Sports
Citi sporta veidi

Bondars, Sudraba un Straujuma – karalistes un organizētais haoss sportā 2

Mārtiņš Bondars, Inguna Sudraba. Foto: LETA

Saeimā otrdien pirmo reizi notika Sporta apakškomisjas un Budžeta un finanšu komisijas kopsēde, kurā tika skatīts jautājums par starptautisko sporta pasākumu ietekmi uz valsts budžetu un ekonomiku. Turpmākajās rindās – nenopietni par nopietno.

Sēde noderīga, bet kopumā – garlaicīga. Basketbolisti, motosportisti un autosportisti nobēra savas prezentācijas, ka valsts budžetā ieripo vairāk skanošā nekā izripo par organizēšanas/licences maksām. Plus arī visi pārējie neizmērāmie labumi, piemēram, valsts reklāma ārzemēs, jauniešu iesaiste sportā, utt. Aģentūrās jau izskanējis, ka “Eurobasket 2015” budžetā ienesa deviņas reizes vairāk nekā tika iztērēts. Atļaušos oponēt – tas gluži neatbilst patiesībai. Ieņēmumu sadaļa bija deviņas reizes lielāka par izdevumu, bet tiešais minimālais nodokļu apmērs (2,2 miljoni eiro) tikai nedaudz pārsniedza dotācijas apmēru (1,7 miljoni valsts, 300 tūkstoši pašvaldība). Tā ziņoja Edgars Šneps.

Dažs deputāts uzdeva kādu jautājumu, dažs pamācīja. Inguna Sudraba nobrīnījās, kas traucē Latvijā izveidot ilgtermiņa sporta politiku, jo katru gadu budžeta veidošanā sporta nozarē, viņasprāt, esot haoss. Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs taisnojās, ka tā gluži neesot, bet vispār sporta sabiedrība pati vainīga – tiklīdz sāk runāt par ilgtermiņa mērķiem, tā visi domā īstermiņā.

Mārtiņš Bondars vērsās pie Jāņa Upenieka, Sporta apakškomisijas priekšsēdētāja, ka vajagot ieviest kārtību sporta federācijās – virkne esot kā mazas karalistes, ar to domājot Kirova Lipmana 18 gadus ilgo valdīšanu Latvijas Hokeja federācijā. Un ne tikai. Laimdota Straujuma, kura premjerēšanas laikā Nacionālajā sporta padomē iepazinusi šo jomu, norādīja, ka deputāti taču nevarot jaukties sporta federāciju vadīšanā, un vispār – federācijas tomēr strādājot labi. Bondars turpretim uzskata, ka pašplūsmā arī nevar atstāt, jo valsts dod federācijām naudu.

Vēl ar jautājumu – atbilžu daļu apmainījās pieckārtējie pasaules čempioni motokrosā blakusvāģiem Kristers Serģis (šobrīd maču organizators) un Artis Rasmanis (Saeimas deputāts). Gandrīz kā saskaņojuši būtu, jo uz pragmatisku jautājumu sekoja pragmatiska atbilde.

Žēl, ka nebija Mihaila Zemļinska. Frakcijas biedrs Ivans Ribakovs varētu iegūt izsmeļošāku atbildi, kas ir ar futbola stadionu – kur izlase spēlēs, kad “Skonto” ieradīsies buldozeri.

Un visbeidzot visi normāli atrada izeju. Arī Jānis Upenieks, kurš pirmo reizi bija jaunajā Finanšu komisijas ēkā, un sēžu zālē nonāca ar nelielu maldīšanos.

LA.lv