×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. marts, 2014
Drukāt

Bruņotie spēki sāk pāreju uz vienotu kaujas formas tērpu (7)

karaviri_adazu_baze

Līdz šā gada beigām 4500 zemessargu līdzšinējā lauka formas tērpa vietā saņems kaujas formas tērpu, kādu jau vairākus gadus nēsā regulāro spēku karavīri. Tādējādi bruņotie spēki sāks pāreju uz vienotu kaujas formas tērpu, un to plānots pabeigt 2016. gadā, informē Aizsardzības ministrijā (AM).

AM norāda, ka līdzšinējā zemessargu ASV parauga lauka forma, kuru izmanto kopš 1995. gada, nenodrošina operacionāli taktiskās vajadzības. Savukārt pirms vairākiem gadiem bruņotajos spēkos ieviestais jaunā parauga kaujas formas tērps garantē noteiktās prasības – tam ir mazāka masa, modelējot sastāvdaļu komplektāciju, tas nodrošina karavīra kaujas spēju temperatūras diapazonā no -30 grādiem līdz +50 grādiem, kā arī gandrīz visās klimatiskajās zonās un reljefos.

Kaujas formas tērpā izmantotas jaunākās militārās tekstilrūpniecības tehnoloģijas, patentēti materiāli un furnitūra, kādu izmanto arī citu NATO dalībvalstu bruņotie spēki.

Kaujas formas tērpam ir radīts unikāls maskēšanas raksts (LATPAT), ar nolūku vizuāli maskēt karavīru pilsētas vidē un starptautisko operāciju reģionos dienā un naktī, kā arī noteikta līmeņa vizuālo maskēšanu mežainā teritorijā. Tas nodrošina arī infrasarkanam diapazonam tuva diapazona maskēšanu.

Pirmie zemessargi jaunos kaujas formas tērpa komplektus saņems jau piektdien, 21.martā. Svinīgajā pasākumā piedalīsies aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kā arī Zemessardzes novadu un nodrošinājuma bataljonu komandieri, kā arī nodrošinājuma speciālisti.

AM piebilst, ka 2015.gadā bruņotie spēki plāno ieviest arī otra veida kaujas formas tērpta maskēšanas rakstu (MultiLATPAT), kurā dominēs brūna, zaļa un haki krāsa.

Kaujas formas tērpa komplekts ir daļa no karavīra individuālās aizsardzības sistēmas, kuru veido arī bruņu/uzkabes sistēma „Bear II”, kaujas formas tērpa zābaki un bruņu cepure.

Savukārt kaujas formas tērpa komplekts sastāv no triju līmeņu apakšveļas, vēsā laika kostīma, formas tērpa jakas un biksēm, lietus kostīma, ziemas virsjakas, īpaši auksta laika kostīma, vēsa/auksta laika cimdiem un cepures.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Jūs pasakiet man, kāda jēga dot Latvijas zemessargiem tuksneša krāsas maskēšanās tērpus LATPAT, kas esot paredzēti lietošanai “starptautisko operāciju reģionos”???!!!
  Rodas iespaids, ka šos procesus vada kāds, kuram maksā potenciālais ienaidnieks Maskava.
  Izdala mūsu karavīriem dzeltenīgi gaišas formas, lai Latvijas vidē viņus vieglāk ieraudzīt un nošaut.
  Vai es ko nepareizi saprotu?

 2. Var jau ņirgāties, bet to dara mūsu nelabvēļi, tomēr skatoties, kas notiek pasaulē konfliktu rajonos,
  karavīru aprīkojumā tiešām ir bruņuvestes. Pie maziem cilvēku resursiem valstī to nozīme ir neatsverama.
  Šādas vestes varētu iegādāties paši zemessargi ar valsts subsidētām atlaidēm un tas ievērojami samazinātu potenciālos zaudējumus.
  Starp citu, anonīmais jefreitor, es 60. gados pazinu vienu kolhoza priekšnieku, kam kara laikā bija tieši sašauti pauti. Tā ka tava ironija te ir nevietā.

 3. Zemessargiem pie firmas komplektā vēl nāks unikāli,Latvijā izstrādāti pautusargi-iztur ne tikai spērienus ar kāju,bet pat sitienuus ar ilksi

 4. Tā ir tiešām laba forma, gan funkcionalitātes, ērtības, gan dažāda temperatūru un klimatiskā režīma vajadzību nodrošinājumam. Un iepretim absolūti tēmā neorientējošu demagogu spriedelējumiem, tā ir arī ļoti labi maskējoša. Pilnīgi aplami pieņemts, ka mūsu apkārtne visa ir zaļa. Pilnīgi noteikti daudz labāk par tagadējo zaļraibo, kura pie tam nenodrošina temperatūras režīma uzturēšanu. Vienīgais, kas jaunajā komplektā tiešām ir reāli slikts, tie ir neadekvātie zābaki, kuri ne vien laiž cauri mitrumu, kam nebūtu jānotiek principā mūsu visai miklajos apstākļos, bet arī svīst sausā laikā. Zemessargu melnie ādas zābaki par tiem ir labāki.
  Sen mēs to bijām pelnījuši. It sevišķi, ka pret lietu, kurš laikam mums ir retums…, zemesargiem vispār nekas nebija paredzēts, ja neskaita kaut ko no humpalām un pašu pirkto.
  Tas ir jauki. Bet vēl nepieciešamāk un sen akūti aktuāls ir kareivju bruņojums, kas ir pirmā nepieciešamība katram kaujiniekam, kurš pārstāja būt adekvāts kopš kalašņikovu noņemšanas un vispār Zemessardzes atbruņošanas. Tās humpalu “pagales” AK4 drīzāk varētu medniekiem iztirgot un to vietā iegādāties kaut ko piemērotāku.

 5. idioti apgādā Latvijas zemessargus ar tuksneša formu. Kurā tuksnesī tad Graube gatavojas dislocēt zemessardzi?

Draugiem Facebook Twitter Google+