×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. jūlijs, 2012
Drukāt

Burkānu augstās cenas skaidro ar slikto laiku un samazinātām platībām

Foto - LETAFoto - LETA

Jauno burkānu cenas šogad ir netipiski augstas – vidēji 0,80 lati par vienu kilogramu. Tas skaidrojams ar kultūrai nelabvēlīgajiem laika apstākļiem Eiropā, kā arī pagājušā gada zemajām cenām, kuru dēļ samazinātas platības, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina aptaujātie eksperti.

“Šī gada jauno burkānu cenu ietekmē pārāk auksts pavasaris. Latvijas audzētāji kopumā tikai nākamajā nedēļā sāks jaunās ražas novākšanu. Importa burkāni ir dārgi, jo, visticamāk iepriekšējā raža ir laicīgi realizēta un līdz ar to ar jaunās ražas apjomiem nepietiek, lai segtu tirgus pieprasījumu. Turklāt pēc pagājušās sezonas, kad dārzeņu cenas visā Eiropā bija neadekvāti zemas, daudzi audzētāji Eiropā ir samazinājuši apsētās platības,” sacīja kooperatīva “KS Baltijas dārzeņi” direktors Jānis Bušs.

Viņš atzina, ka “Baltijas dārzeņu” biedri burkānu platības šajā sezonā nav samazinājuši un tās ir kopumā vairāk nekā 150 hektāru, savukārt par ražas apjomiem vēl pāragri runāt.

Arī kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa sacīja, ka šogad lietainais un vēsais pavasaris ir kavējis visu dārzeņu ražas sākumu.

“Tas attiecas arī uz burkāniem, kurus varēs vākt lielākos apjomos tikai jūlija beigās un augustā – aptuveni divas nedēļas vēlāk nekā iepriekšējos gados. Šobrīd tirdzniecībā esošie burkāni pārsvarā ir imports vai arī īpaši agrās šķirnes, kas tiek sētas nelielos apjomos agrākajai ražai un tirdzniecībai buntēs. Arī mēs jau nelielos apjomos pirmās buntes varam gatavot, bet šāda vākšana ir izlases veidā un roku darbs, tādēļ arī cena stipri augstāka,” atzina Strazdiņa.

Viņa arī norādīja, ka burkānu platības šogad paliks nemainīgas, nedaudz pārsniedzot 60 hektārus.

“Vēl pāragri spriest par ražu, jo laika apstākļi izstrādā visādus brīnumus. Vakar vakarā piedzīvojām krusu Madlienā, kur pa vidu bija daži ledus gabali viena centimetra diametrā.

 

Pirmajā dienā jau postījumus neredz, bet pēc laika, ja šāds grauds ir iedauzījis augošos dārzeņus, tajās vietās var veidoties slimību perēkļi un viss izaugušais var izrādīties derīgs tikai pārstrādei,” sacīja uzņēmēja.

Arī tirdzniecības tīkla “Rimi Latvija” pārstāve Dace Valnere atzina, ka pērn šajā laikā burkānu cenas bija ievērojami zemākas.

“Patlaban burkāni “Rimi” veikalos maksā 0,79, bet zemo cenu veikalos “Supernetto” – 0,76 latus par vienu kilogramu. Tas ir krietni vairāk nekā pērn. Burkānu cenas šogad ietekmē sliktā sezona Itālijā, kur bija lietus un zemestrīces. Saistībā ar sliktiem laika apstākļiem arī Holandes jauno burkānu raža kavējas. Šobrīd tirgojam Itālijas jaunās ražas burkānus. Arī Latvijas ražu ietekmēs nepastāvīgie laika apstākļi,” sacīja Valnere.

Viņa norādīja, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu jaunā raža kavējas par aptuveni divām nedēļām, tomēr jau nākamās nedēļas laikā “Rimi” veikalos būs pieejami pirmie Latvijas burkāni, ko piegādās “Baltijas dārzeņi”.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe sacīja, ka jauno burkānu augstās cenas skaidrojamas ar iepriekšējo gadu zemajās cenām un samazinātajām platībām.

“Cik tad ilgi var strādāt ar zaudējumiem? Pirms trim gadiem Krievijā un Ukrainā sausuma dēļ burkānu cenas bija pasakainas un audzētāji palielināja platības. Tad nāca E-coli baktērijas skandāls, kura dēļ cilvēki ļoti uzmanījās un dārzeņus vairs tik daudz nepirka, līdz ar to par trešdaļu samazinājās visu dārzeņu cenas.

 

Līdz ar to audzētāji ne tikai minētajās valstīs, bet arī Eiropā cieta milzīgus zaudējumus,” sacīja Gulbe.

Viņa arī atzina, ka Latvijā šogad sakarā ar vēlo pavasari aizkavējas ražas ienākšana tirgū.

“Ne visi dārzeņi, kam bija jau jābūt tirgū, jau ir izauguši. Turklāt vairākiem audzētājiem parādījušās dažas agrotehniskas problēmas sakarā ar neievērotu augu maiņu, tādēļ kavējas gan raža, gan nav tik laba kvalitāte,” atzina Gulbe.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+