×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2013
Drukāt

Savisārs: Mēs uzvarējām visā Igaunijā (6)

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Pēc nedēļas nogalē notikušajām pašvaldību vēlēšanām Igaunijā varas pozīcijas nosargājusi galvaspilsētā Tallinā valdošā Centra partija, kuras elektorāta lielāko daļu veido krieviski runājošā sabiedrības daļa. Valstī kopumā par Centra partijas kandidātiem dažādos apgabalos nobalsoja aptuveni katrs trešais Igaunijas iedzīvotājs. Tallinā atbalsts Centra partijai bija vēl lielāks – 52 procenti. Tas nozīmē, ka Tallinas mēra amatu saglabājis Edgars Savisārs, par kuru nobalsoja 39 950 galvaspilsētas iedzīvotāju. Turklāt viņa partija Tallinas domē palielinājusi arī pārstāvniecību – no Igaunijas galvaspilsētas domes 79 deputātu vietām tagad centristi ieņems 46.

Centristi iegūst rekordskaitu balsu


Igaunijas pašvaldību vēlēšanās piedalījās 57,6 procenti balsstiesīgo, kas ir par trīs procentiem mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2009. gadā. Valstī kopumā aiz Centra partijas otro vietu ar 17,2 procentiem balsu ieņēma Tēvzemes savienības un partijas “Res Publica” apvienība. Trešā palika Igaunijas premjerministra Andrusa Ansipa pārstāvētā Reformu partija ar 13,7 procentiem, bet ceturtie ar 12,5 procentiem balsu ierindojās sociāldemokrāti.

“Mēs uzvarējām, mēs uzvarējām visā Igaunijā. Draugi, tas ir spēcīgi, patiesi spēcīgi! Mēs daudzās vietās ieguvām absolūto vairākumu,” vēlēšanu naktī priecīgajiem partijas atbalstītājiem paziņoja Tallinas mērs Savisārs. Viņa partijas panākums ir gandrīz identisks pirms četriem gadiem sasniegtajam rezultātam. Arī tad par centristu kandidātiem dažādos Igaunijas vēlēšanu apgabalos nobalsoja vairāk nekā trīdesmit procenti balstiesīgo iedzīvotāju, bet Tallinā – 53,6 procenti. Centra partijas panākumos liela nozīme ir tam, ka pašvaldību vēlēšanās ir tiesības balsot arī Igaunijas nepilsoņiem, kamēr parlamenta vēlēšanās viņi to darīt nevar.

Tieši Tallinai pašvaldību vēlēšanās tika pievērsta vislielākā uzmanība. Savā priekšvēlēšanu kampaņā Savisārs lepojās ar saimnieciskajiem panākumiem, īpaši uzsverot, ka tieši viņš Tallinas galvaspilsētas iedzīvotājiem piešķīris bezmaksas transportu. Tikmēr Centra partijas pretinieki uzsver, ka Savisārs nodarbojies ar vēlētāju iebiedēšanu. “Tallinas iedzīvotāji balsoja par nemainību, jo baidījās, ka pēc vēlēšanām viņiem vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta vai sabiedriskā transporta nebūs vispār,” sarunā ar Igaunijas raidsabiedrību “ERR” sacīja Sociāldemokrātiskās partijas mēra kandidāts Eiki Nestors.

Iejaucas arī Krievija


Pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā savu ieinteresētību Igaunijā nodemonstrēja arī Krievija. Dienu pirms pašvaldībām Interpols publicēja Kremļa sagatavotas apsūdzības pret Tēvzemes savienības un “Res Publica” apvienības mēra amata kandidātu Ēriku Krosu, kurš iepriekš notikušajā balsošanā internetā bija izvirzījies priekšgalā Savisāram. Krievija apsūdz Krosu par līdzdalību 2009. gadā notikušā kuģa “Arctic Sea” nolaupīšanas plānošanā.

“Šī ir Krievijas drošības dienestu provokācija,” paziņoja Kross. Bet Igaunijas ģenerālprokurore Heili Sepa valsts televīzijai skaidroja, ka igauņu izmeklētāji Krosa saistību ar kuģa “Arctic Sea” nolaupīšanu nav atklājuši.

Fakti 


Igaunijas pašvaldību vēlēšanu rezultāti (valstī kopumā)

* Centra partija – 31,9%

* Tēvzemes savienības un “Res Publica” apvienība – 17,2%

* Reformu partija – 13,7%

* Sociāldemokrātiskā partija – 12,5%

Vēlēšanu rezultāti Tallinā


* Centra partija – 53% (46 deputātu vietas)

* Tēvzemes savienības un “Res Publica” apvienība – 19% (16 deputātu vietas)

* Reformu partija – 11% (deviņas deputātu vietas)

* Sociāldemokrātiskā partija – 10% (astoņas deputātu 
vietas)

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kad noker zelta zivtinu ??? Vins panem zivtinu aiz astes un sit pret sienu un kliedz JAAA ZEEE TEBEE GOVORILLLL NEGOVORIK PO RUSKII, JA ZE TEBE GOVORILL NEGOOVORITT PO RUSKI …

  2. Jāmeklē iespēja partijas kas uzskatāmas par krievijas aģentiem padarīt nepievilcīgas krievvalodīgajiem.

  3. Krievijas mēdiji priecīgi rakstīja, ka uzvarēja Vienotās Kreivijas sadarbībs partneri.

Draugiem Facebook Twitter Google+