Foto: LETA

Cūkkopības uzņēmuma “Gaižēni” apgrozījums pērn pieauga par 7% 0

Dāņiem piederošais cūkkopības nozares uzņēmums SIA “Gaižēni” pagājušajā gadā strādāja ar 10,321 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga par 63% – līdz 3,402 miljoniem eiro, liecina informācija “Firmas.lv”.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka, līdzīgi kā iepriekšējos gados, cūku realizācijas cenu svārstības veidoja 25%, nobarojamo cūku zemākā vidējā dzīvsvara cena februārī bija 1,01 eiro kilogramā, bet augstākā jūnijā – 1 ,271 eiro kilogramā. Vidēji pērn nobarojamās cūkas dzīvsvarā kompānija realizēja par 1,147 eiro kilogramā, kas bija par 4,3% augstāka cena nekā 2016.gadā, bet 1,5% zem iepriekšējo piecu gadu vidējā cenu līmeņa.

Pērn uzņēmums izaudzēja 63 400 nobarojamo cūku, dzīvsvarā – 6843 tonnas un visu apmēru realizēja vietējā tirgū. Savukārt no izaudzēto sivēnu apmēra tika realizēti 33 000 dzīvnieku, no kuriem eksportā pārdoti 91%. Kopumā pagājušajā gadā ieņēmumi no cūku realizācijas veidoja 10 304 tūkstošus eiro, kas ir par 3,3% vairāk nekā nekā gadu iepriekš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš Āfrikas cūku mēra (ĀCM) konstatēšanas Latvijā un ar to saistītajiem cūku pārvietošanas ierobežojumiem, uzņēmumam praktiski liegtas cūku eksporta iespējas. Pagājušajā gadā tas negatīvi atsaucās uz 2016.gadā izveidoto sivēnu audzēšanas kapacitātes palielinājumu un, attiecīgi, plānoto realizācijas apmēru. Vadība skaidro, ka vietējā tirgū pieprasījums pēc sivēniem ir neliels, bet ārvalstu cūku audzētājiem iegādāties Latvijas sivēnus bija apgrūtinoši. Šajos apstākļos kompānija bija spiesta meklēt risinājumu, sabalansējot izaudzēto sivēnu apjomu ar nobarošanas un pārdošanas iespējām. Pagaidu izeju uzņēmums rada sadarbībā ar citu uzņēmumu par tam piederošās fermas izmantošanu “Gaižēnu” izaudzēto sivēnu nobarošanai.

Cūkkopības produkcijas ražošanas izmaksas pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2016. gadu samazinājās par 2,1% jeb 109 200 eiro, kas galvenokārt panākts, uzlabojot barības izmantošanas efektivitāti un optimizējot dzīvnieku veterinārmedicīnisko aprūpi. Uzņēmums joprojām pastiprinātu uzmanību un rūpību velta ražotnēs ieviesto biodrošības pasākumu ievērošanai un kontrolei.

Vadība arī atzīmē, ka aizvadītajā gadā augkopības produkciju – graudaugus un pākšaugus – kompānija ražoja 955 hektāru platībā, galvenokārt pašpatēriņam – cūku nobarošanas vajadzībām. Pērn kultūraugu augšanas apstākļi bija apmierinoši, taču, sākoties ražas novākšanai, ilgstošais lietus neļāva iegūt visu potenciāli labo ražu. Izdevās vidēji no hektāra iegūt 6,5 tonnas lopbarības graudu, kas ir vidēji ir par 18% augstāka produktivitāte nekā 2016. gadā. Vienlaikus pārmērīgā mitruma dēļ kompānija nevarēja novākt lopbarības zirņus un pupu sējumus 142 hektāru platībā, bet graudu kaltēšanai bija nepieciešams izlietot trīs reizes vairāk siltumenerģijas nekā citos gados.

Šogad uzņēmums plāno ieguldīt nobarojamo cūku kūts būvniecībā un palielināt vienlaicīgi turamo cūku kapacitāti par 8000 vietām. Šīs investīcijas nodrošinās visu sivēnu izaudzēšanu līdz 100 un vairāk kilogramu dzīvsvara, tādējādi samazinot ar sivēnu realizāciju saistītos riskus.

Jau ziņots, ka “Gaižēni” 2016.gadā strādāja ar 9,731 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 35,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga trīs reizes un bija 2,085 miljoni eiro.

Reklāma
Reklāma

“Gaižēni” ir reģistrēti 1995.gadā un to pamatkapitāls ir 10,231 miljoni eiro. Uzņēmums pieder kompānijai “Ungure” (51,92%), Nīderlandē reģistrētajam uzņēmumam “Agro Finance” (23,08%), Dānijā reģistrētajai kompānijai “Livlande Holding” (17,99%) un Dāņu uzņēmējam Aleksam Skovgordam Rasmusenam (7,01%).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.