×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. septembris, 2013
Drukāt

Dārza spradzenes – kur iegādāties, kā audzēt (2)

spradzenes2

Kā audzēt spradzenes?
 M. Vilka Jēkabpils novadā

 

Spradzene (Fragaria viridis) ir viena no zemeņu ģints savvaļas sugām, kas aug arī Latvijā. Parasti saulainās vietās – uzkalniņos, mežmalās, sausās pļavās. Augi stīgo un zied baltiem ziediem. Ogas ir ļoti aromātiskas, garšīgas, nedaudz lielākas par meža zemenēm, ieapaļas, viegli sārtas, ar gaišu mīkstumu, grūti atdalāmas no kauslapām.

Plūcot ogu un tai notrūkstot, dzirdams raksturīgs knikšķis. Selekcionāri šo sugu krustojumos izmanto maz, tomēr interesants un ražīgs ir dārza spradzeņu lielogu hibrīds, kas jau labi iejuties daudzviet Latvijā. Veido spēcīgu ceru, labi vairojas ar stīgām.

Dekoratīvs ziedēšanas laikā – uz stingriem ziedkātiem virs koši zaļajām lapām ir baltu ziedu čemuri. Ogas prāvākas nekā savvaļas spradzenēm, tās ir garšīgas un aromātiskas. Buciņu stādaudzētavas saimniece Irina Simanoviča stāsta, ka vieta spradzenēm jāsagatavo tieši tāpat kā zemenēm. Tām vajadzīga saulaina vieta un trūdvielām bagāta augsne (ielabota ar kompostu vai kūtsmēsliem). Arī kopšana ir līdzīga kā zemenēm.

Dārza spradzeņu stādi (kailsakņu) pašlaik ir pārdošanā Buciņu stādaudzētavā (Burtnieku pagastā), cena 50 santīmi. Stādus izsūta arī pa pastu.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kur pasūtīt spradzens pa pastu, telefons?

Draugiem Facebook Twitter Google+