×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. novembris, 2012
Drukāt

Daugavpils teātris sašutis par “Spēlmaņu nakts” žūrijas darbu

Foto - LETAFoto - LETA

Protestējot pret teātru gada balvas “Spēlmaņu nakts” žūrijas darbu, Daugavpils teātris (DT) uz balvu pasniegšanas ceremoniju Rīgā sūtīs “papīra cilvēkus”, kas pasākumā sēdēs dažās DT atvēlētajās vietās, aģentūrai BNS pavēstīja teātra pārstāvis Jānis Krūtkrāmelis.

Teātris ir sašutis, ka pagājušās sezonas jauniestudējumus Daugavpilī apmeklējis vien niecīgs skaits “Spēlmaņu nakts” žūrijas locekļu.

 

“Izrādes redzējuši vidēji divarpus žūrijas locekļu no deviņiem, un tikai viens “Spēlmaņu nakts” vērtētājs ir noskatījies piecas no sešām pirmizrādēm. Ir likumsakarīgi secināt, ka “Spēlmaņu nakts” žūrijas (kuras darbs un ceļa izdevumi tiek apmaksāti no valsts līdzekļiem) darba organizācija attiecībā uz Daugavpils teātri visas sezonas laikā ir bijusi formāla un nekonsekventa: par mūsu izrādēm un aktieriem žūrijas komisijas locekļi pārsvarā zina pēc aprakstiem, redz tos tikai kā nosaukumus uz papīra,”

norādīja Krūtkrāmelis.

Viņš uzsvēra, ka DT ir vienīgais profesionālais teātris Latgales reģionā, kā arī ir aktīva kultūras valsts organizācija, kura pēdējā pusotra gada laikā, efektīvi un elastīgi plānojot savu darbību, repertuāru, auditorijas piesaisti un viesizrāžu grafiku Austrumlatvijas un Vidzemes reģionos un darbojoties kritiski samazināta finansējuma apstākļos, uzrāda augšupejošu attīstības līkni.

“”Spēlmaņu nakts” vērtēšanas komisijas rezultāti ir viens no kritērijiem profesionālo teātru valsts dotācijas aprēķinam. Mūs uztrauc nevis balvu un nomināciju esamība vai trūkums, bet gan teātra eksistencei būtiskā finansēšana, kuras apmēru Kultūras ministrija aprēķina, vadoties arī no “Spēlmaņu nakts” ekspertu darba rezultātiem,” paskaidroja teātra pārstāvis.

DT nosūtījis atklātu vēstuli Kultūras ministrijai, aicinot to būt konsekventai valsts dotācijas sadalē teātriem un veikt loģiskas, izsvērtas un skaidri definētas darbības, ņemot vērā datus par žūrijas darba organizācijas kvantitatīvajiem rādītājiem.

“Aicinām Kultūras ministriju būt drosmīgai un beidzot ieviest reģionālo koeficientu kā vēl vienu valsts dotācijas profesionālajai mākslai sadales kritēriju, godīgi paskatoties acīs realitātei – tam, ka kultūra ir ne tikai efektīvs līdzeklis pret straujo depopulāciju Latvijas reģionos (Londona, Dublina, Berlīne daudziem mūsu valsts iedzīvotājiem nepārdomātas reģionālās politikas dēļ ir kļuvusi tuvāka nekā Daugavpils vai Rēzekne), bet tā ir arī nacionālo identitāti stiprinošs aspekts Austrumlatvijas reģionā,” norādīja Krūtkrāmelis.

Jau vēstīts, ka piektdien Nacionālajā teātrī notiks ikgadējā “Spēlmaņu nakts” ceremonija, kurā pasniegs balvas 18 nominācijās. Daugavpils teātris tajās ir pārstāvēts tikai ar vienu nomināciju – uz gada kustību mākslinieka godu pretendē Irina Saveļjeva par darbu DT izrādē “Dāmu paradīze”. Savukārt, piemēram, Liepājas teātrim ir desmit nomināciju, Valmieras teātrim ‒ piecas.

2011./2012.gada sezonas jauniestudējumu skates žūrijas komisijas sastāvā ietilpst tās priekšsēdētājs teātra kritiķis Normunds Akots (Ambots), LTV raidījuma “100g kultūras” vadītājs un “Neatkarīgās rīta avīzes” kultūras nodaļas redaktors Arno Jundze, teātra kritiķe Maija Treile, televīzijas režisore Virdžīnija Lejiņa, dejas kritiķe Inta Balode, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, televīzijas režisore un teātra kritiķe Linda Ģībiete, teātra un kino kritiķis Toms Treibergs, teātra zinātniece Maija Svarinska.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+