Foto: LETA

Desmit jokaini fakti par vodku tās dzimšanas dienā 0

31. janvāris tiek neoficiāli dēvēts par degvīna dzimšanas dienu, jo šajā datumā 1865. gadā zinātnieks Dmitrijs Mendeļejevs aizstāvēja savu doktora disertāciju “Par spirta un ūdens savienošanu”, nosakot ideālo ūdens un spirta proporciju, kas dod pamatu runāt par degvīna definīciju. Šodien degvīns ir visvairāk pārdotais alkoholiskais dzēriens pasaulē. Latvijā degvīns veido 21% no kopējā legālā alkohola tirgus (izņemot alu).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Lai arī degvīna tirgus Latvijā, līdzīgi kā lielā daļā Eiropas, jau vairākus gadus uzrāda krituma tendenci un arī pērn šī dzērienu kategorija vietējā tirgū samazinājusies par 4,4% attiecībā pret 2013. gadu, gan Latvijā, gan pasaulē pieaug pieprasījums pēc premiālā un ultrapremiālā segmenta degvīniem, atzīst alkoholisko dzērienu izplatītāja “SPI Distribution (Latvia)” pārstāve un degvīna zīmola “Stolichnaya” vadītāja Karīna Pētersone.

AS “Latvijas balzams” (LB) kā lielākais degvīna ražotājs un eksportētājs Latvijā pērn saražojis vairāk nekā 3,3 miljonus dekalitru degvīna, no kura visvairāk pārdotā premiālā degvīna – “Stolichnaya” – īpatsvars veido 2,7 miljonus dekalitru jeb 82% procentus no kopējā apjoma. Kopumā LB ražo vairāk nekā 50 dažādu garšu un zīmolu degvīnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiktāl viss nopietni, taču lūk, daži mazāk zināmi fakti par iecienīto stipro dzērienu.

1. Vodka satur daudz mazāk fūzeļa eļļu nekā citi alkoholiskie dzērieni, turklāt, tā kā vodku nereti filtrē caur oglekli, tā ir viena no tīrākajiem dzērieniem pasaulē.

2. Litrs vodkas nesver vis kilogramu, bet gan 953 gramus.

3. Pretēji izplatītajam uzskatam, ka šņabis nebojājas, patiesībā tā notiek gan, un ideāli būtu izlietot šņabja pudeli gada laikā kopš tā ražošanas brīža.

4. Līdz 1885. gadam vodku pārdeva tikai 12,3 litru spaiņos – labi, ka vēlāk tika ieviesti mazāki tilpumi, lai nebūtu jāpavada viss pārējais laiks smagās paģirās…

5. Tradicionāli alkohola saturam vodkā jābūt tieši 38% alkohola, taču ES par vodku atzīst visus šņabja paveidus, kas stiprāki par 37,5 grādiem, savukārt vodkai, kuru pārdod ASV, jābūt vismaz 40 grādus stiprai.

6. Vai esat dzirdējuši par Vodkas joslu? Pateicoties lielajam alkohola patēriņam Amerikā, Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā, Baltijas valstīs, Polijā, vairākos Slovākijas un Ungārijas reģionos, šīs valstis kopumā veido Vodkas joslu…

7. Šņabi, kā zināms, var lietot ne tikai iekšķīgi. A vodku var dezinficēt adatu, ja jāizrauj skabarga; arī žiletes skuveklim nesarūsēs, ja tās pēc skūšanās apstrādāsiet ar šņabi. Ja šņabi izmantosiet vannasistabas tīrīšanai, tajā neveidosies aprasojums un pelējums.

Reklāma
Reklāma

8. Kaut arī par oficiālo vodkas dzimšanas dineu pieņemts 31. janvāris, vēsturnieki vēl strīdas, vai tā bija Krievij, vai Polija, kur radās vodka. Lai nu kā, pilnīgi skaidrs, ka Krievijā vodku sākotnēji izmantoja medicīniskiem mērķiem, bet Polijā aromatizēja un lietoja kā pēcskūšanās odekolonu…

9. Saskaņā ar citiem vēsturiskiem avotiem, jau 15. gadsimtā vodku Zviedrijā izmantoja šaujampulvera ražošanā.
10. Vispopulārākais vodkas veids ir tīrs, bez aromātiem. Taču no aromatizētājiem visiecienītākie esot sarkanie pipari, ingvers, vaniļa, rūgtā šokolāde un kanēlis…

Izmantots portāla mensxp.com materiāls.

Infografikas autors – “Latvijas balzams”