Mobilā versija
+3.9°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
30. janvāris, 2015
Drukāt

Desmit jokaini fakti par vodku tās dzimšanas dienā

Foto: LETAFoto: LETA

31. janvāris tiek neoficiāli dēvēts par degvīna dzimšanas dienu, jo šajā datumā 1865. gadā zinātnieks Dmitrijs Mendeļejevs aizstāvēja savu doktora disertāciju “Par spirta un ūdens savienošanu”, nosakot ideālo ūdens un spirta proporciju, kas dod pamatu runāt par degvīna definīciju. Šodien degvīns ir visvairāk pārdotais alkoholiskais dzēriens pasaulē. Latvijā degvīns veido 21% no kopējā legālā alkohola tirgus (izņemot alu).

Lai arī degvīna tirgus Latvijā, līdzīgi kā lielā daļā Eiropas, jau vairākus gadus uzrāda krituma tendenci un arī pērn šī dzērienu kategorija vietējā tirgū samazinājusies par 4,4% attiecībā pret 2013. gadu, gan Latvijā, gan pasaulē pieaug pieprasījums pēc premiālā un ultrapremiālā segmenta degvīniem, atzīst alkoholisko dzērienu izplatītāja “SPI Distribution (Latvia)” pārstāve un degvīna zīmola “Stolichnaya” vadītāja Karīna Pētersone.

AS “Latvijas balzams” (LB) kā lielākais degvīna ražotājs un eksportētājs Latvijā pērn saražojis vairāk nekā 3,3 miljonus dekalitru degvīna, no kura visvairāk pārdotā premiālā degvīna – “Stolichnaya” – īpatsvars veido 2,7 miljonus dekalitru jeb 82% procentus no kopējā apjoma. Kopumā LB ražo vairāk nekā 50 dažādu garšu un zīmolu degvīnu.

Tiktāl viss nopietni, taču lūk, daži mazāk zināmi fakti par iecienīto stipro dzērienu.

1. Vodka satur daudz mazāk fūzeļa eļļu nekā citi alkoholiskie dzērieni, turklāt, tā kā vodku nereti filtrē caur oglekli, tā ir viena no tīrākajiem dzērieniem pasaulē.

2. Litrs vodkas nesver vis kilogramu, bet gan 953 gramus.

3. Pretēji izplatītajam uzskatam, ka šņabis nebojājas, patiesībā tā notiek gan, un ideāli būtu izlietot šņabja pudeli gada laikā kopš tā ražošanas brīža.

4. Līdz 1885. gadam vodku pārdeva tikai 12,3 litru spaiņos – labi, ka vēlāk tika ieviesti mazāki tilpumi, lai nebūtu jāpavada viss pārējais laiks smagās paģirās…

5. Tradicionāli alkohola saturam vodkā jābūt tieši 38% alkohola, taču ES par vodku atzīst visus šņabja paveidus, kas stiprāki par 37,5 grādiem, savukārt vodkai, kuru pārdod ASV, jābūt vismaz 40 grādus stiprai.

6. Vai esat dzirdējuši par Vodkas joslu? Pateicoties lielajam alkohola patēriņam Amerikā, Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā, Baltijas valstīs, Polijā, vairākos Slovākijas un Ungārijas reģionos, šīs valstis kopumā veido Vodkas joslu…

7. Šņabi, kā zināms, var lietot ne tikai iekšķīgi. A vodku var dezinficēt adatu, ja jāizrauj skabarga; arī žiletes skuveklim nesarūsēs, ja tās pēc skūšanās apstrādāsiet ar šņabi. Ja šņabi izmantosiet vannasistabas tīrīšanai, tajā neveidosies aprasojums un pelējums.

8. Kaut arī par oficiālo vodkas dzimšanas dineu pieņemts 31. janvāris, vēsturnieki vēl strīdas, vai tā bija Krievij, vai Polija, kur radās vodka. Lai nu kā, pilnīgi skaidrs, ka Krievijā vodku sākotnēji izmantoja medicīniskiem mērķiem, bet Polijā aromatizēja un lietoja kā pēcskūšanās odekolonu…

9. Saskaņā ar citiem vēsturiskiem avotiem, jau 15. gadsimtā vodku Zviedrijā izmantoja šaujampulvera ražošanā.
10. Vispopulārākais vodkas veids ir tīrs, bez aromātiem. Taču no aromatizētājiem visiecienītākie esot sarkanie pipari, ingvers, vaniļa, rūgtā šokolāde un kanēlis…

Izmantots portāla mensxp.com materiāls.

Infografikas autors - "Latvijas balzams"Infografikas autors - "Latvijas balzams"

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (14)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+