×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
18. maijs, 2018
Drukāt

Vienkāršajam cilvēkam vienalga – sekundārs vai nesekundārs izsaukums (7)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Māra Libeka

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadība cītīgi meklē iespējas izdevumu samazināšanai. Savukārt Veselības ministrija ir cītīgi strādājusi, lai valdība pieņemtu noteikumus par kārtību, kādā veicamas un atmaksājamas veselības apdrošināšanas iemaksas. Tie, kas nemaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, sākot no septembra līdz gada beigām, ir aicināti brīvprātīgi samaksāt 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas. Šis maksājums ar katru gadu pieaugs. Ja to neizdarīs, nebūs jau tā, ka cilvēku neglābs, ja dzīvība būs briesmās. Bet, ja sirds vēl pukstēs puslīdz normāli, bet ne tik labi, kā gribētos, un vajadzēs vien kādu izmeklējumu, lai uzlabotu veselību un varbūt nedaudz paārstētos vai veiktu kādu rehabilitācijas procedūru, tad valsts nemaksās ne centa – viss būs jāsedz no savas kabatas.

Ja jau ātrie atbrauks tik un tā, tad kāpēc maksāt? Tātad nemaksāšanas gadījumā visas cerības tiek liktas uz Lienes Cipules vadīto dienestu. Uz to pašu, kuras mērķis ir samazināt dzīvību neapdraudošo izsaukumu skaitu, jau iepriekš brīdinot pacientu, ka par to, iespējams, būs jāmaksā 56 eiro (šādu naudas summu NMPD plāno iekasēt tuvākajā nākotnē) jeb aptuveni puse no ātrās palīdzības brigādes vizītes izmaksām. Bet cilvēks, kurš nav veicis nekādas iemaksas savas veselības labad, visticamāk, nodzīvosies līdz kritiskai situācijai, un, mazinot vienus izsaukumus, visticamāk, pieaugs tie, kuri tiek uzskatīti par neatliekamiem.

No vienas puses, NMPD statistika rāda, ka aizvadītajā gadā no 440 501 izsaukuma tikai 54% bijuši dzīvībai bīstami, un gan pašreizējā dienesta vadītāja, gan arī iepriekšējie priekšnieki ir uzsvēruši, ka ātrās palīdzības brigādes ir spiestas pildīt arī ģimenes ārstu darbu, īpaši Rīgā. Ja slimnieks sauc ātros piecas un desmit reizes, ģimenes ārsts to zina, jo viņam tiek noraidīta informācija, bet nereti neliekas ne zinis.

Bet, no otras puses, ja līdz 2018. gadam, vērtējot ģimenes ārstu gada darba kvalitāti, kritērijos bija iekļauts arī tas, cik bieži ārsta pacienti saukuši ātros, kaut gan ar problēmu varējis tikt galā ģimenes ārsts, tad, sākot no šī gada, Veselības ministrija mīļā miera labad to izsvītrojusi no kritēriju saraksta. Tātad šajā jomā tikpat kā nekas nemainīsies, ja nu vienīgi tas, ka ātrās palīdzības mediķim vairs nebūs pašam jāizraksta slimniekam 56 eiro par izsaukumu, kurā bija jādodas ģimenes ārstam, nevis ātrās palīdzības brigādei. To darīs centralizēti, slimniekam atsūtot rēķinu pa pastu. Taču skaidrs ir viens – līdzšinējā prakse rāda, ka rēķinu jau var izrakstīt, bet cits jautājums ir, cik daudzi to apmaksā. Iekasēt izdodas pavisam niecīgas naudas summas.

No vienas puses, Veselības ministrija vēlas, lai NMPD vadība samazina tā sauktos sekundāros izsaukumus, bet neviens jau īsti nezina, kas tie tādi. Līdz šim nevienam, kas mēģinājis tos definēt, tas nav izdevies. Pazīmes, kas liecina, ka dzīvība ir briesmās, var izlasīt valdības noteikumos. Bet, no otras puses, vienkāršajam cilvēkam pilnīgi vienalga – sekundārs vai nesekundārs izsaukums, viņam šie kritēriji ir iekšējās izjūtas noteikti. Vājiniekam allaž jānonāk ārsta rokās!

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Vai tad minimālā alga Latvijā ir 510 eiro

 2. kaut ko nesaprotu Piem -min mēneš alga 400.1 procents tas ir 40 eiro.Tātad mums ir minimālā alga 510,bet kas tad ir 430

 3. Īpaši apdāvinātiem- tie 51.6 eiro ir par GADU

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =========

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 5. Neminimālās algas saņēmējs Atbildēt

  51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas…
  51,60 reizināt ar 100 – 5160 eiro!!! KURŠ SAŅEM ŠO MINIMĀLO ALGU!!!
  Gribu tādu minimālo algu!!! Un tad patiešām varēšu maksāt par jebko!!!
  Vispār jau kauns, ka lēmumu pieņēmēji vai rakstu rakstītāji pat neorientējas – kāda pašlaik ir minimālā alga valstī. Bēdīgi!

 6. Kāpēc vienīgi Latvijā nav slimokasu?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nelieniet manās sēņu vietās!

No 20. augusta līdz 2. septembrim vismaz 36 Latvijas novados notiks vērienīgas militārās mācības “Namejs”. Jēkabpilī un Valmierā plānots izspēlēt masu nemierus. Mācību uzdevumi tiks veikti arī uz juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. Mācību laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies militārā tehnika, tāpēc bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un tehnikas pārvietošanos.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+