×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
21. maijs, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Drošības publicistika (DP) (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Viens no labākajiem uzmanības piesaistīšanas veidiem ir ierasties pasākumā ar nelielu nokavēšanos. Visi jau sapulcējušies, bet pasākuma “vaininieks” kavējas. Jau parādās nelielas satraukuma pazīmes, bet tur jau viņš nāk, skatienu un aplausu pavadīts. Nezinu, vai tieši šis bija tas iemesls, kāpēc Drošības policija savu pagājušā gada pārskatu izplatīja pēc tam, kad plašsaziņas līdzekļi (īpaši “Latvijas Avīze”) par to bija sākuši izrādīt pastiprinātu interesi, bet var just, ka par savu tēlu Jāņa Reinika vadītā iestāde šoreiz ir padomājusi. Pārskats ir veidots kā elegants buklets karmīnsarkanas krāsas (kā Latvijas karogam) vākos, ar tabulām un bildēm, kas, kā noprotams, ir nevis atrastas kaut kur interneta dzīlēs, bet pašu DP aģentu bildētas (tas vienlaikus arī apliecina, ka viņi ir klāt notikumos). Ievadā ir sirsnīga ģenerāļa J. Reinika uzruna “Godātais lasītāj!”, ko varētu salīdzināt ar žurnāla redaktora ievadrakstu.

Ja no noformējuma pievēršas saturam, komplimentus piemeklēt kļūst grūtāk. Lielākā daļa minēto faktu, organizāciju un personu ir agrāk zināmi, un žurnālisti tās jau vairākkārt aprak­stījuši. Aleksandrs Gapoņenko, Viktors Guščins, Josifs Korens, Elizabete Krivcova, kā arī Illarions Girss, kurš beidzot izkāpis no sava domubiedra Vladimira Lindermana “ēnas” – par visiem viņiem var atrast plašu uzziņas materiālus “Latvijas Avīzes” iepriekšējo gadu publikācijās. Tās ir personas, kas neslēpjas, bet tieši pretēji – cenšas piesaistīt sev uzmanību. Tāpat arī Krievijas ideoloģiskie rupori “imhoclub” un “Format A3”, kas darbojas aiz diskusiju kluba izkārtnēm. Nav jābūt slepenajam aģentam vai īpašām spējām apveltītam analītiķim, lai šīs darbības pamanītu un secinātu, ka tās ir pretējas Latvijas valsts interesēm un potenciāli apdraud valsts drošību. No pārskata būtu gribējies uzzināt arī kādus jaunus atklājumus, taču tādu ir maz. Mediji gluži kā rozīnes no pīrāga izlasījuši atsevišķus iepriekš nezināmus faktus, piemēram, ka Krievija mēģinājusi savervēt kontrabandistus, kas savas noziedzīgās darbības dēļ ir “viegli ietekmējami un šantažējami”.

Būtiski ir tas, ka Drošības policija ir atklāti norādījusi uz Krievijas ietekmes aģentiem, līdz ar to tie vairs nav tikai subjektīvi novērojumi un vērtējumi, bet oficiāls atzinums. Tāpēc pārsteidzoši, ka, piemēram, ASV vēstniecība šādas organizācijas arvien dēvē par “pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem” (skatīt ziņu šodienas “LA”). No pārskata nekļūst skaidrs, cik efektīva ir DP pretdarbība Latvijas drošības apdraudētājiem, tas paliek aiz slepenības plīvura. Tiesa, viena piezīme liecina, ka iedzīvotāju kritiskā attieksme iestādē ir pamanīta. “Sabiedrībā atšķirīgu reakciju ir izraisījuši atsevišķi DP lēmumi izbeigt vai neuzsākt kriminālprocesus par dažu personu provokatīviem izteikumiem. Jāatzīmē, ka šīs izmeklēšanas tradicionāli ir juridiski sarežģītas, jo tajās ir rūpīgi jāsabalansē vārda brīvības un nacionālās drošības intereses. Turklāt to gaitā svarīga nozīme ir ekspertu sniegtajiem atzinumiem. Diemžēl patlaban Latvijā ir vērojams šādu ekspertu trūkums,” teikts pārskatā. Jā, nav viegli, taču pienāk laiks, kad ar secinājumiem un roku plātīšanu vien nepietiek.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Velti gaidīt, ka DP sāks darboties pret krievvalodīgajiem.Viņiem tie vajadzīgi,lai skatītos darbā! Bet krievvalodīgo visatļautība Latvijā ir visu varnešu nopelns, jo neizdod likumus viņu nosūtīšnai uz etnisko dzimteni.

 2. Ja likvidētu DP – Latvijā nekas nemainītos ne uz labo, ne slikto pusi. DP ir liekēži, kuri vienkārši notērē nodokļu maksātāju naudu.

 3. Ak lieciet taču mierā DP! Viņi tak arī liek mierā visus šos valsts ienaidniekus. Lai jau girski strādā. DP par to neuztraucas. Vēl jau pie ieročiem atklāti neķeras bet rīdīt sabiedrības krievisko daļu pret šo valsti nevar aizliegt – demokrātija !

 4. solaris 21. maijs, 2014 00:10

  ——————-
  “Jā, nav viegli, taču pienāk laiks, kad ar secinājumiem un roku plātīšanu vien nepietiek.”
  Solaris, kas tev nav skaidrs, kādus zemūdens āķus tu gribi sameklēt. Žurnālista rakstītais ir skaidrs bez asakām. Viņš pateica, ka DP un policijai ar patreizējiem piefrizētiem secinājumiem un roku plātīšanu vien nepietiks. Kas līdz šim notika. Pie vainas cilvēktiesību deklarācija un nacminoritāšu konvencija. Šajā jomā juridiski nekādi nedrīkst pieskarties, var dabūt pa “muti”. Nacionālajos likumos nav iekļautas skaidri formulētas juridiskas normas, lai naida kurinātājus varētu saukt pie atbildības. Tad jautājums, kas notiek Latvijas valstī politiskā līmenī. Vai tiek apzināti atļauts visām naidīgajām sabiedriskajām organizācijām pret valsti un pamattautu pieliet vairāk eļļu ugunij, lai ilgāk degtu. Un kas tālāk? Izrādās, ka to jau atbalsta arī ASV izmantojot saukli demokrātija, kas ir cauršs kā nolietots zirga deķis. Vakar TV arhibīskaps Stankevičš aicināja krievus un latviešus uz dialogu. Lai notiktu dialogs, tad ir vajadzīgi cilvēki, kas piedalīsies šajā dialogā. Lai sāktu dialogu ir nepieciešamas tēzes,punkti par ko mēs runāsim. Ja nav šo punktu, un vēl jo vairāk, kāda no pusēm nevēlas to atbalstīt, nav dialoga. Piekāpšanās. Cik tālu. Šeit ir tas jautājums.

 5. Tad nu lasiet-http://www.pietiek.com/raksti/rezekne_-_krievijas_vai_es_parlamenta_velesanu_gaidas

 6. DP drosi vien ir politiku sasietas rokas!ta nevar brivi rikoties!to radija ari 16.marta notikumi!visus sos krievvalodigos nemiera celajus sen vajadzeja nolikt pie vietas!

 7. !00% taisnība.

 8. Paldies Antonevičam.Viņš tikai pateica to,ko katrs cilvēks,kas nedaudz seko notikumiem valstī, zina.Katra tantiņa un onkulītis ir dzirdējis kas ir girsi ,gapoņenki, lindermani,u.c. Jautājums vai DP vienīgais uzdevums ir vēlreiz to atstāstīt. Jau 20 gadus mani nomoka jautājums-kuras valsts DP mums ir.

 9. Nezinu, kas ir Māris Antonevičs, taču raksts piesaistīja uzmanību, jo kritizē specdienestu. Īpaši uzmanību piesaista pēdējais raksta teikums: “[…] taču pienāk laiks […]”. Es tagad nesaprotu, vai ir kaut kāda X stunda pienākusi? Ko, ellē ratā, Māris Antonevičs gribēja teikt? Kāds laiks mums tagad ir pienācis? Varbūt tiešām jāsāk īstenot Jurģa Liepnieka padomus – iegādāties spičkas un sāli, un bēgt ārā no pilsētām, lai nenošauj uzreiz?!
  Kas ir Māris Antonevičs? Un ko viņš grib?
  Pašapliecināties?
  P.s. Tas, ka DP nerosināja krimināllietas, kad vajadzēja, nebija smuki. Tagad kaut kāda tizla atrunāšanās nepārliecina. Priekš tam jau DP ir piešķirtas izziņas iestādes pilnvaras, lai tā strādātu. Turklāt (!) strādātu savā kompetencē. Nevis nodarbotos ar sava tēla veidošanu, izsakoties par jomām, kas nav tās kompetencē. DP ir jārosina kriminālprocesi par ekstrēmismu, nevis jārunā riņķī un apkārt, ko vien var, lai tikai pašapliecinātos.

Draugiem Facebook Twitter Google+