Durvis uz muzeju aizspogulijas valstību 0

Šogad, tuvojoties 12. Muzeju naktij, kas Latviju savā varā pārņems šīs sestdienas, 21. maija, vakarā – tajā durvis vērs 150 – rekordliels skaits muzeju (pirmajā norisē 2005. gadā piedalījās vien nedaudz vairāk par pussimtu) –, atceros savu pirmo Muzeju nakti Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā 2005. gadā.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Bija vēls, pavēss maija vakars, apmeklētāju straume bija mazinājusies un Doma baznīcas krustejā dega svecīšu liesmas, skanēja gregoriskie korāļi un, likās, ka laiks ir savā skrējienā brīnumainā kārtā atgriezies kaut kad pirmsreformācijas laikmetā. Lai arī pēdējos gados novērojams, ka it sevišķi vēlākajās nakts stundās apmeklētāju vidū netrūkst tādu, kam šī nakts ir tāda kā bezmaksas indulgence baudījumiem, kuriem ar kultūru pavisam maz sakara – var tikai aicināt aizdomāties par muzeju darbiniekiem, kuriem viss pēc tam jāsakopj –, tomēr fakts, ka pagājušajā gadā Muzeju nakti apmeklēja kopumā vairāk nekā 220 000 cilvēku, liecina, ka sabiedrības interese par muzejiem un to piedāvājumu ir noturīga, vienīgi pašu muzeju ziņā ir, vai tie vēlas un spēj mainīties atbilstoši sabiedrības un laikmeta prasībām. Atšķirībā no pagājušā gada, kad muzeji nereti visai mākslīgi centās piemēroties Raiņa un Aspazijas gada tematikai, šoreiz tēma – “Durvis” – formulēta, atstājot vairāk vietas improvizācijai un līdz ar to piedāvājums ir ļoti plašs un daudzveidīgs. Piemēram, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle “Arsenāls” no septiņiem vakarā atvērs durvis uz jauno glezniecību, sniedzot iespēju sastapt arī mākslas darbu autorus. Mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijā notiks Dmitrija Gutova “Gondolas” instalācijas audiovizuāla performance kopā ar virtuālu iespēju paviesoties Venēcijā, klausoties Josifa Brodska dzeju un skanot Antonio Vivaldi un Oskara Stroka mūzikai. “Klauvē, un tev atvērs!” – tik iedvesmojoši viesos aicina Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, piedāvājot ekspresizstādi no sava bagātīgā krājuma, Rīgas vārtu un durvju kaleidoskopu un daudz ko citu. Savukārt Nacionālais vēstures muzejs pirmo reizi atvērs visu Latvijas vēstures ekspozīciju un maināmo izstāžu zāles. Bet Latvijas Okupācijas muzejā būs unikāla iespēja atvērt Laura Ērenpreisa muzejam dāvināto seifu, kurā bijušais LPSR milicijas virsnieks Vasīlijs Kononovs (1923 – 2011) savā dzīvesvietā Rīgā glabāja dokumentus un, iespējams, ieročus.

Tikpat interesanta programma gaida arī ārpus Rīgas. Cēsu muzejs durvis apmeklētājiem vērs ar pilsētas šī gada īpašo kodu 810, iezīmējot Cēsu jubilejas gadu, par durvju vērēju izvēloties Voldemāru Bērsonu – pirmo latvieti Cēsu pilsētas galvas amatā pirms 110 gadiem. Savukārt jau plkst. 23 Cēsu pilsmuižā viesosies Veselavas muižas aktieri ar ēnu teātra izrādi, bet pēc pusnakts skatuve pils dārzā tiks nodota Cēsu radošo jauniešu rokās. Kuldīgas novada muzejā pēc Muzeju nakts atklāšanas koncerta (plkst. 20) sekos nakts ekskursijas pa pilsētu un mākslas kaleidoskops 1905. gada parkā, bet Restaurācijas centrā – vēsturisko durvju noslēpumi. Tukuma galerijā “Durvis” būs apskatāma Tukuma mākslinieku grupas darbu izstāde “Tikšanās Durvīs”. Bet Tukuma Mākslas muzejā iecerēts “Pēdziņu laiks – iespēja izzināt Lestenes baznīcas stāstu”. Savukārt Valkas novadpētniecības muzejs nolēmis atvērt durvis uz Valkas novadu – līdz ar to programmā iesaistījušies visi novada pagasti – Ērģemes, Valkas, Zvārtavas, Kārķu, Vijciema – un Valkas pilsēta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilnu Muzeju nakts programmu var atrast www.muzeju-nakts.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.