Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Deputātu kandidāti atlidojuši!2

Foto – LETA

Traku, ārprātīgu un aizrautīgu ideju piepildīti, deputātu kandidāti jaukajās vasaras dienās cenšas pēc iespējas biežāk redzēties ar savu mērķ­auditoriju. Šis ir karstu priekšvēlēšanu periods, kad politiķu ķermeņa temperatūra paaugstinājusies līdz 40 grādiem un galvas sprāgst pušu, jo ir no svara rudenī pagarināt Saeimas telpu īres līgumu un nodrošināt atkaltikšanos ar vecajiem draugiem, konkurentiem, kas nupat vēl tika norieti savstarpējā infokarā.

Pašlaik limuzīni, džipi nolikti rūsēšanai garāžā. Garderobē dreskodam sameklētas augstas nonēsātības pakāpes drēbes, ko nekādā gadījumā nesauksi par svētku tērpu vai modes kolekcijas kliedzienu. Svētdienās deputāts soļo uz baznīcu (sinagogu, mošeju, svētbirzi) attiecīgā kulta celtnē publikas priekšā izlūgties Tā Kunga žēlastību, lai atkārtoti ievēlē. Darbdienās politiķi apseglo velosipēdus, lai apbrauktu perifērijas ceļus, ciemus, tālumnieku laukus ar cerību, ka klātienē sastapta politiķa smaidam vēl ir zināma vērtība godīgā tirdzniecībā, balsu zvejošanā.

Pedāļus minot, partiju biedri zem augstām galvaskausa velvēm sacerē tēmas, lai dalītos ar vēlētājiem domās par veselības aprūpi, bērnu aizsardzību, kara lietām, sociālām idejām, Latvijas vispārējo stāvokli, kā arī sarežģītos starpdzimumu personu fizioloģiskos jautājumos un maksātnespējas administratoru deviņgalvu naudas pūķa nogalināšanas problemātikā.

Tas interesē daudzus. Tas nekas, ka politiķi ir ar vājām zināšanām, galvenais ir vēlme izpausties un gatavība pārmīt kādu vārdu ar katru balsstiesīgo par nācijām būtiskām lietām. Vērtību cilvēki no Rīgas, balstoties uz sociālistiskiem, patriarhāli reakcionāriem, demokrātiskiem, eiropeiskiem ideāliem (atkarībā no partijiskā novirziena) anonsē tautai valsts nākotnes vizionārismu. “Saskaņai” kļūstot par atslēgas spēku valdībā, vairāk kooperēsimies ar Krieviju, Viņķelei uzvarot Zemgales apgabalā, zemgaļi atkal būs spiesti šķērsot robežu un bēgt pie žemaišiem kā Nameja laikos, dieviņš vien zina, uz ko spiedīs Nacionālās rūpniecības veicināšanas biedrība un Žūpības apkarošanas fonds.

Skarbā kampaņošanas režīmā nākas atteikt iesildītos galdiņus šeņķos un vīnūžos. Pirms lēkt mugurā vellapēdam, deputāta kandidāta brokastis sastāv no maizes, siera gabala un varbūt vēl divām cieti vārītām olām. Grūtā, garā nonstopa aģitācijas braucienā pa ceļam būs jāpārtiek no dārzos aplasītām zemenēm un tumsas aizsegā plūktiem ķiršiem. Kas būtībā ir niecīgs pārkāpums tiem saeimiešiem, kas pieseguši valsts nozagšanu. Tad tikšanās kultūras centrā, kur politiķiem jāpastāsta pēc iespējas plašam elektorātam, cik viņi ir labās domās par sevi, jāpaslavē padarītie darbi un profesionālā sagatavotība nonīkt vēl četrus gadus parlamentā. Tā ir lielā iespēja tautas namā ievest un iepazīstināt klātesošos ar deputāta ģimenes mīluli melnraibo kaķi vai zirgu. Uz tikšanos sapulcējušies seši klienti jāpārliecina, ka attiecīgā sīkpartija nav kioska, bet augstceltnes izmērā, kuras rūtiņburtnīcā sarakstītā programma ir nominēta ar labu atzīmi bērniem domātu grāmatiņu konkursā. Tas jāizdara pie spoguļa iestudētā priekšnesumā, kur ievēlēšanu gribošais runas vīrs izskatās tik uzvilkts un zem tāda spiediena, itin kā tikko noskatījies kādu elsošanas filmu pieaugušajiem. Praktiski nepieveicams uzdevums – jāpierāda, ka viņi, politiķi, šķietami noziedznieki, krāpnieki un bandītiski elementi, īstenībā ir godīgi, likumpaklausīgi līdzpilsoņi.

Skumīgi, ka vecajiem tautas uzjautrinātājiem neseko žurnālistu bari no visām avīzēm un TV viesbrigādes, bet tiešais kontakts ar Latvijas lauku ļaudīm varbūt pārliecinošāk rada iespaidu, ka šie nu gan nebūs tie, kam pēc vēlēšanām pirmais darbs būs parādīt pigu un tikt vaļā no vēlētājiem.

Protams, mierīgie iedzīvotāji cenšas aizsargāties pret aģitatoru uzlidojumiem. Uz braucamās daļas norīkoti kārtībnieki ar kramenīcām. Augstienē apdzīvotās vietās ļaudis izmanto dabas radītās aizas un dziļākas gravas, bet zemienē papildus izrok bedres uz sabrukušajiem ceļiem, lai aizšķērsotu apvidu par divriteņa ciemos braucējiem grūti pieejamu. Pedāļu minēji vienalga tiek pāri un klāt, kaut laižoties ar gaisa balonu un balansējot pār bezdibenim nostieptu virvi, un spītējot lodēm. Viņus atnesīs pat uz velna slotas!

Protiet saredzēt vēlēšanu kandidātu galamērķus. Cik daudzi no politiķiem mazā Latvijā pūlas iedibināt kaut ko no mājīguma, kāds valdīja uz viņu planētas, bet kuru dzīve svešumā ir laupījusi.

LA.lv