×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
3. septembris, 2014
Drukāt

Viltotos latus blēži aktīvi izmantojuši naudas maiņas laikā


Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Kopš eiro ieviešanas cilvēkiem iespēja saskarties ar viltotu naudu ir krietni mazāka nekā lata laikos, apgalvo Latvijas bankā. Arī policijas dati apliecina, ka šā gada pirmajā pusgadā Latvijā atklāts vien aptuveni trīs simtos mērāms viltoto eiro naudas zīmju – banknošu un monētu – skaits, kamēr 2013. gadā kopumā atklāti 41 155 naudas viltojumi.

Interesanti, ka Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ludzas iecirkņa noziedzības statistika tieši šā gada pirmajā pusgadā uzrāda viltotas naudas aprites noziegumu uzrāvienu. “Pērn pirmajā pusgadā nebija neviena šāda gadījuma, bet šogad reģistrēti jau desmit,” iepriekš “LA” sacīja Ludzas iecirkņa priekšnieks Oskars Točelovskis. Kā skaidro Ludzas iecirkņa kriminālpolicijas inspektors Kaspars Atstupens, šajos gadījumos runa ir par viltojumiem, kas pārsvarā izņemti pēc veikalu inkasācijām pagājušā gada nogalē, bet noformēti, nokļuvuši policijā un šā gada statistikā 2014. gada sākumā. Policists lēš, ka, pārejot uz eiro, cilvēki vēlējušies tikt vaļā no viltojumiem veikalos, jo pēc tam bankās to nevarēs izdarīt.

“Nedomāju, ka lielveikalā nogurušai kasierei viltotu monētu ļoti grūti iedot. Diemžēl neviens gadījums nav piefiksēts, līdz ar to diezgan droši var teikt, ka lietas ir “tumšas”, tās neizdosies atklāt, jo nav zināmas ne vietas, ne laiki,” saka K. Atstupens. Kopā astoņos kriminālprocesos figurē 18 ar presformu gatavotas viltotas viena lata monētas, viena izlieta divu latu monēta, kā arī viena viltota 20 eiro banknote.

Labāk veicies Rīgas kolēģiem, kuriem augusta beigās izdevās aizturēt divas personas – 1979. gadā dzimušu sievieti un 1969. gadā dzimušu vīrieti –, kas viltoja un izplatīja eiro banknotes. Ziņas par viņu darbošanos policija saņēma jau vasaras sākumā, kad suvenīru veikaliņos tika konstatētas viltotas eiro banknotes. Tirgotāji stāstīja, ka pircējs, pērkot suvenīrus, pārsvarā norēķinājies ar viltotām 50 un 100 eiro banknotēm, pretī saņemot atlikumu. Šie gadījumi bija konstatēti Rīgā, Jūrmalā, Turaidā un Siguldā.

Pagājušajā mēnesī aizturēti arī latu viltotāji: trīs personas (1939., 1972. un 1980. gadā dzimuši vīrieši), kas speciāli aprīkotās telpās vairāku gadu garumā ar presformu izgatavojušas viltotas divu latu monētas – kopumā aptuveni 15 000 monētu. Kratīšanas laikā policija atrada 1766 viltotas divu latu monētas. Viltotās monētas bijušas pietiekami labas kvalitātes, tādēļ viltojumi nebija viegli pamanāmi ikdienišķā saskarē ar naudu. Tagad viltotājiem draud cietumsods līdz desmit gadiem.

Vērtējot kopējo ainu naudas viltošanas noziegumu jomā, satraukumam nav pamata. Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis uzsver: “Viltojumu skaita pieaugums netiek prognozēts un valsts ekonomikai līdz ar to draudu nav.” Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns uzsver, ka šogad viltojumu skaits ir būtiski samazinājies – lai arī vēl jāgaida gada beigas, bet var teikt, ka vairākus desmitu reižu. “Arī kopīgie eirozonas dati pastāvīgi apliecina, ka iespēja sastapties ar viltotu eiro naudas zīmi savas dzīves laikā vidēji ir ļoti neliela – tikai viena no 30 tūkstošiem banknošu un viena no 567 000 monētu var izrādīties viltota.”

Uzziņa

Latvijā konstatētie viltotie eiro
Šā gada pirmajā pusgadā (2013. g. pirmajā pusgadā)
Banknotes
500 eiro: 3 (1)
200 eiro: 22 (7)
100 eiro: 16 (6)
50 eiro: 88 (22)
20 eiro: 54 (3)
10 eiro: 7 (–)
5 eiro: – (1)
Monētas
2 eiro: 117 (–)
1 eiro: 15 (–)
Avots: Valsts policija

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+