×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
21. jūnijs, 2016
Drukāt

Eiropas nedzēšamais kauns – inkvizīcija un “raganu prāvas” (21)

1. Priekšnosacījumi citādi domājošo vajāšanai

1no9
Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Termins “inkvizīcija” cēlies no latīņu vārda inquisitio, kas juridiskā izpratnē nozīmē – “meklēšana”, “izmeklēšana”, “izpēte”. Tas tiesību sfērā bija izplatīts jau krietni pirms viduslaiku kristiešu baznīcas attiecīgās šaušalīgās iestādes, un to izmantoja, lai apzīmētu izmeklēšanas veikšanu tieši ar nopratināšanu un spīdzināšanu. Kristieši jēdzienu inkvizīcija padarīja par tādu, ar kuru apzīmē citādi domājošo vajāšanu, spīdzināšanu un sodīšanu. Vislielākās sekmes inkvizīcija guva Spānijā, Portugālē un Itālijā, kur tieši katolicismam bija nodrošināta liela vara un iespējas ietekmēt iedzīvotāju prātus un raksturus.

Agrīno kristietību jau kopš pirmsākumiem apdraudēja gan ārējais ienaidnieks – romiešu valdītāji, gan arī allaž raksturīgās iekšējās intrigas, kas galvenokārt balstījās teoloģiskajās domstarpībās, ko noteica iespēja dažādi traktēt miglainos un dažviet atklāti murgainos “svētos” tekstus. Zināms, ka jau apustulis Pāvils aicināja kristiešus izvairīties no viltus sludinātājiem jeb vispār kaut kā tāda, kas ir pretrunā tam, ko sludina tieši viņš. Analoģiski aicinājumi ir arī daudzos citos Pāvila līdzgaitnieku tekstos.

Sākot ar 2. gadsimtu, kristiešu autoritātes – bīskapi un vietējās sinodes – iepriekšminētos avotus izmantoja, lai atsevišķus savus oponentus atmaskotu kā ķecerus, un vienlaikus centās nodrošināt iespējami mazāku mīklaino tekstu traktēšanu. Tādējādi noformējās ortodoksālā (pareizais) un ķecerīgā (izvēles jeb tātad kļūdainais) viedokļu pretstāve jeb, pareizāk sakot, tiesības pirmajam apkarot otro.

Viss vainagojās ar to, ka 12. gadsimtā katoļu pāvests Lucijs III izstrādāja un ieviesa apritē vajāšanas sistēmu saistībā ar “reliģiskajiem noziegumiem”. Pāvests ar īpašu dekrētu uzlika par pienākumu bīskapiem, ierodoties kalpot jaunā vietā, vervēt vietējos cilvēkus, kuri palīdzēs viņiem atklāt un vajāt visus apkaimē esošos reliģiski citādi domājošos un nodot viņus tiesāšanai. Pāvests pats personiski šim nolūkam bija izstrādājis konkrētu aptaujas lapu, kas arī nonāca ķeceru vajātāju arsenālā.

 1. Priekšnosacījumi citādi domājošo vajāšanai
 2. Inkvizīcijas rašanās
 3. "Raganu veseris" un citi pamudinājumi
 4. Marāni
 5. Kā darbojās inkvizīcijas tiesas
 6. Spānijas inkvizīcija
 7. Portugāles inkvizīcijas priekšvēsture
 8. Aresti, konfiskācija un nogalināšana
 9. Inkvizīcijas simtgades dažādās pasaules malās

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Drusku jocīgi ir, ka rakstot par “Malleus Maleficarum”, Raganu veseri, autors nepiemin, ka katoļu baznīca un inkvizīcija šo sacerējumu nosodīja kā maldīgu.

 2. …Kristieši jēdzienu inkvizīcija padarīja par tādu, ar kuru apzīmē citādi domājošo vajāšanu, spīdzināšanu un sodīšanu…
  Teikt kaut ko tādu ir apmēram tas pats, kas teikt ka latviešu tauta šodien izzog savu valsti un noved līdz nabadzībai un iznīcībai. Latviešu tauta ir dumja un katru reizi ievēl nepareizos deputātus. It kā visiem kristiešiem bija teikšana tajā ko darīja viņu augstākā ierēdniecība.
  Bet, ja kāds atnesa savu malciņu pie Raganas sārta, tad tā bija cilvēka tumsonības un ļaunuma sekas, kas nāca no viņa iekšām. Gaišam un ticīgam cilvēkam neviens nepiespiedīs priecāties par citu cilvēku ciešanām un nelaimi. Bet tur kur pulcējas cilvēki, kas tendēti uz ļaunumu un asins izliešanu, vai baudas izjušana par citu cilvēku mokām, tad tie jau ir gēni nevis Jēzus.

 3. …katolicismam bija nodrošināta liela vara un iespējas ietekmēt iedzīvotāju prātus un raksturus….
  Jau lasot pirmo rakstu par civilizāciju pazušanu krīt acīs tas, ka autoram ir ļoti tendencioza, aizspriedumaina un vienvirziena domāšana. Laikam vēl jauns un dzīvē nepieredzējis puisītis
  Šai rakstā gribu tikai vērst autora prātu un uzmanību uz to, ka katoliskajā Polijā ļaunajos Viduslaikos netika iededzināts neviens raganu sārts. Līdz ar to arī katoliskajā un tumsonīgajā Latgalē netika sadedzināta neviena ragana, neviens dzīvs cilvēks. Toties gaišajā Vācu Kurzemē, Vidzemē un Zemgalē raganu ugunskuri dega uz nebēdu, tieši tāpat kā viņu kungu dzimtenē Vācijā.
  PS Gribu vērst autora uzmanību, ka cilvēks pēc savas dabas ir agresīvs, ļauns, vērsts uz sacensību (un ne tikai pozitīvo), fanātisks, ar vēlmi novākt savus konkurentus un ar elkoņiem (ar durkļiem) izcīnīt sev vietu zem saules. Tāpēc nevajadzētu vainot tik daudz ideju, cik cilvēka dabu.
  1. Senajos laikos, kad nebija nekādu reliģiju, kas aizstāvētu cilvēka dzīvību un cieņu visas vergturu valstis romieši, grieķi, asīrieši, persieši… izkāva visus iekaroto valstu iedzīvotājus, bet gūstekņus padarīja par vergiem. Viņi savu ideoloģiju uzskatīja par pozitīvu un progresīvu viņiem.
  2. Tik pat nežēlīgi rīkojās feodālo valstiņu kņaziņi, kaut viņus lielāko tiesu nemaz nevirzīja reliģisks motīvs.
  3.Svešu zemju sagrābšana un iekarošana izmantojot kristietības izplatīšanas lozungus. Sodien aktuāli ir musulmanisma izplatīšana, bet pamata ir cilvēka agresīva, ļauna un alkatīga daba.
  4. Jaunajos laikos progresa ienešana ar revolūcijas(cilvēku izkaušanas) paņēmienu.
  5. Viduslaikos pie varas esošā baznīca nodemonstrēja savu cilvēcisko ļaunumu.
  6. Bet XX gs. te nemaz nebūtu jāpiemin. Šeit cilvēciskais ļaunums, arī bez reliģijas izpaudās visa sava krāšņumā. Jau ko nozīmē I (16 miljoni) un II (50 miljoni) karš ar saviem upuriem. Kur vēl kultūras revolūcija Kīnā, ASV organizētie kari Vjetnama, Tuvējos Austrumos, Sarkanie Khmeri utt un tā joprojām. Āfrias kari un revolūcijas nemaz neminot.
  7. Vienīgi Antarktīdā vēl nav karu un slepkavību. un tikai viena iemesla dēļ. Tur ir tik maz cilvēku, ka viņi viens otru nevar atrast.
  Mans secinājums: REliģija vai citas ideoloģijas, kuru vārdā tiek veiktas slepkavības ir tikai aizsegs cilvēka patiesajai, ļaunajai plēsonīgajai dabai.
  Tāpēc nevajadzētu tendenciozi uzsvērt katoļu milzīgo nopelnu cilvēku spīdzināšana un slepkavošanā.
  Pat Indiāņu (acteku, inku) valstu un cilvēku izslepkavošanas iemesls bija ne jau nu kristīgas ticības sludināšana, bet gan cilvēka nepiepildāmā alkatība pēc zelta un varas.
  Bet šodienas tumsonīgā jaunatne lasa tavus rakstus un spriež kādi katoļu priesteri ir bērnu mīlētaji. Tikai vienu viņi nespēj saprast, ka homuseksuālā sabiedrībā ir arī homuseksuāli mācītāji. Bet ne jau Jēzus viņiem lika tādiem būt.

 4. VISI tie Tuvo Austrumu reliģiskie murgi ir imports nevietā un ne par tēmu. Nevienas citas reliģijas man nav likušas tik murgpilnas. tāda sajūta, ka viņiem ir nelabi pašiem no sevis
  Un nevajag turpinat tās šeit ievazāt. būtu interesanti objektīvi papētīt, kā si infiltrešana notika. Protams, ne jau šajos laikos to objektīvi kāds darīs… Saprotam, kas sis par vesturisko posmu un kāda attiecigi ir tiražētā informācija..;))

 5. Tiesi tapec ta neganta vergu ideologija, kas izliekas par dievticibu, kopa ar tas skolnieku – totalitaro komunismu/ fasismu (got mit uns) butu aizliedzama jebkura civilizeta un demokratiska valsti, lai neskalo cilvekiem smadzenes un nekal jaunus sev paklausigos, kas nedomajot pildis savu saimnieku gribu. Pie ka tas noved, mes redzam visu teroraktu gadijumos.

 6. Kristietības sākums – kad pirmais blēdis satika pirmo muļķi ??

 7. Autors vienpersoniski tiesā Eiropu, baznīcu un kristietības ieviesējus, bet netiesā Marksu un marksistus, kompartijas un komunistus Krievijā un citur, kas šīs pašas inkvizīcijas metodes pielietoja vēl 20. gadsimtā, iznīcinot simtiem reižu vairāk citādi domājošo, nekā viduslaiku inkvizatori. Dīvaina loģika, plaši rakstīt par vieniem noziegumiem un pat nepieminēt un nerakstīt neko par citiem, daudz šaušalīgākiem un aktuālākiem noziegumiem! Tā tiešām ir tikai puspatiesība, ar ko tiek manipulēts!

  • centies pagriezt uzmanību uz citiem objektiem ?
   .
   Par marksiem būs nākošajā rakstā.

  • tiesāšanai ir cita procedūra Atbildēt

   Starp citu, te neviens neko NE-TIESĀ, bet izsaka UZSKATUS !!!

  • Tuvo Austrumu mošķi, atsujieties no Kārļa:)) Un neaizmirstiet satīt un paņemt līdz savus Tuvo Austrumu murgus pilnā komplektacijā.
   ar visām ” prenadļežnostjām”

 8. Puspatiesības sajaukumā ar meliem. ko gan citu var sagaidīt no ar Marksa dialektiskā materiālisma sačakarētām smadzenēm. Inkvizīcija bija viduslaiku visprogresīvākā tiesu sistēma, kāda tajos laikos un salīdzinājumā ar laicīgajām tiesām bija iespējama.
  kas attiecas uz raganu prāvām, tad to dramatisks uzplaukums sākās ar “apgaismības” laikmetu un reformāciju.
  Lai Dievs dod autoram vēlmi un spēku nonākt pie Patiesības un visiem lasītājiem atturību no pagānu sātaniskajiem rituāliem vasaras saulgriežos.

  • Tāpēc jau tev nepatīk, ka ir TĪRA patiesība !

   • Hi, hi, hi! Patiesībai nav svarīgi vai kādam tā patīk vai ne. Tā vienkārši IR. negribas ticēt ka tu tā vienkārši vēlies palikt par muļķīti. Saprotu jau ka nav viegli turēties pretī masīvajai zombēšanai no dienas dienā, bet tomēr pacenties, nenožēlosi. Lai Dievs tev palīdz!!!

  • Inkvizicija vinam bija progresiva.., ko neteikt, tas tikums nav zudis…, ka vel joprojam piekopta gramatu dedzinasana, censanas citus kontrolet un ietekmet, uzspiest savu aprobezotibu.
   It seviski, ka komunisti jau ir so macekli. Ka stastija zinatajs, tad baznickungus macijusi kopa ar partorgiem 1 partijas skola.. Jo tema – publikas mulkosana, ideologiska apstrade, zombesana, ta pati, atskiras tikai specifika, jeb lietotie saukli…
   Dziedasi, ka cekisti bija pret popiem..? Ka tik ne ta, tapat ka 1 shakalis pret otru, lai neatnem uz ka parazitet, konkurenti, tadi pasi ka ar fasistiem, kad sakavas dalot laupijumu, iekarojot, paklaujot tautas, tad tas otrs – draugs izradijas sliktais…

 9. Varbūt šī “ķecerīgā” raksta autors pateiks, ar ko atšķiras ķeceru vajāšanas tajos tālajos laikos no komunistu citādi domājošo vajāšanām mūsdienās? Es te nekādas atšķirības neredzu. Abos gadījumos dominē pareizais un nepareizais uzskats vai doma, lai izmantojot RUPJU VARU apspiestu vai iznīcinātu šo nepareizo uzskatu cilvēka izskatā. Un te ar reliģiju ir visai maz sakara (jo kristīgā reliģija sludina mīlestību), bet varaskāri cilvēki, tikuši pie varas to vienkārši ļaunprātīgi izmantoja: spīdzināja, dedzināja uz sārta, tāpat kā pavisam nesen to darīja komunisti -lika vergot Gulaga nometnēs vai vienkārši nošāva šos citādi domājošos. Būtu daudz mūsdienīgāk un pamācošāk, ja Ābeles kungs šādā pat stilā aprakstītu komunistu pastrādātos noziegumus, nevis rakņātos tālajos viduslaikos.

  • Ja tu nebūtu slinks parakņāties netā, tad tev nevajadzētu diedelēt lai kāds palasītu priekšā…

  • Diskreditāciju savā arsenālā krampjaini tura arī “laicīgā vara”…

  • Un varbūt tie reliģijas aizstāvji pastāstītu cik no mācītājiem un citiem baznīcas kalpotājiem bija čekas stukači??? Cik nošauto un izsūtīto ir uz viņu sirdsapziņas ??? Nožēlojami un pretīgi ir šie reliģiskie fanātiķi —- sātana tumsonības nesēji !!!

  • “Sludina milestibu…”
   Vai ne, cik “aspratigi”… un ne visai attapigiem aizveras “shirmis” un neredz ka sludinatajam inkvizicijas asinis uz rokam…
   Jus, kas tadus pieludz, pasi neesat ne ar ko labaki, nozelojami, amorali tipi, kam vienalga kam ka tik klanities, ka tik saimnieks, kaut slepkava, bet ka tik kkaut ko noplepina par dievu, ar kuru tadiem, protams, nav un nevar but neka kopeja, jo dievticibu tie nideja visa pasaule ar zobenu, lai dabutu tadus vergus sev paklautiba, kas tam notic.
   Ja, ari komunisti teica, ka ir par darbalaudim…
   Lidz ar to komunisti un apmatie kristiesi ne ar ko neatskiras, abi melu pieludzeji bez saprata pazimem.
   Tikai viniem ta ticesana gan tada skirojama – tikai saimniekam, ka verga dveselem, kas no ta baidas, jo parove kads tam iesmeret, piem. smirdigu, tarpainu galu…, tadu pasu ka to ticiba…, tie taks nenems… Kapec? Ja jau, tad jau, visu pec kartas…, abolu vieta zirgabolus, ja jau kads saka, sludina. Kapec ne? Uz prieksu ticetaji, jatic tacu visam. Vai nekam.
   Cilveki parasti doma, nevis tic. ar to tie ari atskiras no citam radibam..
   Kaut gan, citam radibam pat neiesmeresi tadus absurdus par “pilnu monetu”…

Draugiem Facebook Twitter Google+