×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
24. februāris, 2015
Drukāt

Eiro zona atbalsta Grieķijas aizdevuma programmas pagarināšanu (1)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Greek Finance Minister Yanis Varoufakis.

Eiro zonas finanšu ministri (eiro grupa) otrdien atbalstīja aizdevuma programmas pagarināšanu Grieķijai pēc Atēnu iesniegtās reformu programmas pieņemšanas, paziņoja Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis.

“Pēc eiro grupas telekonferences lēmums [ir, ka] var sākties Grieķijas programmas pagarināšanas nacionālās procedūras,” Dombrovskis pavēstīja mikroemuāru vietnē “Twitter”, norādot uz to, ka vairāku eiro zonas valstu parlamentiem vajadzēs balsot par palīdzības programmas pagarināšanu.

19 ministru paziņojumā teikts, ka viņi ” uzskata šo pasākumu sarakstu par ietiekami visaptverošu, lai tas būtu sākuma punkts” .

“Tādēļ mēs vienojāmies turpināt, veicot nacionālās procedūras nolūkā pieņemt galīgo lēmumu par pagarinājumu līdz četriem mēnešiem,” piebilsts paziņojumā.

Grieķijas valdība otrdien publiskoja reformu sarakstu ar četrām nodaļām, kas tika nosūtīts Eiropas Savienībai (ES) kā daļa no centieniem panākt, ka tiek pagarināta starptautiskā aizdevuma programma, paziņoja Finanšu ministrija.

Reformās solīts “stiprināt finanšu ilgtspēju, garantēt finanšu stabilitāti un veicināt ekonomikas atkopšanos”, vēstulē valsts kreditoriem no ES norādījis Grieķijas finanšu ministrs Janis Varufakis.

Programma, kas nonākusi aģentūras AFP rīcībā, ietver daudz pasākumu ar mērķi apkarot korupciju, uzlabot nodokļu iekasēšanas efektivitāti, sociālās drošības sistēmu un valdības birokrātiju.

Grieķijas valdība arī apņēmās neatkāpties no privatizācijas projektiem, kas jau ir pabeigti, un uzlabot uzņēmējdarbības vidi, kā arī tā solīja, ka nabadzības mazināšanas pasākumiem nebūs “nekādas negatīvas fiskālās ietekmes”.

Eiropas Komisija (EK) otrdienas rītā paziņoja, ka Grieķijas reformu plāns, kuru pieprasīja šīs valsts starptautiskie kreditori, ir iesniegts.

“Grieķijas valdības reformu pasākumu saraksts tika saņemts savlaicīgi,” mikroblogu vietnē “Twitter” paziņoja EK preses sekretārs Margaritis Shins. Viņš nesniedza sīkākas ziņas, tostarp par iesniegšanas laiku.

Eiro zonas finanšu ministru grupas vadītājs Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms Grieķijas attieksmi raksturoja kā nopietnu, tomēr uzsvēra, ka tas ir tikai pirmais solis.

“Es domāju, ka viņi ir ļoti nopietni,” Eiropas Parlamenta deputātiem teica Deiselblūms.

“Tas nebūs viegli. Tas ir tikai pirmais solis,” sacīja Deiselblūms.

Eiropas Komisijas amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, sacīja, ka reformu plāns “ir pietikami visaptverošs, lai kalpotu kā sākumpunkts veiksmīgai [aizdevuma programmas] pārskata misijas noslēgšanai”.

Šo plānu sākotnēji bija plānots iesniegt eiro zonas finanšu ministriem pirmdien, bet pirmdienas vakarā ministri piekrita pagarināt tā iesniegšanas termiņu par dažām stundām līdz otrdienas rītam. Otrdienas pēcpusdienā ir paredzēta eiro zonas finanšu ministru telekonference, kurā tiks pārrunāts Grieķijas iesniegtais plāns.

Jau ziņots, ka eiro zonas finanšu ministri piektdien garantēja Grieķijai glābšanas aizdevuma programmas termiņa pagarinājumu uz četriem mēnešiem, tomēr Grieķijai būs jāievēro stingri nosacījumi, tostarp jāiepazīstina ar plānotajām reformām. Ministri toreiz arī noteica, ka Grieķijai reformu plāns jāiesniedz pirmdien.

Vienošanos panāca 19 eiro zonas dalībvalstu finanšu ministri grūtās sarunās piektdien, kur krasi pretējās pusēs bija Grieķija un zonas ietekmīgākā valsts Vācija, kurai bija aizdomas, ka jaunā Grieķijas radikāli kreisi noskaņotā valdība grasās atteikties no savu taupības pasākumu saistību izpildes.

Ja Grieķija izpildīs savas saistības, tā saņems līdz 7,2 miljardiem eiro no līdzekļiem, kas vēl palikuši Eiropas Savienības daļā no 240 miljardu eiro glābšanas aizdevuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man ir velnišķīgs smīns.

Draugiem Facebook Twitter Google+