×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. janvāris, 2016
Drukāt

Eksperti: Ir pamats sašust par vardarbību pret sievietēm Latvijā, neatkarīgi no tā, vai mums ir bēgļi (24)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Patlaban sabiedrība šausminās par Vecgada naktī Vācijā notikušajiem uzbrukumiem sievietēm, taču Latvijā pamatoti varētu sašust par sieviešu ikdienu un vardarbību pret viņām, neatkarīgi no tā, vai mums ir bēgļi vai nav. Tā liecina ekspertu teiktais raidījumam “LNT Ziņu TOP 10”.

Eksperti vardarbības apmērus pret sievietēm Latvijā dēvē par šokējošiem un jau pašreizējā situācijā saskata vairākas problēmas. Bet, pēc tiesībsargājošo iestāžu pārstāvju atzītā, Ķelnei līdzīgos gadījumos seksuālās vardarbības pierādīšanas procesā varētu būt problēmas.

Sieviešu centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce apgalvo, ka Latvijā vardarbības apmēri pret sievietēm ir šokējoši un tie mūs Eiropā izvirzījuši līderos. Fizisku vai seksuālu vardarbību Latvijā pieredzējuši 40% sieviešu. Turklāt lielākā daļa bailēs no vardarbības savu ikdienas dzīvi pielāgo tā, lai no tās izvairītos – neiet viena, vēlu vakarā, piedomā, kā ģērbties, uzvesties, lai nenonāktu provocējošā un divdomīgā situācijā.

Tomēr tas, ko uzzinām no dažādiem statistikas datiem un pētījumiem, ir tikai aisberga redzamā daļa.

“Tas, kas mani satrauc: nereti no tām institūcijām, kurām būtu jāsniedz atbalsts un palīdzība, šī palīdzība ir neatbilstoša, ir sievieti vainojoša attieksme. Pirms diviem gadiem mums bija atklāta sarakste ar Ģenerālprokuratūru, kur klaji tika pausti viedokļi, ka sieviete, ja tikusi izvarota, ir pati vainīga, neatbilstoši apģērbusies vai lietojusi alkoholu un tas bijis par pamatu,” atstāstīja Lāce.

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa spēj tikai pabrīnīties par pašmāju iedzīvotāju liekulību, uzskatot, ka seksuālie noziegumi pret sievietēm Latvijā kļūs aktuāli vien ar imigrantu uzņemšanu. Šāds viedoklis viņai radies, piedaloties bēgļu atbalsta piketā.

“Seksuālās uzmākšanās tēma un izvarošanas tēma bija pašas galvenās, kuras šī mītiņa pretinieki mēģināja runāt, un viņi to darīja ļoti seksuāli aizskarošā veidā,” secināja Putniņa. Viņasprāt, sabiedrība šausminās par notikušo Vācijā, bet pamatoti varētu sašust par sieviešu ikdienu tepat, neatkarīgi no tā, vai bēgļi mums ir vai nav.

“Lielā mērā arī mums uz ielas – ja redz kādu uzmākšanos, iereibušu puišu bariņš mēģina runāties ar meitenēm, cilvēki ko parasti dara? Pasmaida, nu jaunie cilvēki, jaunatne, varbūt tur pat kaut kas labs sanāks. Proti, mēs uz šīm lietām esam skatījušies kā uz ļoti dabiskām – visi vīrieši piedzeras un sievietēm izrāda uzmanību un kas tur tāds sevišķs. Tas, ka ir brīdis, kad tā uzvedība var kļūt bīstama un tā ir bīstama, mēs tikai to tagad pamanām, kad to ieraugām citā perspektīvā,” uzskata Putniņa.

Psihoterapeite Marija Ābeltiņa, kas gan savā privātpraksē, gan krīzes centrā “Skalbes” gadiem ir uzklausījusi no vardarbības cietušo sieviešu stāstus, norāda, ka pie mums sistēmiskā attieksme, ka sieviete ir aizsargājama, vēl tikai veidojas.

“Ir pavisam traģiski gadījumi, kad paši tiesībsargājošo iestāžu darbinieki ir vardarbīgi. Tad ir ļoti grūti. Ja nāk šādu cilvēku sievas, kurām tīri objektīvi vairs nav, kur griezties, jo viņš ir iecirkņa vadītājs vai kaut kādu amatu ieņem, un viņas saka – kur es iešu, jo mani tāpat pēc dzīvesvietas sūtīs tur atpakaļ,” stāstīja Ābeltiņa.

Valsts policija gan ar savu statistiku mēģina apgāzt sacelto paniku. Tur norāda, ka 60 izvarošanas gadā uz kopējo iedzīvotāju skaitu nevar saukt par mlzīgu procentu. Vienlaikus policijā nenoliedz, ka šādiem noziegumiem ir pietiekami augsta latentuma pakāpe.

Vēl pirms pāris gadiem, ja tikai teorētiski Ķelnes situāciju pārnestu uz Latviju, juridisku rīku sievietes aizsardzībai nebūtu, norāda krimināltiesību pētniece, “Providus” pārstāve Sanita Sīle.

Šobrīd situācija ir mainījusies un administratīva soda vietā jau varam runāt par kriminālatbildību.

“Konkrētais regulējums – Krimināllikuma 160.pants ar grozījumiem 2014.gadā – tika pārfrāzēts veidā, kas ir stipri plašāks, kas principā ietver vairāk gadījumu. Seksuāla vardarbība – ir gana plašs uzstādījums, te var saukt pie atbildības cilvēkus, kas citus aizskāruši,” skaidroja Sīle.

Lai gan seksuālas uzmākšanās gadījumā pāridarītāju patlaban var baidīt ar cietumsodu, Valsts policijā tik optimistiska attieksme pret seksuālā varmākas sodīšanu nav. Liela daļa šādu gadījumu tiktu traktēta kā huligānisms, jo seksuālās vardarbības pierādīšanas procesā var būt problēmas.

“Un te mēs nonākam pie situācijas Ķelnē, ka mums tiesu sistēma nemaz nav gatava, lai šāda veida noziegumu vispār varētu kvalificēt kā noziegumu, tā ir pierādīšanas, gan piefiksēšanas sistēma. Tā Latvijā ir bijusi vājā vieta pat bez visiem bēgļiem,” uzskata Putniņa.

Policijā nenoliedz – precedentu nav bijis un ar iesniegumiem par publiskiem aizskārumiem nav nācies sastapties. Taču tas, ka iesniegumu nav, nenozīmē, ka nav arī problēmas.

Speciālisti norāda, ka vēl ir daudz nepadarīto mājas darbu, lai sievietes pasargātu no visa veida vardarbības, turklāt rīcībai jāseko nevis no atsevišķiem entuziastiem pašiniciatīvas līmenī, bet tai jābūt politiskai gribai.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Šī nu gan ir aplama statistika. Latvijā sievietes jūtas ļoti komfortabli un droši. Ja ir tādi gadījumi, tas visticamāk pilnīgs sīkums. Pretējā gadījumā, zinot mūsu valsts mutes un ausis, jau sen kā būtu sabiedrībai tapis zināms. Šādi fakti nav zināmi. Tātad izdariet paši secinājumus. Un vispār …es mūsu LV amatpersonām neticu nu nemaz! Vieni meļi un kosmonauti, kuri dzīvo uz nesaprotamas planētas.

 2. Ārābi pret sievietēm nekad nav bijuši tik vardarbīgi kā pstkomunisma valstu vīrieši, arī Latvija nav izņēmums. Krieviem pat ir teiciens – ja nesit, tad nemīl.
  Nozēlojama ir tā penterēšana, ka te ieradīsies tikai varotāji.

  • 1. Latvijā ir slāvu izcelsmes paražu pārstāvji aptuveni 50%.

   2. Notiek vardarbība pret vīriešiem no sieviešu puses – it īpaši emocionāla, bet, protams, tas ir standar

  • 1. Latvijā ir slāvu izcelsmes paražu pārstāvji aptuveni 50%.

   2. Notiek vardarbība pret vīriešiem no sieviešu puses – it īpaši emocionāla, bet, protams, tas ir standarts, ka sievieye drīkst iesist vīrietim, bet vīrietis atpakaļ sist nedrīkst, jo tad ir lupta, vardarbīgs…

 3. āā, nu tad jau oki, vaarm visus krīzes centrus slēgt ciet un telefonus nost (tai skaitā bērnu glabšanas dienesti), “tas taču ir normāli ja vīrieši bez sievietes, bērnu piekrišanas to apgrābsta, un pofig guļamtelpa vai publiska vieta vīrieši 1 vai +101 dzrīkst ielenkt sievieti un sabāzt pirkstus visās atverēs” jo tas taču ir tikai normāli.
  Mūsējie vietējie veči(krievi, latvieši, baltkrievi, jevreji…) ir krietni atpalikuši no normas, jo savu pārspēku demonstrē tikai “guļamistabā”!
  Interesanti cik nogribējušies ir pašti “seksperti”?

 4. tas ir klasiskais gājiens lai marginalizētu ,EKSPERTS apbrīnojami neredz atšķirību starp VARDARBĪBU ģimenē un Sabiedriskā telpā Pret SIEVIETI. Pirmajā gadijumā Sieviete lemj IEROSINĀT lietu pret varmāku vai ne ,Otrajā SIEVĒTE SAVA DZIMUMA DĒĻ TIEK APDRAUDĒTA SABIEDRISKĀ TELPĀ – dzimumu vienlīdzības un brīvības princips !Kas tas par ESPERTU ? ISLAMS ir FAŠISMS TIKAI RELIĢIJAS ietinamā papīrā !

 5. sistēmiskā attieksme Atbildēt

  Kopā ar EKSPERTIEM nu esam tik pamatoti sašutuši, ka nekam citam vairs neatliek laika …

 6. Ir pamats sašust par vardarbību pret sievietēm Latvijā, neatkarīgi no tā, vai mums ir bēgļi, bet tas nenozīmē, ka tos reipjūdžis†us vajag uzņemt, lai vardarbība ietu plašumā.

 7. Cienījamās dāmas! Derētu atklāta saruna arī par sieviešu vardarbību. Ne fizisko (mazohisma gadījumos), bet psihisko vardarbību – kad sieva vīru lamā, ik uz soļa pazemo – arī publiski. Tie nemaz nav reti gadījum, pats zinu vairākas ģimenes, kur tā notiek. i

 8. Seksuālā vardarbība vienmēr ir nosodāma. Pret to jāvēršas visur, ar vai bez migrantu klātbūtnes. Taču, ja pareizi saklausu cienījamo eksperšu vēstījumu, tad Ķelnē nenotika nekas ārkārtējs? Un, ja tas pats sāktos Rīgā, tas neienestu sabiedrības ikdienā neko jaunu? Tad man ir jautājums, vai būt ekspertei un domāt reāli vienmēr ir nesavienojamas lietas? Patiesība ir tā, ka politkorekti liberālās ideoloģijas totēmu stabā tumša āda un islāms upurības (victimhood) ziņā atrodas augstāk par sieviešu tiesībām. Kad nu šie augstākie “upuri” ir pastrādājuši neģēlību pret sievietēm, tad glābt jācenšas augstākā ranga elks. Vislabāk, ja to var izdarīt, novēršot uzmanību uz kaut ko citu. Piemēram, uz Latvijas vīriešiem un baltajiem vīriešiem vispār, kuri, izrādās, esot tādi paši un vēl ļaunāki nekā Ķelnes aktīvisti. Ievērojiet, to dara sievietes!

 9. Ir jau tādas, uz kurām citi argumenti neiedarbojas kā
  tikai kāviens !
  Psihenēs tādas neņem pretī(izskatās,ka tur dakterenes
  ir no tās pašas zortes)…

  • Atceroties to kā patēvs man sejā bāza degošu cigareti un kliedza, ka es esmu uts, mēģinu saprast, ko biju nodarījusi. Māte, kura ar zilu aci staigāja katru otro nedēļu, jo pēc darba atnākot mājās ap 22 neskrēja pie plīts, arī noteikti “bija to pelnījusi”.

 10. Pietiek zombēt! Sakārtojiet , dariet, nevis aģitējiet par bēgļu uzņemšanu visos iespējamajos un neiespējamajos, atklātajos un slēpti demagoģiskajos veidos! Žurnālistu “desu raksti” jau pieriebušies! Mankurtisms zeļ un plaukst!

 11. Nu tad uz priekšu valdība! Sakārtojiet visu savās mājās un tad uzsāciet “palīdzību” pasaules staigātājiem, kuri šeit ieradīsies ar daudz vairāk problēmām!

Draugiem Facebook Twitter Google+