×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

Rūta Dimanta: Mūsu birojā daudz asaru izraudāts (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Šosvētdien, 15. decembrī, gaidāms labdarības akcijas “Eņģeļi pār Latviju” lielais koncerts – svētki visiem ziedotājiem un arī tiem, kas līdzcilvēku palīdzību tik ļoti gaida. Tomēr akcija ar to nenoslēdzas. Ziedojumu vākšana turpināsies vēl veselu mēnesi – līdz 15. janvārim. Sabiedrība šoruden aktīvi palīdzēja arī Zolitūdes traģēdijā cietušajiem un upuru tuviniekiem – ar ziedot.lv starpniecību iedzīvotāji un uzņēmumi saziedoja 918 798 latus. Par eņģeļiem un Zolitūdes traģēdijas atskaņām stāsta labdarības fonda ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

– Cik bērnu šogad kopumā gaida atbalstu?


R. Dimanta: – Patlaban rindā uz palīdzību ir 121 bērniņš, kuriem kopumā nepieciešami vairāk nekā 403 000 latu. Iepriekšējo gadu pieredze gan liecina, ka akcijas laikā sabiedrībai veiksmīgi izdodas palīdzēt visiem, kas lūguši atbalstu.

– Un tomēr ik gadu daži bērni tiek īpaši izcelti, viņu personiskie stāsti izklāstīti medijos, un cilvēki aicināti palīdzēt tieši viņiem. Kā izvēlaties, kuri no lielā pulka tie būs?


– Jā, bērni, kurus akcijas laikā redzam medijos, ir vēstneši, jo nevaram parādīt visus 121. Katru gadu no jauna uzrunājam ģimenes un lūdzam uzņemties šo smago darbu – iet medijos un stāstīt sabiedrībai savus skaudros stāstus, bet ne visi to gatavi uzņemties. Tikai drosmīgākie, stiprākie, saprotot, ka ar sava bērna stāstu var palīdzēt ne vien viņam, bet arī citiem bērniem, to uzņemas. Šiem bērniņiem tad arī sniedzam palīdzību primāri.

– Cik aktīvi cilvēki ziedo šīs akcijas ietvaros?


– Patlaban pavisam nedaudz atlicis, lai 39 992 latus, kas nepieciešami šā gada eņģeļu vēstnešiem – Annijai, Katei, Raivim un Evelīnai – būtu izdevies saziedot. Un, visticamāk, varēsim palīdzēt arī citiem bērniem, kas rindā gaida palīdzību. Tiem tiek palīdzēts secīgi, atkarībā no pieteikšanās laika un no vajadzības akūtuma.

– Ko jūs atbildētu skeptiķiem, kuri pārmet – kāpēc valsts nevar segt šo slimo bērnu ārstēšanas izdevumus, un kāpēc tas tiek prasīts sabiedrībai?


– Latvijā medicīna bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bez maksas. Taču tas attiecas uz veseliem bērniem. Tikko jāpērk zāles vai jānozīmē kāda specifiska procedūra vai operācija, tas jau ir par maksu. Smagi slimu bērnu ārstēšana ir ļoti dārga. Turklāt ierasti, ja ģimenē ir smagi slims bērniņš, viens no vecākiem nestrādā, jo bērnam vajadzīga nepārtraukta aprūpe. Bērniem ar smagām saslimšanām, iedzimtām kaitēm vai traumām ārstniecība un rehabilitācija vajadzīga nepārtraukti, un ar valsts finansēto medicīnisko pakalpojumu grozu diemžēl nepietiek. Šeit tad arī ziedotāji nāk palīgā. Ir virkne valsts neapmaksātu pakalpojumu, ko palīdzam īstenot – homeopāta, osteopāta pakalpojumus, ģenētisku analīžu veikšanu u.c.

Es arī uzskatu, ka valstij vajadzētu vairāk ieguldīt šo bērnu veselībā, bet situācija pašlaik ir tāda, ka atbalsts ir nepietiekams. Mēs, protams, varam pukoties, norādīt, ka tas ir valsts uzdevums, bet vienlaikus arī šajā mirklī svarīgi neatstāt bērnus bez palīdzības. Ziedošana nav pienākums. To dara tikai tie, kuri izjūt otra sāpi un kuriem nav žēl, ka dara to, ko nav izdarījusi valsts. Ja cilvēki uzskatītu, ka medicīnā un valstī viss ir kārtībā, viņi neziedotu.

– Akcija notiek jau sesto gadu. Vai lūgumu pēc palīdzības kļūst vairāk? Vai cilvēki kļūst drošāki, lūdzot pēc palīdzības?


– Jā, cilvēki kļūst drosmīgāki. Un tas, pateicoties ziedotājiem, kuri jau piecu gadu laikā pierādījuši, ka šie cilvēki ir svarīgi, ka tā nav vecāku vaina, ka viņiem ir slims bērniņš, un tā var gadīties ikvienam. Cilvēki saprot, ka viņiem var palīdzēt, un arī līdzcilvēki katru gadu šai akcijai ziedo arvien vairāk.

– Vai Zolitūdes traģiskie notikumi neaizēno akciju “Eņģeļi pār Latviju”? 


– Protams, tā aizēno ļoti daudz ko. Traģēdija ir milzīga, un nevaram izlikties, ka tās nav. Tajā cietušajiem tika saziedoti teju miljons latu. Šai reizē ziedošanā iesaistījās daudz vairāk cilvēku nekā jebkad agrāk, jo tas visiem sāp. Tomēr nedomāju, ka ziedojumi savstarpēji konkurē. Es pat teiktu, ka šogad uz akciju “Eņģeļi pār Latviju” mēs visi paskatīsimies citām acīm. Iejūtīgākām, sirsnīgākām acīm. Pārdzīvojot lielu traģēdiju, cilvēki saprot, cik ļoti šādos brīžos nepieciešama līdzcilvēku palīdzība. Protams, man arī būs grūti kāpt uz skatuves 15. decembra koncertā un runāt par eņģeļiem, jo tā smagā 54 upuru – zem veikala jumta bojāgājušo cilvēku – ēna mūs vēl aizvien pavada. Mēs esam ievainoti. Tomēr varbūt eņģeļi palīdzēs dziedināties.

– Vai saziedotā nauda jau nonākusi pie Zolitūdes nelaimē cietušajiem?


– Visu saziedoto naudu vēl neesam izmaksājuši. Jāsāk ar to, ka parasti nekad nevācam šāda veida ziedojumus. Mūsu princips ir vākt naudu konkrētam mērķim, kas maksā noteiktu summu. Taču dienā pēc traģēdijas saņēmām ārkārtīgi daudz zvanu ar jautājumu, kāpēc nevācam ziedojumus. Ilgi spriedām par to, kā lai, nezinot, ko vajag, prasām kādam ziedot. Tomēr cilvēki tik ļoti vēlējās palīdzēt, turklāt pauda, ka nav svarīgi, ko tieši šiem cietušajiem vajag, jo to viņi paši labāk zinās. Tad arī pieņēmām nestandarta lēmumu. Pēc trim dienām visu uz to brīdi saziedoto summu pārdalījām vienādās daļās un piešķīrām 4500 latu pabalstu 29 smagi cietušajiem un 54 bojā gājušo ģimenēm; lielāko daļu jau esam izmaksājuši. No nākamajiem ziedojumiem 23 bērniem, kuri palikuši bez viena vai abiem vecākiem, katram izveidojām depozītu bankā 10 000 latu apmērā, kas izlietojams, sasniedzot 18 gadu vecumu. 49 500 latus sadalījām 17 vieglāk cietušajiem. Teju 11 tūkstošus latu uzņēmumi un iedzīvotāji ziedojuši konkrētām bojā gājušo vai cietušo ģimenēm. Atlikušo naudu – 255 095,78 latus – nolēmām piešķirt ļoti mērķtiecīgi, sadarbojoties ar valsti un pašvaldību, izvērtējot un palīdzot tiem, kam dzīves pēc šī notikuma būs apgriezušās otrādi. Zaudēts viens no vecākiem, iegūta invaliditāte, darba nespēja, smagas psiholoģiskas problēmas vai kā citādi neatgriezeniski ietekmēta dzīve.

No šiem ziedojumiem nekādai administrēšanai neviens sev neko nepatur, un tie pilnā apmērā nonāks pie cietušajiem. Konkrētajā gadījumā arī “Lattelecom” piešķīra 100% atlaidi maksai par pakalpojumu – zvanam pa maksas tālruni. Ar detalizētu atskaiti iespējams iepazīties mūsu mājaslapā www.ziedot.lv.

– Vai esat tikušies ar cietušajiem?


– Jā. Gandrīz katru dienu pie mums ziedot.lv vēršas kāds no Zolitūdes traģēdijā cietušajiem vai bojāgājušo tuviniekiem, lai saņemtu sabiedrības ziedojumus.

– Kā viņi jūtas?


– Šo cilvēku emocijas ir briesmīgas. Sākot no izmisuma un skumjām, beidzot ar agresiju, dusmām un nesapratni. Cilvēki vēl nav attapušies. Pie mums diezgan daudz asaru tiek izraudāts. Ir cilvēki, kas ļoti sēro, daži – noslēgušies, arī ar milzīgu vainas sajūtu. Cilvēkus moka domas – kāpēc nav gājuši līdzi tuviniekam, kāpēc aizsūtījuši uz veikalu u. c. Un tomēr, neskatoties uz to visu, jūtam arī pozitīvo. Cilvēki ir ārkārtīgi pateicīgi sabiedrībai par to, ka šādā brīdī balsta, jo neviens nebija kam tādam gatavs. Šeit redzam visas emocijas, un tas ir pilnīgi saprotams. Visai mūsu sabiedrībai daudz jāmācās no šī notikuma. Jārod piedošana un jādomā katram par savu atbildību. Vēl šodien dzirdēju izteikumu, ka laikam sabiedrība neuzticas sistēmai un valstij, jo, ja visiem būtu pārliecība, ka kāds par šiem cilvēkiem parūpēsies, neviens taču neziedotu…

– Cilvēki turpina ziedot?


– Jā. Taču ziedojumu vākšanu portālā esam apturējuši un nolēmuši vajadzības gadījumā atsākt, bet jau konkrētām cietušo vajadzībām. Saziedotā summa ir liela, un uzskatām, ka vairāk lūgt sabiedrībai nevajag. Vākt tikai tāpēc, ka var daudz savākt, būtu muļķīgi. Šī ir smaga nauda. Emocionāli smaga.

– Atgriežoties pie akcijas “Eņģeļi pār Latviju” – vai ir kas tāds, ko gribat vēlēt ļaudīm vēl pirms šīs akcijas kulminācijas un Ziemassvētkiem?


– Es vēlētos, lai mēs ikdienā būtu tikpat sirsnīgi un atsaucīgi kā nelaimēs un labdarības akcijās. Lai mēs spētu viens pret otru būt līdzcietīgi, iejūtīgi, sirsnīgi un ļoti atbildīgi! Tad labdarības akcijām būtu mazāk vietas. Šī bija nepieredzēta mēroga nelaime, taču gandrīz katru nedēļu kāds bērns negadījumā zaudē savus vecākus, kāds cilvēks smagi cieš darbavietā utt. Aicinu neaizmirst arī cilvēkus, par kuriem skaļi nerunā. Bez kopējā labuma mums katram nebūs arī savējā.

Fakti 


Piecos gados, kopš norisinās labdarības akcija “Eņģeļi pār Latviju”, saziedoti jau 1 952 584 lati, un par šo naudu palīdzība sniegta 650 bērniem.

Ziedot bērnu veselībai iespējams portālā “www.ziedot.lv”, zvanot pa labdarības tālruni 9000 6383 (1 lats), kā arī ziedojumu kastītēs “Swedbank”, “Rimi” un “Supernetto”.

Labdarības akcijas īpašais “Eņģeļu ekspresis” svētdien, 15. decembrī, piestās Rīgā pie Latvijas Nacionālās operas, kur no plkst. 10 ikviens varēs ļauties dziesmām, dejām un labiem darbiem. Pēc dienas aktivitātēm telekanālā LNT plkst. 21 būs vērojams “Eņģeļi pār Latviju” noslēguma pasākums un koncerts.

PILNU INTERVIJU LASIET ŠEIT!

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Ja Maximas avārijas upuriem savākts pāri par 900 000 Ls, tad rupji runājot uz katru ģimeni iznāk pāri par 8 000 Ls, bet sola, ka izmaksās katram tikai 4 000 Ls. Kur tad paliek tā pārējā naudiņa? Man izsauc neuzticību reklāmu vēstījumi, ka kādam bērnam vajadzīgi 22 394 Ls 32 sant. Vai tas nav absurds? Kurš tad var līdz tādai preciitātei aprēķināt visus tēriņus?

    • Ārzemju slimnīcās cenas nav latos , bet eiro , dolāros vai citā naudā . Pārvēršot latos , nekādi nesanāk apaļš skaitlis . Ieej ziedot.lv mājas lapā , tad redzēsi , kā saziedotā nauda tiek izlietpota .

    • Tiešām “hohma”, izlasi interviju kārtīgi un ieej ziedot.lv mājaslapā – tur viss skaidri un gaiši uzrakstīts, kā dala naudu. Turklāt naudu dod ne jau tikai bojāgājušo tuviniekiem, bet arī cietušajiem, tā ka cilvēku iznāk krietni vien vairāk, kam jāpalīdz.

Draugiem Facebook Twitter Google+