×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
26. februāris, 2016
Drukāt

Februārī novāc jaunos kartupeļus! Gramzdas saimnieka Māra Narvila pieredze (28)

Foto - Māris NarvilsFoto - Māris Narvils

Jauno kartupeļu ražu Māris Narvils novācis 12. februārī.

Šomēnes agronoms ­Māris Narvils novācis pirmo šā gada kartupeļu ražu. Ar kartupeļu audzēšanu ziemā jeb permakultūru agronoms savā saimniecībā Priekules novada Gramzdā nodarbojas jau otro gadu. Kartupeļus viņš iestādījis pērn 1. augustā, ziemā tos piesedzot ar aptuveni 10 cm salmu un lapu kārtu. Ar to bijis pietiekami, lai kartupeļi labi pārziemotu. Ziema gan bijis nopietns pārbaudījums, jo atsevišķās dienās gaisa temperatūra bija zemāka par – 20 grādiem. Tomēr nācies konstatēt, ka sniegs var būt labs izolators. Atšķirībā no iepriekšējā gada šoziem kartupeļi iedēstīti par 5 cm dziļāk un, iespējams, tas palīdzējis labi pārziemot. Jauno kartupeļu ražu saimnieks novācis 12. februārī.

Pirmajā gadā kartupeļus ziemā agronoms audzējis pavisam nelielā platībā, bet šoziem tā pieaugusi četras reizes, sasniedzot aptuveni 30 kvadrātmetrus.

Viens no būtiskākajiem elementiem – labs sēklas materiāls, lai nebūtu saauguši spēcīgi asni. Narvils atzīst, ka labu rezultātu devusi šķirne ‘Laura’.

Tiesa, viena no būtiskākajām problēmām bija grauzēji – peles, lauku strup­astes –, kas lielu daļu jaunās kartupeļu ražas sagrauzuši. Narvils spriež, ka šogad būs jāmeklē risinājums, kā grauzējus atbaidīt no stādījumiem. Viņš paredzējis vasaras otrajā pusē atkal stādīt kartupeļus, lai nākamās ziemas izskaņā jau baudītu jauno ražu. “Šobrīd svarīgi saprast, kas ir tie atslēgas punkti, lai ražu izaudzētu. Skaidrs, ka tas nenotiks masveidā, bet tie, kas novērtē jauno kartupeļu garšu, to sapratīs. Šos kartupeļus varētu piedāvāt gard­ēžiem, nākotnē tas varētu būt nišas produkts,” klāsta Māris Narvils, piebilstot, ka šobrīd ar jauno ražu pietiek vien pašiem un draugu pacienāšanai.

Permakultūra (no angļu val. permanent culture – pastāvīga lauksaimniecība un kultūra) ir ekoloģisku principu sistēma, kas izstrādāta Austrālijā septiņdesmitajos gados, lai veicinātu ētisku un ilgtspējīgu dzīvošanu. Permakultūrā izmanto gan senus un tradicionālus paņēmienus, piemēram, augu saderību, augsnes nosegšanu, mulčēšanu u. c., gan mūsdienīgus atklājumus un ekozināšanas. To visu apvienojot, iegūst konkrētai vietai atbilstošu un ilgtspējīgu saimniekošanas sistēmu.

Permakultūras saimniecību skaits Latvijā pēdējos gados arvien palielinās, liecina Latvijas Permakultūras biedrības informācija. Tomēr precīza statistika pagaidām nav pieejama. Biedrības valdes locekle Ilze Mežniece, kas aktīvi iesaistījusies šajā saimniekošanā, stāsta, ka biedrībā darbojas vairāk nekā 60 dalībnieki, no kuriem lielākā daļa vēl tikai eksperimentē un ir sava ceļa meklējumos. Taču vairāk nekā tūkstotis cilvēku regulāri iepazīstas ar informāciju, ko izvieto Ikšķiles Pārmaiņu iniciatīvas dalībnieki. Šobrīd esot skaidrs, ka pašpietiekams dzīvesveids ir rentablākais no visiem.

Ilze Mežniece domā, ka turpmāk interese par permakultūru tikai pieaugs, ņemot vērā neskaidrības ar ekonomiku visā pasaulē. “Cilvēki meklēs drošības un brīvības sajūtu. Ja vari izaudzēt pārtiku vieglāk, tad kāpēc to nedarīt. Jau šobrīd redzams, ka īpaši jaunās ģimenes mēģina iesaistīties šajā saimniekošanā un to kļūst arvien vairāk,” stāsta Ilze Mežniece. Viņa pati Ambeļu pagastā salmos audzē tupeņus un 2014. gadā savā saimniecībā sarīkoja pirmo permakultūras festivālu.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Galvenais darboties lai citam būtu par ko runāt un spriedelēt .Jo kaut kā mums latviešiem jāizceļas ja ne labāk tad savādāk.

 2. A jēga ta kāda??? Tirgos, pagrabos kartupeļu trūkst? Gribējās parādīt, kā dabu piešmaukt – saules gaismu lakstiem (ha!) ar spaini pienest?
  Latvieša alkatībai nav robežu…

 3. Kāpēc ākstīties. 2014. g. uz 2015. pāri palika 800 kg kartupeļi, nevienam par brīvu nevajadzēja. Visu vasaru baroju vistas, pīles , trušus.

 4. Kur aug laksti?

 5. Kāpēc jāreklamē permakultūras dīvaiņi?

 6. kārtējais bukšs agronomijā! 😀

 7. Laikam testē pircēju vientiesību. Nudien var pārsmieties. Pagājušā pavasarī rokot zemi atklāju, ka zem nobirušo ābeļu lapu kaudzes ir atstāti nenorakti daži kartupeļu ceri. Liels bija pārsteigums, kad no zemes izvēlās vairāk kā desmit pilnīgi svaigi un nesasaluši kartupeļi. Intereses pēc dažus no tiem vēlāk iestādīju un rudenī tiem bija daudz bumbuļu. Tātad, nekāda jaunā raža februārī nav, tie ir rudens kartupeļi, saglabāti nosegtā augsnē.Ja būtu runa par siltumnīcu, varbūt noticētu.

 8. vai tad nepietiek muļķot tautu,jaunie kartupeļi aug bez lakstiem,bez saknēm.tie ir pērnā gada kartupeļi kas novākti rudenī un arī uzreiz ieziemoti zem salmiem.”Agronoms” ­Māris Narvils MUĻĶO GAN ŽURNĀLISTUS GAN LASĪTĀJUS. Lūdzu izvērtējat dotā raksta patiesīgumu un gaidīsim raksta atsaukumu.PALDIES.

  • Visdrīzāk kartupeļi tika atstāti augsnē(pirms tam novācot lakstus, lai puve neizplatās),lauku nosedza ar salmiem, lai augsne nesasalst dziļi. Lai mazāk riskētu ar iespējamo sasalumu, var mēģināt uz salmiem vēl uzkaisīt zemi. Iznāks kārtainais pīrāgs, kas aizsargās pret sasalšanu. Ja iestāda ar aprēķinu,ka kartupeļi bumbuļus paspēs izveidot, bet miza nobriest nepaspēs, tad patiešām pēc novākšanas izskatīsies, ka tie ir jaunie kartupeļi. Tas ir iespējams, jo pārbaudiju līdzīgu paņēmienu pirms gadiem 25. Šo paņēmienu var lietot arī burkāniem, rutkiem, redīsiem. Izroc uz Lieldienām, garša kā tiko no lauka vasarā.

 9. Ziemā,siltā pagrabā arī kartupeļiem veidojas lieli bumbuļi,tikai mamma nekad tos neļāva ēst,jo esot indīgi. visus metām ārā. diez ar ko šie atšķiras,ja tumsā un aukstuma ,,auguši ,,5 menešus… Un lūdzu,kapēc nekur nav datu par ražību?

 10. Tiešam gardēžiem, kuriem naudas netrūkst! Tādi kartupeļi maksās dārgāk ka ananāsi vai gaļa!

 11. Kur vēl stulbāk? Tie ir tie paši vecie kartupeļi, tik glabāti zemē! Varbūt tā tik pilsētniekus var apmuļķot, bet ne lauku cilvēkus, kuri visu mūžu dzīvo laukos! Tad jau ziemu stirpās glabātie burkāni arī ir jaunā raža! Kurš kuru tagad mēs muļķojam?

 12. Kad peles iznīcina kartupeļu ražu 30 m2 platībā.

 13. Un kāda būtu šo kartupeļu 1 kg pašizmaksa, agronom?

 14. varēja uzrakstīt – cik maisus iestādīja, cik novāca. Pēc tā arī varētu saprast – vai tie ir norakti tie paši vecie kartupeļi, vai tomēr kāds “pieaugums” arī bijis.

 15. Lauku .. jums to ne vien iestāstīs, galvenais ka maksā un neprot atšķirt vecus kartupeļus no jauniem.

 16. Smieklīgi! Un tas ir agronoms? Varēja jau 1.janvārī izrušināt un paziņot, ka jaunā raža! Vienkārši zemē saglabāti kartupeļi. Nekas nevar augt ziemā bez lakstiem!

 17. Nekāda starpība vai nu tos kartupeļus norok oktobrī, vai atstāj zemē līdz februārim.Veģetācijas periods jau nemainās, tikai uzglabāšana.Aprīlī iestāda- jūlijā norok.Augustā iestāda – oktobra beigās norok.Kad laksti nokrituši kartupeļi pārstāj augt.Nekādas mistikas.Jauniem kartupeļiem miziņa nobrūk, nomazgā un nav jāmizo.Šos kartupeļus jāmizo un tie vairs nav jauni, ja nu vienīgi ziemā gulējuši zemē nenorakti.Pavasarī arot lauku arī var atrast pa kartupelim,kurš nav sapuvis pa ziemu.Tad jau tas arī ir jaunais.Smieklīgi,ko tik neizdomā.

 18. tupeņi bez lakstiem neaug !!! nevajag popularizēt stulbumu !

 19. Jā izaudzēt var,nu ne jau hektāros ,priekš pašpatēriņa pilnīgi pietiek…

 20. ja ja ka tik sensāciju uztaisit:) Atbildēt

  tie nav jaunie kartupeļi, tie ir vienkārši iestirpoti tur kur auguši un noņemti tik ziemāpagājušā rudens raža. nav nekā sarežgita, var jebkurš uz lauka nerakt rudeni laukā bet nosegt zemi ar salmiem, skaidā, vai kūdru tā lai zeme un atiecigi aro kartupeļi nesasaltu, un tad kad sagribas tad iet un rok laukā. kāpec viš rok laukā tagad? tāpec ka vēlāk šie “jaunie kartupeļi”jau paši sāgs dzīt jaunu ceru kā sēkla

Draugiem Facebook Twitter Google+