Foto – LETA/AFP

FIB: Atbildību par Bostonas teroraktiem neviens nav uzņēmies 0

Atbildību par Bostonas teroraktiem pagaidām neviens nav uzņēmies, otrdien paziņoja Federālais izmeklēšanas birojs (FIB), norādot, ka izmeklētāji aplūko plašu aizdomās turamo diapazonu.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

“Aizdomās turamo diapazons joprojām ir plaši atvērts,” preses konferencē Bostonā sacīja FIB īpašais aģents Riks Delorjērs, piebilstot, ka pirmdienas sprādzienu izmeklēšana noris metodiski, rūpīgi, tomēr izprotot lietas steidzamību.

FIB izmeklētāji, kā arī Bostonas un štata policija sprādzienu vietās ir uzgājusi vairākus objektus, arī melnas neilona somas, kurās, kā tiek uzskatīts, atradušies spridzekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Naglu un gultņu fragmenti, kas, iespējams, atradās ātrās vārīšanas katlā,” arī tika atrasti un ir nosūtīti pārbaudēm uz FIB laboratoriju Kvantiko, Virdžīnijas štatā, žurnālistiem sacīja Delorjērs.

Līdz otrdienas pusdienlaikam saņemti vairāk nekā 2000 liecību par teroraktu apstākļiem, viņš sacīja.

“Mēs nepaguruši strādāsim visu diennakti kopā ar mūsu partneriem, lai turpinātu izmeklēšanu un rīkotos, ņemot vērā šos pavedienus.”

“Attiecībā uz to, kas šajos notikumos varētu būt aizdomās turamie, izmeklēšana atrodas pašā sākuma stadijā. Bet variet būt mierīgi, mēs strādājam smagi, lai iegūtu atbildes,” sacīja aģents, kurš vada FIB Bostonas biroju.

Kā ziņots, pie Bostonas maratona finiša līnijas pirmdienas pēcpusdienā notika divi sprādzieni, kuros saskaņā ar pēdējiem datiem nogalināti vismaz trīs cilvēki, bet vairāk nekā 170 ievainoti. Daudziem cilvēkiem sprādzienos norauti locekļi, un vismaz 17 ievainotie atrodas kritiskā stāvoklī.

Bostonas teroraktos pamanāmas biedējošas detaļas, kuras varētu interpretēt kā mēģinājumu atdarināt starptautiskās teroristu organizācijas “Al Qaeda” uzbrukumus.

ASV prezidents Baraks Obama uzbrukumu sarīkošanā skaidri apsūdzējis teroristus. Tomēr viņš uzsvēra, ka atbildība nav konkrēti izvirzīta nedz pašmāju, nedz ārvalstu kaujiniekiem, nedz arī kādam “vientuļajam vilkam”.

Tostarp pats datums, kad notikuši sprādzieni, – 15.aprīlis – jau izraisījis daudz minējumu par iespējamajiem teroraktu sarīkotājiem.

Reklāma
Reklāma

Pirmdien bija beigu termiņš, līdz kuram amerikāņiem ir jāsamaksā nodokļi – tā ir diena, kas izraisa labējo radikāļu nepatiku. Bostonā pirmdiena bija Patriotu diena – gadadiena Amerikas Neatkarības kara pirmajām kaujām pret britu karaspēku.

Piektdien aprit 20 gadi kopš tā dēvētā Veiko aplenkuma beigām, kad drošības spēku operācijā pret bruņotajiem sektantiem, kas bija nocietinājušies ēku kompleksā Veiko apkaimē, Teksasā, dzīvību zaudēja 76 cilvēki.

1995.gada 19.aprīlī Timotijs Makvejs, kuru ekstrēmisti uzskata par varoni, sarīkoja sprādzienu Oklahomasitijā, laupot dzīvību vairāk nekā 160 cilvēkiem.

Slaktiņš Virdžīnijas Tehniskajā universitātē, kad Čo Sunhui nošāva 32 cilvēkus, notika 2007.gada 16.aprīlī, bet Kolumbainas vidusskolas slaktiņš, kurā dzīvību zaudēja 13 cilvēki,- 1999.gada 20.aprīlī.

No Bostonas sprādzienu upuru ķermeņiem ārsti izvilkuši galdnieka naglas. Šādas naglas tika izmantotas arī pašdarinātajā spridzeklī, kas tika detonēts 1996.gadā Atlantas Olimpiādē. Sprādzienā dzīvību toreiz zaudēja kāda sieviete.

“Tomēr šī tehnoloģija patiesībā nevienam nepieder,” sacīja terorisma pētnieks Džeiems Bergers.

Naglas un citi metāla šrapneļi tiek izmantoti pašdarinātos spridzekļos Irākā, Afganistānā un citās konflikta zonās.

Izmeklētājiem tostarp ir aizdomas, ka Bostonas teroraktos spridzekļi atradušies ātrās vārīšanas katlos, kas bija ievietoti mugursomās.

Arī šādi pagatavoti spridzekļi tiek izmantoti Irākā un Afganistānā, bet “Al Qaeda” atbalstītāji vēl pagājušajā mēnesī publicēja šādu spridzekļu pagatavošanas pamācību, vēsta organizācija SITE, kas seko līdzi ekstrēmistu tīmekļa aktivitātēm.

“Šādiem uzbrukumiem ir nepieciešama sarežģīta sagatavošanās un izmēģinājumi, kas nepamanīti var ilgt vairākus mēnešus,” sacīja Ņujorkas Sentdžona universitātes drošības jomas speciālists Džefrijs Grosmans.

“Notikuma laiks [Patriotu diena] un prestižais Bostonas maratons, visticamāk, bija sekmējoši faktori, izraugoties kur un kad rīkoties,” viņš piebilda.

Bergers savukārt norādīja, ka maratons bija “pievilcīgs mērķis teroristu grupējumam, kas grib iegūt identitāti. Bet pagaidām tie visi ir tikai pieņēmumi, un galu galā kādam izrādīsies taisnība”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.