Foto – Shutterstock

Uzzinām vairāk par augiem fizokarpiem 0

“Ir tāds dekoratīvs krūms fizokarps. Vēlos uzzināt par tā audzēšanu.” REGĪNA

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 201
Lasīt citas ziņas

Fizokarpus senāk dēvēja arī par irbeņspirejām. Iemesls tam saprotams – irbenēm līdzīgās lapas un pavasarī ziedošajām spirejām līdzīgās baltās vairogveida ziedkopas. Ģintī ir 12 sugu, kuru izplatības areāls aptver daļu Ziemeļamerikas un Austrumāzijas.

Pirmā un vecākā irbeņlapu fizokarpa (Physocarpus opulifolius) šķirne ar tumši purpursarkanām lapām ir ‘Diabolo’. Krūms ir 1,5 m augsts un tikpat plats. Ziedi – balti ar sārtu nokrāsu. Tikpat sena un populāra ir šķirne ‘Luteus’. Tas ir liels, izplests, apmēram 2 m augsts krūms ar baltiem ziediem. Plaukstot lapas ir dzeltenas, vēlāk kļūst dzeltenzaļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zaļenieku kokaudzētavas dārzniece Ilze Davidāne min daudzas jaunas, ievērības cienīgas šķirnes, kas veido kompaktāku, zemāku augumu. Tās pārsvarā stāda dzīvžogos. Brīvi audzējamā dzīvžogā dārzniece iesaka augus izvietot 0,8–1,5 m, bet cērpamā – 0,7–0,8 m attālumā citu no cita. Grupās fizokarpus stāda 2 m attālumā.

Šķirnes ar atšķirīgas krāsas lapām

• ‘Dart’s Gold’ – neliels, 1–1,5 m augsts krūms, kam jaunās lapas ir dzeltenas, vēlāk kļūst bronzas dzeltenas.

• ‘Nanus’ – neliels, 1 m augsts un tikpat plats krūms ar tieviem dzinumiem un nelielām lapiņām.

• ‘Nugget’ – diezgan liels, 1,8 m augsts un 1,5 m plats krūms ar skaistām zeltaini dzeltenām līdz dzeltenzaļām lapām un baltiem ziediem.

• ‘Summer Wine’ (‘Seward’) – iegūta, krustojot šķirnes ‘Nanus’ un ‘Diabolo’. Kompakts, zems (1 m) krūms ar tumši vīnsarkanām, dziļi šķeltām lapām un sārti baltiem līdz baltiem ziediem.

• ‘Donna May’ (‘Little Devil’) – kompakts 1,2 m augsts un 1 m plats krūms ar vīnsarkanām lapām un sārti baltiem ziediem.

• ‘Diable D’or’ (‘Mindia’) – 1,5 m augsts krūms ar purpursarkanām lapām un oranžiem dzinumu galiem pavasarī.

• ‘Lady in Red’ – vidēja auguma (1,5–1,7 m) krūms ar violeti zaļām lapām, kas vēlāk kļūst tumši bordo.

• ‘Minange’ (‘Angel Gold’) – kompakts, ap 2 m augsts krūms ar zeltaini dzeltenām lapām un baltiem ziediem.

• ‘Red Baron’ – 2 m augsts krūms ar tumši sarkanām lapām.

Fizokarpus stāda saulainā vai daļēji ēnainā vietā. Tie nav izvēlīgi augsnes ziņā, var stādīt jebkurā augsnē, izņemot skābu sūnu kūdru. Augot ēnā, krūmi izstīdz un veido skraju vainagu.

Reklāma
Reklāma

– Fizokarpi ir izturīgi, ātraudzīgi, ļoti piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Var viegli pavairot ar spraudeņiem, tāpēc stādi nav dārgi, un tos piedāvā visās kokaudzētavās. Diemžēl dārzu kopēji bieži iekrīt uz fizokarpu košajām krāsām, īpaši purpurlapu šķirnēm, un izmanto tos nesaprātīgi. Lauku sētā, piemēram, šķirne ‘Diabolo’ lielā daudzumā neiederas, jo rada nomācošu iespaidu. Uz skuju koku fona purpura krāsa pat pazūd. Cita lieta ir dzeltenlapu fizokarpi, kā arī dzeltenās tūjas, kadiķi vai kalnu priedes – tie mūsu drūmajos rudeņos un pavasaros rada pacilājošu noskaņu, – uzskata zemnieku saimniecības “Igaija” vadītāja, dendroloģe Aija Kaškure. – Vēl viena kļūda, ko bieži pieļauj lauku sētu īpašnieki, – pārmērīga fizokarpu un citu lapu krūmu cirpšana. Pašlaik ir radītas daudzas dažādības, un katrs var izvēlēties sev piemērotāko. Nevajag krūmiem aplam daudz ar šķērēm formēt vainagu. Veidojot, piemēram, apaļu formu, tiek nogriezti nākamā gada ziedi, turklāt košumkrūmi izskatās pēc bērzlapes poķīšiem. Fizokarpiem vajag nogriezt tikai sakrustojušos vai noliekušos zarus, kas traucē pļaut.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.