×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
11. janvāris, 2017
Drukāt

FM nāk klajā ar NĪN reformu (27)

Foto LETA Foto LETA

Finanšu ministre Dana Reizniece - Ozola.

Finanšu ministrija (FM) rosinās ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) neaplikt vai aplikt ar samazinātu likmi noteiktu platību uz katru mājoklī deklarēto personu, aģentūrai LETA sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Pēc ministres teiktā, FM ir sagatavojusi priekšlikumus NĪN reformai un tuvākajā laikā tie tiks prezentēti valdībā. “Ziņojums ir gatavas, tomēr patlaban tiek izstrādāts detalizētāks piedāvājums, lai ministri gūtu labāku priekšstatu par FM piedāvājumu,” sacīja Reizniece-Ozola un piebilda, ka darbs pie NĪN reformas bijis sarežģīts, ņemot vērā, ka Latvijā ir atšķirīgas kadastrālās vērtības, turklāt šur tur atšķirība ir pat 5000 reižu.

“Ņemot to vērā, tika izskatīti vairāki varianti, taču ir grūti atrast universālu risinājumu. FM valdībai piedāvās ar NĪN neaplikt vai aplikt ar samazinātu likmi noteiktu platību uz katru mājoklī deklarēto personu,” informēja Reizniece-Ozola.

Aģentūra LETA jau rakstīja, ka 2016.gada oktobrī FM informēja valdību, ka tā izskata divus risinājumus samērīga NĪN sloga nodrošināšanai.

Pirmais modelis paredzēja ar nodokli neapliekamu vai ar samazinātu nodokļa likmi apliekamu minimuma (platības) noteikšanu attiecībā uz dzīvojamiem īpašumiem (dzīvokļiem, ēkām), par katru īpašumā deklarēto personu, atlikušajai ar nodokli apliekamajai daļai piemērojot vienu nodokļa likmi, vienlaikus saglabājot pašvaldībām tiesības ar saistošajiem noteikumiem paredzēt šai daļai no likuma atšķirīgu nodokļa likmi.

FM kā pirmā modeļa plusus minēja to, ka tiek aizsargātas arī īrnieku intereses un tiek saglabātas pašvaldību tiesības un iespējas, labāk pārzinot savu iedzīvotāju vajadzības un pašvaldību iespējas, īstenot atbilstošu nodokļa politiku. Savukārt pirmā modeļa negatīvie aspekti ir tādi, ka pastāv “shēmošanas” risks ar dzīvesvietas deklarēšanu dārgākajā īpašumā, piedāvājums nerisina nodokļa sloga pieaugumu zemei, kā arī ir sarežģīta administrēšana, kurai papildus nepieciešami finanšu resursi.

Otrais modelis paredzēja esošo kadastrālo vērtību sliekšņu pārskatīšanu, no kuriem tiek piemērota progresīvā nodokļa likme, proti, 0,4% un 0,6% likmi piemēro tikai sliekšņa pārsniegumam – līdz 150 000 (vai 100 000) eiro 0,2%, no 150 000 (vai 100 000) eiro līdz 300 000 (vai 200 000) eiro – 0,4%, bet virs 300 000 (vai 200 000) eiro – 0,6%.
FM norādīja, ka papildus iespējams paredzēt, ka līdz dzīvojamo īpašumu 50 000 eiro slieksnim piemēro likmi 0,1%.

Šī piedāvājuma plusi FM ieskatā bija tādi, ka tiek novērsts nesamērīgs nodokļa sloga pieaugums mājokļiem un līdz ar to arī kopumā, tiek vienkāršota nodokļa administrēšana, nav nepieciešami papildus izdevumi nodokļa administrēšanai un nodokļa aprēķins ir vienkāršs un saprotams nodokļa maksātājiem. Savukārt negatīvs faktors ir tas, ka šis piedāvājums nerisina nodokļa sloga pieaugumu zemei.

Ja slieksnis ir 150 000 eiro, ar 0,2% likmi tiktu aplikti 98,7% no visām savrupmājām Latvijā, bet – 91,2% Pierīgā. Ja alternatīvais slieksnis ir 100 000 eiro, tie būtu attiecīgi 97,1% un 80,9%. Savukārt 0,6% likme kadastrālās vērtības pārsniegumam virs 300 000 eiro tiktu piemērota vienīgi 0,25% no visām savrupmājām Latvijā, bet 1,98% – Pierīgā.

FM norāda, ka abu modeļu galvenais trūkums ir tas, ka tie būtībā nerisinās jautājumu par NĪN zemei, kas ir pamata iemesls iedzīvotāju maksājumu pieaugumam.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Ar šahistes precizitāti Atbildēt

  “,,,neaplikt,vai aplikt noteiktu platību.”

 2. Viss jau ir skaisti, tikai es nesaprotu kāpēc man būtu jāmaksā zemes nodoklis par zemi, kas pieder man, kuru apsaimniekoju un labiekārtoju par savu naudu??? Ja man jāmaksā tas lielais nodoklis katru gadu, tad lai ievieš likumā izmaiņas, ka visus apsaimniekošanas un labiekārtošanas darbus veic valsts vai pašvaldība un tad es zināšu par ko man jāmaksā NĪN zemei.

 3. Vēl viena puzes karaliene

 4. Re ko raksta blogos IR:
  Latvijas Tieslietu ministrijas 1938.g. izdevumā “Nodokļu likme” atrodam skaidrojumu, kā minēts, ka zeme zem ēkām ar pagalmiem nav atsevišķi no mājas (dzīvokļiem) novērtējama un apliekama ar nodokļiem. VZD un TM tas netraucē radīt tiesību normas, ar kurām „kāpt uz galvas” dzīvokļu īpašniekiem. Latvijas pirmskara likumdošana, atvainojos, ir pie vienas vietas. Mūsu rīcībā ir daudz ačgārnu zemes kadastrālās vērtēšanas faktu. Piemēram, uz viena īpašnieka zemes daļas ir uzbūvēta daudzdzīvokļu māja, uz otras šī zemes īpašnieka zemes atrodas īpašnieka ražošanas ēkas (autoserviss). Visai šai zemei viena kadastrālā vērtība. Apsaimniekotājs kopā ar zemes īpašnieku slēdz nomas maksas līgumu, ražojošās un neražojošās zemes kadastrālo vērtību dala uz galviņām un dzīvokļu īpašniekiem liek maksāt paaugstinātu maksu kā ražojošam zemes gabalam. Un šeit pamēģiniet apstrīdēt apsaimniekotājam un zemes īpašniekam ar likumu piešķirtās ekskluzīvās tiesības slēgt zemes piespiedu nomas līgumu trešās, svešas personas “intereses”! Ta ir tīšs cilvēktiesību pārkāpums – divām svešām personām nosaka tiesības gūt labumu, kārst naudu no dzīvokļu īpašniekiem pēc saviem ieskatiem. Gribiet tiesāties. Tiesa jūs pasūtīs vienu māju tālāk – nejaucieties citu subjektu darījumos, kas noteikts likumā „Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums”. Un kā jūs apstrīdēsiet netaisnīgo kadastrālo vērtību viena īpašnieka nesadalītai zemei? Vairākos gadījumos VZD (vainīgs ir likums, kuru sastādīja TM un VZD?) ir radījis no vietas daudzus precedentus, ka divu īpašnieku zemes, kuru izlietojums arī vienāds, vienas zemes kadastrālā vērtība var būt pat neskaitāmas reizes lielāka kā otrajam.
  Ja zemes izpirkuma likumā nerisina kadastrālās vērtības nosacījumus, zemes izpirkšana reāli nav realizējama (skat, trīs iniciatīvas ManaBalss.lv) .
  Kadastrālās vērtēšanas anomālijas ir viens no svarīgākajiem tiesību aizskārumiem ne tikai dzīvojamām mājām, bet visam nekustamajam īpašumam. Dzīvokļu īpašnieki tiek aplikti ar nepamatotiem zemes piespiedu nomas maksājumiem un nepamatotu īpašuma nodokli, kaut šīs zemes vērtība ir nemainīga. Zemes vērtību ir jārēķina no ienākumiem trīs gadu periodā, ko nosaka arī pirmskara likumdošana, jo zemei zem dzīvojamām mājām nav kapitāla pieauguma, tā nedod vērtības pieaugumu, nevis no nenosakāmās tirgus vērtības.
  Arī Satversmes tiesas sprieduma Nr. 2010-21-01 13.2. punktā norādīts, ka Satversmes tiesa vērš likumdevēja uzmanību uz nepieciešamību minētajā jautājumā izvērtēt kadastrālās vērtības noteikšanas kritērijus, kas nav izvērtēti.
  Minētais TM likumprojekts ne tikai nepārvērtē šīs zemes kadastrālo vērtību, bet plāno pārdot zemi nabagiem par to kadastrālo vērtību, kas būs uz 2020 gadu +18 %. Varens plāns tautas naudas kāršanai! Tas nav organizētās noziedzības projekts?

 5. Izgudrojam atkal velosipēdu? Atbildēt

  Kārtējie nodokļu eksperimenti.It kā Latvija atrastos uz Marsa vai vēl tālāk kosmosā!

 6. Guļamrajona iemītnieks Atbildēt

  Darbs pie NīN reformas ir bijis pat ļoti sarežģīts,spriežot jau pēc tā vien,ka pie tā paveikšanas nācās vaiga sviedros pūlēties vairāk nekā divdesmit gadus! Jācer vienīgi,ka pašvaldības atšķirīgā likme šoreiz nevarēs tikt piemērota piecpadsmitkārt lielāka!

 7. Neaplikt vai aplikt Atbildēt

  Tiešām,ļoti precīzs,šahistes cienīgs ierosinājums!

 8. Šodien FB izlasīju Singapūras pirmā premjera viedos vārdus, kas itin kā būtu adresēti tieši mūsu valdošajiem:
  – Ja nepareizi vadīsiet valsti, visi gudrie cilvēki aizbrauks no tās.
  – Ja valstī, kuru mēs vadām, vara tiks izmantota, nevis tam, lai uzlabotu dzīvi vairākumam, bet gan tam, lai varas hierarhijas mazākums varētu piepildīt savas kabatas, tad mums būs slikti.

 9. VZD visu grib maksimāli “automatizēt”, lai “ar vienas pogas spiešanu” momentā noteiktu īpašuma nodokli jebkuram īapšuma Latvijā. Bet to nianšu ir tik daudz, ka rezultātā nodoklis vieniem ir “smieklīgs” un citiem – “nāvīgs”. Ja jau sākotnēji VZD un pašvaldību “NĪ” speciālisti katru īpašumu būtu novērtējuši pēc objektīviem rādītājiem, tad tālākais būtu tikai “valdības ēstgribas” jautājums.
  Nu nevar īpašuma vērtība būt atkarīga no īpašnieka turīguma vai tajā deklarēto personu skaita.
  Beidziet mērkaķoties ar “tirgus cenām” un “idiotiskajām” būvju cenām.

 10. Gudro atkal velosipēdu Atbildēt

  Kārējā darba imitācija. Ministri nepārtraukti braukā pa pasauli it kā pieredzes apmaiņā, bet nekur tā pieredze nav ieviesta. Kaut ko paši gudro, bet jēgas nekādas-putra un slogs iedzīvotājiem. Vai tiešām nespēj ņemt piemēru no attīstītām Eiropas valstīm, kurās gadu desmitiem ir kārtība nodokļu jomā!?

 11. Ilmārs 5 līmeņa profesionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcibā Atbildēt

  Kad beidzot FM ievēros līguma normas ar PTO [zeme un būve ir PRECE un Valsts nedrīgst iejaukties vērtības noteikšanā] Krievija jau 150 000 vērtētājus uninventarizatorus atlaida ,lai neizslēgtu no PTO. Vai Latvijas gudrie gaida ,ka no PTO pienāks norādījums. Mani iesniegumi ir Prezidentam,Saeimā,FM, TM EM. Valsts kancelejā.

 12. Vai tu jau parasktījies? Palīdzi Danai reizniecei Ozolai atrisināt problēmu:

  PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU
  Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā
  10’000

  1’960
  JAU PARAKSTĪJUŠI 1’960
  PALĪDZI SAVĀKT VĒL 8’040

  ZEMEI ZEM DAUDZDZĪVOKĻU DZĪVOJAMĀM MĀJĀM JĀBŪT TIKAI ŠO MĀJU IEDZĪVOTĀJU ĪPAŠUMĀ
  Zemes gabalam jābūt daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju īpašumā, bet īpašnieks saņem līdzvērtīgu pēc lieluma zemes gabalu vai kompensāciju.
  10’000
  VĒLOS PARAKSTĪT
  7’717
  JAU PARAKSTĪJUŠI 7’717
  PALĪDZI SAVĀKT VĒL 2’283

  PAR PAMATOTU NEKUSTAMA ĪPAŠUMA NODOKLI
  Aicinu ar savu parakstu apstiprināt, ka pievienojies prasībai veikt grozījumus Valsts kadastra likuma 67.pantā. Nekustamā īpašuma tirgus cena nedrīkst tikt noteikta par nekustamā īpašuma bāzes vērtību.
  10’000
  VĒLOS PARAKSTĪT
  4’777
  JAU PARAKSTĪJUŠI 4’777
  PALĪDZI SAVĀKT VĒL 5’223

 13. “FM norāda, ka abu modeļu galvenais trūkums ir tas, ka tie būtībā nerisinās jautājumu par NĪN zemei, kas ir pamata iemesls iedzīvotāju maksājumu pieaugumam …”- būvēm un zemei zem tām jābūt vienai kadastrālai vērtībai, skat 1938.gada likumu “Nodokļu likme”, kur teikts ka zeme un uz tās uzv=bēvētai ēkai ir viena kadastrāla vērtība.

  Būtu vēlam, lai FM netaisītu tādus fiktīvus likumus, kā to dara Tieslietu ministrija un VZD ar kadastrālo vērtēšanu, kas ir murgs un Maksātnespējas administrācijas, kura sagrābusies zemes zem mājām, tieksme kārst naudu no nabagiem.

 14. Dana, cik sapratui no teiktā, atkal pašvaldību amatperosnām tiks pieāķirtas neierobežotas tiesības, kas jau bija vienreiz, kad tās amatpersonas izlēma, kam zemi zem mājām atdot, kam neatdot (korupcija, stop), kurai mājai piešķirt 100 kvm, kurai piebliezt 500 vai gandrīz pus ha, bet VZD (NA, Rasnačs) piešķirtas tiesības taisīt likumu par kadastrālo vērtību pēc datiem, ka izzīsti no prksta (to spilgti pierāda eiktais rakstā, kur ” … teica Ozola un piebilda, ka darbs pie NĪN reformas bijis sarežģīts, ņemot vērā, ka Latvijā ir atšķirīgas kadastrālās vērtības, turklāt šur tur atšķirība ir pat 5000 reižu).
  Iedomājietei, VZD nosaka kadatrālo vērtību “pec tirgus vērtības”, bet atrodam viņu- VZD, dokumentos un rakstos, ka to nevar noteikt, joīpašuma pirkšanas – pārdošanas cenas parasti ir fiktīvas – kad vajag atmazgāt naudu, uzrāda 10 reizes augstāku cenu, ka re , ieguva daudz naudas pārdodot īpašumu (Repše – es īpaūmu lēti nepārdošu …), bet jlai nnemaksātu lielu nodokli – vērtību 200 000 samazina uz 20 000, kas atbilst kadastrālai vērtībai.

  Likums, kurā nav noteikta pašvaldību vai valsts amatpersonu ierobežotas tiesības – tāds likums neatbilst tiesiskas valsts principiem, noteica Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) kādā spriedumā.

  Dana, apgrūtinātai zemei zem daudzdzīvokļu mājām un būvēm vērtība ir niecīga, skat portālu Manabalss.lv iniciatīvas.

 15. Ir jēdziens – māja, mājoklis, dzīvoklis. Vai tiešām grūti saskaņā ar dzīvesvietas reģistru un ZG reģistru par vienīgo mājokli, uz kuru man ir tiesības saskaņā ar Satversmi, vienīgo vai to, kurā esmu deklarējusies, neaplikt ar nodokli vispār – tas ir mans kaktiņš mans stūrītis. Celts, gādāts, aprūpēts vienīgais. Mums nav mūžīgā vasara, kadf varam dzīvot teltī vai zem palmas.
  Bet valdībai gribas grābt, grābt, grābt….

 16. un noteiktā platība uz vienu deklarējamo ir 3 kv.m, kur var viens apsēsties un pat apgulties

 17. gribas iekasēt kā FR Rivjērā?:) tad aju tiešam jāmaina klimats un iedzīvotāji, ko atbilstoši senai anekdotei varot teikt arī par elli?

 18. Divi varianti? Vairāk nespēj! nepeiciešami 5-7 varianti, laimir ko salīdzināt. Tā dara “normālās Valstīs”. Atvainojos. – dzīvoju citā valstī

 19. Un kur palika ierosinātais vienīgā mājokļa pazeminātais NĪN? Pēc šiem nodokļiem tiešām daļa cilvēku paliks bez sava mājokļa, daļa atkal aizbrauks.Vai tiešām valdībai nav bail no tuvojošajām vēlēšanām??????????????Drīz nebūs ne tikai kas vēl kaut ko maksās nodokļos,bet kas strādā.

 20. Kārtejais FM murgs

  • Tiem, kam ir privātīpašumi, NĪN lielākā daļa veidojas no maksājuma par zemi nevis māju. Kā tiks risināti šie jautājumi? Vai tiešām, piemēram, iedzimtiem jūrmalniekiem būs jāpamet savas dzimtu mājas nesamaksājama nodokļa dēļ un jāpamet Latvija, lai tur ērti iekārtotos pārbēdzēji no Krievijas???? Tāds ir ZZS finanšu ministres plāniņš?

 21. Nu kārtējais FM murgs. Jums tur vajag pusi atlaist un izvēdināt telpas . Ierēdnis nostrādājot 7 gadus vienā amatā ir sevi izsmēlis un viņš nespēj dot nekādu pienesumu valsts pārvaldē, kā tikai godīgi atsēdēt darba laiku un saņemt labu atalgojumu.

 22. Vienkāršākais variants ir vienīgo cilvēka mājokli neaplikt ar NĪN!!! Ja reiz rocība ir atļāvusi iegādāties sev mājiņu, tad tagad valdība to vienkārši grib atņemt vai likt cilvēkiem shēmot! Un to jau arī darīs!

  • Tāds ir ZZS plāniņš : pārvērst Latviju atkal par Krievijas filiāli!

  • Tieši tā! Kā var aplikt VIENIGO MĀJOKLI AR MILZU NODOKLI, kueu katru gadu paaugstina. Tas ir /satversmes pārkāpums, man ir tiesības uz vienīgo mitekli virs galvas, pasu celtu – pirktu, uzturētu!!! Katru gadu šis miteklis prasa līdzekļus, tos neviens nerēķina. Visu tikai kā – ATŅEMT, SODĪT, KONTROLĒT, NOTEIKT utt.
   Kad beidzot šajā valstī varēs sākt dzīvot, nevis stresot jau 26 gadu?!!! PAR CIK EURO
   JŪS PACEĻAT MINIMĀLO ALGU, PAR CIK – PENSIJU??!!
   KAD SITĪS TĀ STUNDA?!

  • Mums kaut kā vienlaicīgi sāk sakrist dažādas iniciatīvas ar Krieviju, un ne par labu iedzīvotājiem ( te būs jauns lēģeris?)! Drīz noteiks, ko vilkt mugurā, cik ēst, utt. Varbūt valdībai saspringt un padomāt, kā attīstīt tautsaimniecību, noteikt pie darbā pieņemšanas priekšroku pilsoņiem, pensijas gadus vēl nesasniegušos. Nekāds brīnums tas Eiropā nebūtu, ja pareizi atceros, tad šādi noteikumi ir bijuši arī Vācijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+