Kultūra
Teātris un kino

FOTO: Par godu Vijas Artmanes jubilejai restaurēta filma “Mērnieku laiki”0

Publicitātes foto

Lai izteiktu savu pateicību un sajūsmu dižās aktrises Vijas Artmanes talantam, festivāls “Baltijas pērle” viņas jubilejas gadā līdzdarbojies režisora Voldemāra Pūces filmas “Mērnieku laiki” (1968) restaurācijā, ziņo festivāla rīkotāja Marina Ļipčenko.

Filma uzņemta pēc latviešu literatūras klasiķu – brāļu Reiņa un Matīsa Kaudzīšu – romāna ar tādu pašu nosaukumu. To pamatoti uzskata par Latvijas kino klasikas pērli.

Vairāk nekā 50 gadus glabātās 35 mm kinolentes pilnīgu atjaunošanu finansēja festivāls “Baltijas Pērle”, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. Restaurācijas darbus veica “Studija Lokomotīve”.

Vija Artmane, Gunārs Cilinskis, Eduards Pāvuls, Elza Radziņa, Kārlis Sebris, Harijs Liepiņš, Artūrs Dimiters ir vien daļa no izcilajiem latviešu aktieriem, kas piedalījās filmas tapšanā.

Restaurētās filmas “Mērnieku laiki” pirmizrāde notiks festivāla “Baltijas Pērle” ietvaros – Vijas Artmanes 90 gadu jubilejai veltītajā seansā 22. septembrī kinoteatrī “Splendid Palace”.

Atjaunota 1968. gada filma "Mērnieku laiki"

Lomās ir Vija Artmane, Gunārs Cilinskis, Eduards Pāvuls, Elza Radziņa, Pēteris Cepurnieks, Kārlis Sebris, Pēteris Pētersons, Artūrs Dimiters, Harijs Liepiņš, Alfrēds Jaunušans.

Ar ko sākās latviešu pirmā romāna intriga? Ar to, ka ieradās mērnieki, satraucot visu apkārtni un noskaņojot citu pret citu kaimiņus, vai daudz ātrāk? Tajā gadā, kad baisās liesmās gāja bojā mazulis?

Bija ražas novākšanas laiks, visi strādāja uz lauka. Pēc zibens spēriena mājā izcēlās ugunsgrēks. Neviens to nemetās apdzēst – stāvēja un noskatījās: “Dieva griba…” Šajā postošajā nelaimē sadega mazā Trīnīte. Vai tomēr tā nebija viņa?

Pagāja daudzi gadi, beidzot iestājās “mērnieku laiki”. Tos gaidīja jau sen, cerībā uz taisnīgu zemes sadali. Dažam radās iespēja tikt pie brangāka zemes gabala… un nav svarīgi, ka ar nekrietniem līdzekļiem.

Ja zemes gabalus var izmērīt, cilvēku alkatībai un zemiskumam nav robežu.

Skaistā Liena ir iekārojama partija, un uzņēmīgais Prātnieks jau sen viņā ieskatījies, tomēr meitenes sirds pieder citam.

Saistītie raksti

Varētu šķist, ka runa par klasisku mīlas trīsstūri, bet tā vis nav. Ļaunprātība un mīlestība mērnieku laikos, jo cīņā par sievu un bagātību visi līdzekļi ir labi.

Viltība un blēdība iestājas pret cieņu un cildenumu, lepnība un stūrgalvība – pret garīgo cēlumu un uzticību. Liena pieņem izmisumā sakņotu lēmumu, bet vienlaikus atklājas draudīgs noslēpums, kas glabāts vairāk nekā 20 gadus…

LA.lv
SR
SANDRA RATNIECE
Kultūra
Pieres vieta kā putns. Sandra Ratniece vērtē Sandras Vensko dzejas krājumu “Pieres vieta”
18 stundas
LE
LETA
Kultūra
Ar Nobela balvu godalgotais austriešu rakstnieks aizstāv atbalstu serbiem
18 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
FOTO. Brīvības stāsti jaunā Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes poēmā
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Publiskos Uzņēmumu reģistra “maisus”
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
15 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Šokējošs skats Rīgas ielās: policija izplata lūgumu sabiedrībai 1
12 stundas
AL
Anda Līce
Pasaulē
Anda Līce: Vai katastrofu var izlabot?
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Garkalnes novadā šovakar nāvējoši sabraukta gājēja 1
10 stundas