×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. oktobris, 2012
Drukāt

“Foxconn” rūpnīcā Ķīnā, kur izgatavo “iPhone5”, streiko tūkstošiem strādnieku

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Taivānas elektronikas ražotājfirmas “Foxconn ” rūpnīcā Ķīnas vidienes pilsētā Džendžovā, kurā tiek izgatavoti jaunie ASV kompānijas “Apple” viedtelefoni “iPhone 5”, pieteikuši streiku vairāki tūkstoši strādnieku, sestdien informēja Ņujorkā bāzētā nevalstiskā darba tiesību organizācija “China Labor Watch”.

Saskaņā ar ziņām, ko tā ieguvusi no rūpnīcā strādājošajiem, streikā, kas sācies piektdienas pēcpusdienā, piedalījušies apmēram trīs līdz četri tūkstoši cilvēku.

Strādājošo neapmierinātību izraisījis tas, ka viņiem bijis jāstrādā valsts svētku brīvdienu nedēļā, kā arī izvirzītās kvalitātes prasības, atbilstoši neapmācot strādniekus. Tādēļ izraidījies liels skaits konfliktsituāciju, jo kvalitātes kontrolieri nav pieņēmuši daudzus strādnieku izgatavotos tālruņus, tā kā tie nav atbilduši prasībām, un notikuši kautiņi starp strādniekiem un kvalitātes kontrolieriem, kuros ievainoti vairāki cilvēki. Rūpnīcas vadība ignorējusi strādājošo sūdzības par situāciju, un gan strādnieki, gan kvalitātes kontrolieri pieteikuši streiku, vēsta “China Labor Watch”, kas vāc informāciju par strādājošo tiesību pārkāpumiem Ķīnas rūpnīcās, kurās ražo pazīstamu starptautisku zīmolu preces.

Savukārt “Foxconn” sestdien izplatīja paziņojumu, kurā noliedza, ka tās rūpnīcā Ķīnā būtu noticis streiks.

“Jebkādas ziņas, ka ir noticis darbinieku streiks, neatbilst patiesībai, nav notikusi darba apturēšana ne šajā rūpnīcā, ne arī kādā citā “Foxconn” rūpnīcā, un ražošana ir notikusi saskaņā ar grafiku,” uzsvērts paziņojumā.

“Darbinieki, kuri ir strādājuši Ķīnas valsts svētku laikā visās mūsu ražotnēs Ķīnā, to ir darījuši brīvprātīgi, un to apliecina rakstiski dokumenti, un jebkādas ziņas par pretējo neatbilst patiesībai,” teikts paziņojumā, kurā piebilsts, ka par strādāšanu valsts svētkos darba samaksa esot aprēķināta trīskāršā apmērā, kā to paredz Ķīnas darba likums.

“Foxconn” paziņojumā arī teikts, ka Džendžovas rūpnīcā esot bijušās nesaskaņas starp strādājošajiem un vadību pirmdien un otrdien, taču tās nekavējoties atrisinātas.

Tomēr par to, ka “Foxconn” rūpnīcā Džendžovā piektdien pārtraukts darbs, sestdien vēstīja arī Ķīnas valsts ziņu aģentūra “Sjiņhua”, atsaucoties uz vietējās pašvaldības pārstāvi.

“Foxconn” ir pasaulē lielākais elektronikas preču līgumražotāja, kas izgatavo tādas preces kā “iPhone”, “Dell” datorus un “Nokia” telefonus.

” Foxconn” pēdējo gadu laikā izpelnījusies plašu kritiku par nepanesamiem darba apstākļiem un armijas stila disciplīnu šajā firmā, kuras daudzas ražotnes ir izvietotas Ķīnā. Firmas ražotnēs Ķīnā ir apmēram miljons strādnieku, no kuriem apmēram puse strādā tās galvenajā ražotnē Šeņdžeņas pilsētā pie Honkongas.

Ķīnā 2010.gadā notika 14 “Foxconn” un tās meitassabiedrības darbinieku pašnāvības, desmit no tām ‒ Šeņdžeņas rūpnīcā. Pašnāvības lielākoties izdarītas, izlecot pa rūpnīcu kopmītņu logiem. Darbinieku pašnāvību vilnis turpinājās arī pērn.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+