Uncategorized

“Gaismas pilī” patlaban galvenokārt norit iekšējās apdares darbi 0

foto – Leta

Būvdarbi Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunajā ēkā jeb “Gaismas pilī” tuvojas noslēgumam, tādejādi patlaban galvenokārt tiek veikti iekšējās apdares darbi.

Patlaban “Gaismas pilī” iekštelpās tiek veikti dažādi darbi, tajā skaitā tiek montēti piekaramie griesti, uzstādīti bērza koka sienas paneļi, pieliktas durvis, montēti lifti un eskalatori, kā arī tiek veikti citi nepieciešamie iekšdarbi, aģentūrai LETA stāstīja sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Sokolova.

Līdz šim “Nacionālā Būvkompāniju apvienība” jau ir paveikusi ļoti lielu darbu apjomu, jo LNB jaunās ēkas būvdarbi ir pabeigti par vairāk nekā 90%.

“Gaismas pils” pirmajā stāvā jau ir ieklāta granīta grīda, ir uzstādīti vairāki lifti, kā arī praktiski ir pabeigtas visas grāmatu krātuvju telpas, kas izvietotas no mezonīna līdz pat astotajam stāvam.

Patlaban “Gaismas pilī” ir vairāki stāvi, kas ir gandrīz pilnībā pabeigti. No mezonīna līdz ceturtajam stāvam ir ieklāti jau paklāji, uzstādīti apgaismes ķermeņi, durvis, starpsienas, sienu koka paneļi un citi apdares materiāli. Arī no piektā līdz septītajam stāvam iecerētie darbi ir paveikti aptuveni 70% apmērā. Patlaban aktīvi tiek turpināti arī pārējo stāvu iekšdarbi.

Būvniecības darbi norit visos stāvos vienlaicīgi, un apdares darbu veikšana ir pēdējais posms būvniecībā.

Jau ziņots, ka bibliotēkas jaunās ēkas būvniecību paredzēts pabeigt 2013. gada maijā, bet pēc tam sekos bibliotēkas pārcelšanās no sešām esošajām bibliotēkas ēkām, lai 2014. gada janvārī jaunā ēka pilnībā būtu pieejama apmeklētājiem.

“Gaismas pils” kopējā platība būs 40 455 kvadrātmetri. Jaunajā ēkā būs 1000 lasītāju vietu, un dienā būs iespējams apkalpot 3000 lasītāju. LNB jaunās ēkas kopējais augstums ir 68 metri jeb 13 stāvi, ieskaitot pagrabstāvu. Paredzēts, ka bibliotēkas interjera krāsās būs iemūžināta Latvijas nauda – lati, kas pēc eiro ieviešanas tiks izņemti no apgrozības.

Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecības izmaksas tiek lēstas 135,2 miljonu latu apmērā, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Tomēr aizvadītā gada izskaņā Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” vēstīja, ka, ņemot vērā iekavētos termiņus un savulaik no būvniecības līguma izņemto infrastruktūras izbūvi, “Gaismas pils” projekta kopējās izmaksas, visticamāk, sasniegs savulaik noraidītos 200 miljonus latu. Vēl deviņdesmitajos gados vērienīgās ēkas būvniecības izmaksas tika lēstas vairāk nekā 200 miljonu latu apmērā. Tomēr tik liela summa tolaik šķita šokējoša, tādēļ aprēķinus it kā pārskatīja, un 2000.gadā tie samazinājās vairāk nekā uz pusi – līdz 87 miljoniem latu. Pēcāk gan publiski minētie skaitļi atkal pamazām auga, sasniedzot 100 miljonus. 2008.gadā tika paziņots par līguma slēgšanu ar būvniekiem par 135,2 miljoniem latu.

“Gaismas pils” radīšana būs ilgusi aptuveni 22 gadus – projekts tika aizsākts jau 1989.gadā.

LA.lv