×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2016
Drukāt

Īpašniece priecājas: Gaiziņš kļūs par tautas īpašumu (13)

Inese Apele: "Mans uzdevums ir nosargāt Gaiziņu. Lai tajā vienmēr plīvotu sarkanbaltsarkanais karogs." Foto - Karīna MiezājaInese Apele: "Mans uzdevums ir nosargāt Gaiziņu. Lai tajā vienmēr plīvotu sarkanbaltsarkanais karogs." Foto - Karīna Miezāja

“Vienošanās panākta, esam raduši juridisku risinājumu, lai Gaiziņkalna virsotne pārietu valsts un tautas īpašumā,” pēc tikšanās ar Gaiziņkalna īpašnieci Inesi Apeli atzina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Arī I. Apele izteica savu prieku par tikšanās rezultātiem: “Mans tēvs dzimis vienlaikus ar Latvijas valsti – 1918. gadā, domāju, tā varētu būt simboliska dāvana latviešu tautai Latvijas simt gadu jubilejā.”

Šobrīd pie darba ķērušies juristi, kuri gatavo Ministru kabineta rīkojuma projektu par dāvinājuma pieņemšanu un tā nosacījumiem. Tajā noteikti tiks iekļauts punkts, kas noteiks, ka Gaiziņkalnu nevar atsavināt un ka virsotnei mūžīgi ir jābūt valsts īpašumā. Tiks arī minēti “infrastruktūras saglabāšanas un atjaunošanas darbi”, kas tostarp paredzēs arī skatu torņa atjaunošanu. “Skatu tornim nevajadzētu būt pārmodernai būvei, kuru varētu uzstādīt kaut vai Saūda Arābijā, tam jābūt tautiskā garā,” atzina I. Apele. Latvijas augstākā kalna galā varētu tikt uzstādīts arī Tālavas taurētājs, kura uzdevums būtu simboliski brīdināt iedzīvotājus par tuvojošos naidnieku.

“Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka Inese Apele paudusi savu un ģimenes vēlmi dāvināt Gaiziņkalna virsotni Latvijas valstij, taču to nevarēja izdarīt, jo Madonas būvvalde neļāva virsotni nodalīt no pārējā ģimenes zemesgabala, kas ir 44 ha platībā un atrodas Gaiziņkalna dabas parka teritorijā.

Īpašumu sadalīšanas nosacījumus nosaka Ministru kabineta noteikumi – “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”. 26. punktā noteikta minimālā atdalāmā zemes gabala platība dabas parkos, kas meža zemēs ir 10 ha, bet lauksaimniecības zemēs – 3 ha. Tomēr nosacījums neattiecas uz zemes vienībām, kuras tiek atdalītas infrastruktūras un inženierkomunikāciju būvniecībai vai uzturēšanai un kuru apbūves nosacījumus nosaka vietējās pašvaldības teritorijas plānojumā. No kadastra kartes var secināt, ka zemes vienības daļa, ko I. Apele vēlas dāvināt valstij, aizņem Gaiziņkalna virsotnes teritoriju, kur atradās bijušais skatu tornis un piebraucamais ceļš. Pašvaldības teritorijas plānojumā šī teritorija ir noteikta kā publiskās apbūves teritorija, kur minimālā atdalāmā zemes gabala platība ir 1200 m2.

“Ievērojot šos apstākļus, kā arī īpašnieces pausto vēlmi nodrošināt Gaiziņkalna pieejamību sabiedrībai, atjaunojot skatu torni, kā arī saglabājot Gaiziņkalna virsotnes dabas un vēsturiskās liecības, ir pietiekams pamats izvērtēt juridiskās iespējas dāvinājuma vajadzībām nodalīt mazāku platību par MK noteikumos noteikto,” sacīja K. Gerhards.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. nav skaidrs – kā var privātpersonai piederēt KALNS, EZERS, UPE, JŪRA, OKEĀNS, DEBESIS….indiāni bija pārliecināti, ka ZEME NEVAR PIEDERĒT CILVĒKAM, BET CILVĒKS PIEDER ZEMEI. JŪRAS, UPES, DEBESIS, KALNUS, OKEĀNUS NAV RADĪJUŠAS CILVĒKU ROKAS. TO VISU RADĪJIS DIEVS, UN TAS PIEDER VISIEM.

 2. hmm..valsts kraukļi iemanās visu ,kas ir tautai , nopārdot krievu netīrās naudas turētājiem, nolaist, iznīcināt. to pierāda laiks pēdējos 25 gados varas siles ļaundarības birumā.

 3. Velti priecājies muļķīt LV tautai nekad nekas nepiederās.

 4. Visticamāk, īpašniece ir nogurusi no krievijas naudasmaisu presinga, kāds pašlaik ir Vestienas pusē. Tur darbojas tāds SIA “Čiekuri-ŠiŠKI”, kas pērk zemi milzīgos apjomos. Iebrauciet bijušajā “LIDO”kalnā – sapratīsiet, ka Jūs tur vairs neviens negaida.

 5. Back to the USSR?
  Tā turpinot būs vēl jāatjauno LPSR Konstitūcijas 11.pants:
  ” Valsts īpašums – visas padomju tautas kopīga manta (..).Zeme, tās dzīles, ūdeņi un meži ir vienīgi valsts īpašumā.

 6. Preicaaties veel ir par atru,jo valsts to ar mierigu sirdi paardos.

 7. Dums cilveks pec paris gadiem nebus ne smakas no valsts ipasuma

 8. Īpašnieces advokātiem jāsastāda pamatīgs līgums, citādi tur drīz plīvos kaimiņvalsts trīskrāsu karogs, kuri jau saimnieko Ķirsona muižā! LV Kangariem nekas nav svēts! Budžetā ļoti vajadzēs naudu, nekā personīga!

 9. labticīgais zaudētājs Atbildēt

  Ja atmiņa mani neviļ, pirms gadiem trīsdesmit Gaiziņš jau bija tautas īpašumā …

Draugiem Facebook Twitter Google+