×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
20. jūnijs, 2013
Drukāt

Galavārds par pensiju indeksāciju – 9. jūlijā

Foto - LETAFoto - LETA

Lai pensijas varētu indeksēt jau šā gada 1. septembrī, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātiem nākšoties strādāt pēc saspringta grafika. Līdz 1. jūlija pusdienas laikam – plkst. 12 – tiks pieņemti priekšlikumi pensiju indeksēšanai.

 

Pēcpusdienā tos izskatīs un nosūtīs vērtēšanai Finanšu un Labklājības ministrijai. Ministrijās tie būs jāizskata divu dienu laikā, bet, tā kā liela daļa ierosinājumu jau esot izvērtēti, atzinuma pieņemšana, cerams, lielas pūles neprasīšot.

Komisijas deputāti 4. un 5. jūlijā vētīs ierosinājumus – kurus no tiem atbalstīt un kurus noraidīt. “Ja vajadzēs, strādāsim arī brīvdienās, lai parlamenta ārkārtas sesijā 9. jūlijā grozījumus likumā “Par valsts pensijām” un astoņus pavadošos likumprojektus, kas saistīti ar pensiju indeksāciju, varētu skatīt galīgajā lasījumā,” norādīja komisijas priekšsēdētaja Aija Barča.

Vēl jāņem vērā, ka grozījumi likumā “Par valsts pensijām” notiek vienlaikus ar eiro ieviešanas pasākumiem. Tieši tādēļ deputāts Andrejs Klementjevs apšaubīja, vai tik straujā tempā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) izdosies gan sarēķināt indeksējamās pensijas, gan sagatavoties pārejai uz pensiju un pabalstu izmaksu eiro valūtā.

VSAA direktore Inese Šmitiņa solīja, ka aģentūras darbinieki ar šo uzdevumu tiks galā, ja vien netiks pieņemti kādi pavisam jauni priekšlikumi. Tas bija galvenais arguments, un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti vakar vienprātīgi atbalstīja A. Barčas rosinājumu, lai likumprojektu izskatītu divos lasījumos steidzamības kārtā.

Likumprojektu paketi veido grozījumi vairākos likumos par pensijām. Kā zināms, Labklājības ministrija piedāvā no 1. septembra indeksēt pensijas, kas nepārsniedz 200 latus. Tās ir gan vecuma, gan invaliditātes, gan apgādnieka zaudējuma un izdienas pensijas. Tām tiktu piemērots koeficients 1,04 jeb pensija katram tās saņēmējam palielinātos par 4%.

Vidēji vecuma pensijas pieaugtu par 5,58 latiem, invaliditātes pensijas – par 3,79 latiem. Indeksācija šā gada budžetā papildus prasīs 10,2 milj. latu, bet 2014. gadā – 30,1 milj. latu.

Latvijas Pensionāru federācija pieprasa indeksēt pensijas līdz 250 latiem, pamatojot savu nostāju ar to, ka šādas pensijas saņem iedzīvotāji ar lielu darba stāžu – 40, 50 un vairāk nostrādātiem gadiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+