×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. jūlijs, 2016
Drukāt

Gandarīta par doto iespēju izārstēties (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vakar valdība pieņēma Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas atkal atļaus privātpersonām saņemt recepšu zāles pasta sūtījumos no trešajām valstīm. Bijušā veselības ministra Gunta Belēviča laikā tika izdarītas izmaiņas zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtībā, kas privātpersonām aizliedza tikt pie lētākām zālēm no Indijas, Ķīnas, Japānas un citām trešajām valstīm, lai ārstētos no bieži vien sarežģītām slimībām. Šos tiesību akta labojumus vistiešākā veidā uz savas ādas izjuta arī Valija Miezīte, kura, būdama laborante slimnīcā, visticamāk, tieši tur inficējusies ar C hepatītu un kurai nepalīdzēja Latvijā pieejamie valsts apmaksātie medikamenti. Valijai ārsts izrakstīja recepti zālēm, kuras ir atzītas Eiropas Savienībā, viņas gadījumā varētu būt efektīvas, bet ES maksā daudzreiz dārgāk nekā Indijā. Valija paņēma kredītu, pasūtīja zāles no Indijas, tās tika atsūtītas ar visiem oficiālajiem dokumentiem, bet tālāk par muitu netika, jo bija stājušies spēkā pieminētie MK labojumi.

“Latvijas Avīze” vairākās publikācijās vērsa amatpersonu uzmanību uz šo daudziem cilvēkiem nepieņemamo aizliegumu. Jānis Miezītis, Valijas dzīvesbiedrs, divas dienas piketēja pie Ministru kabineta, cīnoties par savas sievas dzīvību. Valija pat uzrakstīja vēstuli Valsts prezidentam Raimondam Vējonim un informēja par šo nejēdzību, lūdzot iekustināt birokrātiju un amatpersonas, kuras vienmēr uzsvērušas, ka pirmajā vietā ir cilvēks. Valsts prezidents uzrakstīja vēstuli valdības vadītājam Mārim Kučinskim, kurā aicināja pārskatīt spēkā esošo regulējumu un atteikties no absolūtā aizlieguma fiziskām personām saņemt pasta sūtījumā zāles no trešajām valstīm. Valsts prezidenta ieskatā, ņemot vērā valsts budžeta ierobežotās iespējas un nepietiekamo finansējumu valsts kompensējamiem medikamentiem, šai jomai nepieciešams elastīgāks regulējums, kas paredz samērīgākus un privātpersonu tiesības mazāk ierobežojošus risinājumus, vienlaikus nepalielinot nekontrolētas un neatbilstošas zāļu lietošanas risku, kā arī radot samērīgu līdzsvaru starp privātpersonām un sabiedrības veselības aizsardzību.

Jaunā veselības ministre Anda Čakša nekavējoties rīkojās, lai cilvēkiem nebūtu jāmirst tāpēc, ka valsts nevar nodrošināt zāles, bet pašiem pacientiem tikt pie zālēm valsts ir aizliegusi.

A. Čakša: “Ir specifiskas slimības, kuru ārstēšanai Latvijā  medikamenti nav pieejami, vai ir analogi medikamenti, kas ir lētāki, līdz ar to ierobežojumu atcelšana ļaus nodrošināt pieejamāku veselības aprūpi pacientiem Latvijā.  Ir ļoti svarīgi uz priekšu virzīties ne tikai ar lielajiem darbiem, bet arī ar mazākiem, taču zināmai Latvijas iedzīvotāju grupai gana nozīmīgām izmaiņām, kuras, operatīvi rīkojoties, izdodas ieviest ātri. Tāpēc paldies tiem, kas iesaistījās!”

Valija, nespēdama valdīt asaras, saka lielu paldies “Latvijas Avīzei”, visām amatpersonām, kas likvidēja šo nejēdzību, bet īpaši veselības ministrei par to, ka viņai tagad dota iespēja izārstēties. “Daudz kas valstī varētu mainīties uz labo pusi, ja cilvēki neklusētu,” pēc visa notikušā secina Valija.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Ar lielu brēku panākts tas, kam normāli bija jābūt bez vārdiem.
  Nekādas palīdzības nesaredzu !
  Tāpat turpina tīkot uz nodokļiem no tevis, neko pretī nesniedzot, kad tev pienākusi nelaime.
  Ja neesi miljonārs, tad vienalga jānosprāgst kā sunim ceļmalā.
  Sveiciens “palīdzētājiem” un farmācijas mafijai !!!

 2. Ir patīkami, ka kādam pilsonim ir palīdzēts un palīdzēts ar neko – tas nav nekas – likvidētas kāda privātaptieku biznesa ieceres uz nāves bāzes taisīt naudu. Tika zēl , ka valsts prezidents ( ar mazo) klusē kā partizāns – vajag darboties un vel ir iespējas kļūit par Prezidentu!

 3. Visus so birokratus ara no siltajiem kresliem. Tas ir noziegums pret cilvekiem. Un vini ir jatiesa par launpratigu darbibu pret cilvekiem un vinu veselibu.

Draugiem Facebook Twitter Google+