Dabā
Medības

Tēmēkļi un binokļi. ‘German Precision Optics’ – eleganti un precīzi0

Optikas piešaušanas procesā.

German Precision Optics jeb GPO ir samērā jauns uzņēmums, kas apvieno jomas ekspertus, lai radītu alternatīvu jau esošajiem zīmoliem. Tas ir kaut kas pa vidu starp lētu un ļoti dārgu. Testētā binokļa GPO Passion 8,5×50 HD cena ir ap 1200 eiro, bet dzinējmedību tēmēklis Passion 8X 1-8x24i maksā ap 1600 eiro. Tomēr šī jau ir tā cenu robeža, kas paģēr arī augstu kvalitāti. Jāsaka gan, ka GPO piedāvā arī binokļus un tēmēkļus, kas ir zemākā cenu amplitūdā – no apmēram 350 līdz 700, bet par tiem stāsts būs citu reizi. Šoreiz par GPO premiuma klases ražojumiem.

Dzinējmedību tēmēklis Passion 8X 1-8x24i

Jāsaka uzreiz, ka šī ierīce izkāpj no klasiskās izpratnes par dzinējmedību tēmēkli, jo palielinājums ir līdz astoņām reizēm, kas to padara par gandrīz universālu, jo parasti šāda veida tēmēkļu palielinājums nav lielāks par seši. Jāsaka gan, ka krēslā šī tēmēkļa iespējas varētu būt ierobežotas, jo izejošās lēcas diametrs tam ir 24 mm, bet principiāli to var izmantot gan kā dzinējmedību optiku, gan arī medībās uz pieiešanu vai gaidi. Jāsaka, ka medībām ar pieiešanu šis tēmēklis varētu būt piemērots no tā viedokļa, ka tas ir mazāks un vieglāks nekā klasiskās 3-12×56 optikas.

Šoreiz uz Blaser karabīnes tēmēkli uzmontēju ar MAK kronšteinu palīdzību. Jāsaka gan, ka tas nav labākais risinājums, jo šos kronšteinus parasti izmantoju nakts redzamības tēmēkļu uzmontēšanai, tādēļ dienas optika atradās tuvāk acij, nekā gribētos, bet citu iespēju šoreiz nebija un bija jāiztiek ar to, kas ir.

Tēmēkli piešāvu Grobiņā pie Edvīna Porcika, kur bija iespēja lēnā garā izpētīt, piešaut, salīdzināt un saprast. Piešaušana nesagādāja nekādas problēmas. Trīs šāvieni, un viss kārtībā. Tēmēklim piešaušanai 1 cm atbilst vienam klikšķim 100 metros. Ērti un vienkārši. Liels pluss ir tas, ka šim tēmēklim ir sarkanais punkts, kuru var regulēt dažādā spilgtumā atkarībā no diennakts laika – dienā var uzregulēt spilgtāk, naktī samazināt punkta izmēru. Jāsaka gan, ka punkts ir mazliet izplūdis un spīd kā zvaigznīte, nevis vienkārši kā sarkans punkts, bet principā tas netraucē. Tas nozīmē arī to, ka tēmēkli var izmantot uz gaidi.

Sarkanais punkts ļauj labāk notēmēt, ja jāmedī tumšs mērķis, piemēram, mežacūka, jo uz tumša fona tēmēšanas tīkliņš var pazust skatienam. Ja ieslēdz sarkano punktu, tas atvieglo tēmēšanu. Tāpat ļoti paveicās arī dzinējmedībās. Diena bija ļoti lietaina un kaitinoši nepatīkama. Liels pluss, ka ražotājs jau uzlicis atveramu vāciņu uz tēmēkļa izejošā gala, kas pasargā lēcu no lietus. Vāciņš uzmontēts ar gumijas uzliku, kas neļauj tam tā vienkārši nokrist nost. Pirmajā mastā apmēram 80 metru distancē skrēja briežu govs ar teļu, un sekmīgi izdevās nomedīt teļu, šaujot uz skrejošu mērķi. Nākamajā mastā no meža izskrēja jauns briežu bullēns ar ragiem, kas zemāki par ausīm. Bullēns sagriezās un lielā ātrumā skrēja garām, un ar vienu skaistu šāvienu izdevās to nomedīt. Tēmēklis ļāva medniekam šāvienu veikt precīzi un pareizi.

Kopumā jāsaka, ka šis ir gandrīz vai universāls risinājums, ja gribas dzinējmedību optiku, kuru var izmantot arī plašāk. Ieteikums gan būtu ilglaicīgai lietošanai piemeklēt atbilstošus kronšteinus, lai varētu tēmēkli uzmontēt pēc iespējas tuvāk ierocim. Tas ļautu izmantot visas tēmēkļa piedāvātās priekšrocības.

Apraksts

Passion 8X superpremiuma tēmēklis ar 30 mm centrālo cauruli, piedāvā saprotamu un ērtu risinājumu. Astoņu reižu palielinājums padara šo tēmēkli ļoti universālu, lai šautu gan tuvās, gan arī tālākās distancēs. Speciāli apstrādātās lēcas piedāvā lielisku un dzidru attēlu pat sliktos gaismas apstākļos.
Super-zoom 8X tehnoloģijaiControl sarkanā punkta sistēma30 mm centrālā cauruleGPO Bright lēcu apstrādes tehnoloģijaDouble HD tehnoloģijas
Palielinājums: 1–8 x
Redzeslauks 100 metros: 36–4,5
Izejošās lēcas diametrs (mm): 24
Ideālais attālums līdz acij (eye relief) (mm): 90
Klikšķis 100 m (cm): 1
Gaismas caurlaidība (%): 90
Garums (mm): 273
Svars (g): 510

Binoklis GPO Passion 8,5×50 HD

Šis ir viens no vadošajiem GPO produktiem, kas radīts tā, lai atbilstu augstākajiem standartiem un nodrošinātu labākos rādītājus sliktos gaismas apstākļos. Ar šo binokli iespējams saskatīt smalkākās detaļas lielā attālumā, vienlaikus baudot lielisku krāsu kontrastu. Tas ir sasniedzams, izmantojot GPOBright lēcu apstrādes tehnoloģijas. Binoklim ir plašs redzeslauks, tas ir viegls un kompakts, padarot to gandrīz nemanāmu. Tā savu produktu raksturo ražotājs.

Lai gan binoklis varētu šķist paliels – šis modelis nav tik kompakts, lai to ieliktu kabatā, tomēr tas patiešām ir viegls. Tas arī nodrošina labu attēlu tālā distancē pat miglainā dienā. Pēc binokļa izskata varētu rasties sajūta, ka tas būs smagāks un neērtāks, bet tā forma ir gana ergonomiska, kas ļauj to ērti lietot.

Mazliet samulsina gan tas, ka ir tikai viens asuma regulators, kas ļauj pielāgot kopējo binokļa asumu. Parasti ir vēl otra regulēšanas iespēja vienai acij atsevišķi. Šim binoklim tādu iespēju nav, bet, godīgi sakot, neprasījās papildu regulēšanas. Centrālais asuma regulators ir liels, ērts, un to viegli pagriezt uz vienu vai otru pusi.

Kolēģim bija grūti pielāgot binokļa leņķi sev, bet viņš norādīja, ka tā ir individuāla īpatnība, tādēļ, pērkot binokli, ideālā variantā ir jāpaskatās vismaz ārā pa veikala logu, lai saprastu, cik piemērots ir binoklis individuālām vajadzībām. Personīgi man problēmas ar leņķa pielāgošanu nebija.

Tāpat patīk, ka lēcu vāciņus iespējams piestiprināt pie binokļa neoprēna siksnas, kurā binoklis karājas kaklā. Tas nozīmē, ka vāciņi nepazudīs. Tieši vāciņu problēma visvairāk kaitina, testējot binokļus. Arī platā neoprēna siksna ir ļoti ērta un nenospiež kaklu. Tāpat ļoti simpātiska ir binokļa somiņa, kas ir cieta un binokli pasargās no ārējo faktoru ietekmes.

Pie mīnusiem var minēt to, ka, par spīti ergonomiskajam dizainam, binoklis tomēr ir paliels, bet, no otras puses, šie ir rādītāji, kas nodrošina lielisku attēlu jebkuros apstākļos, arī krēslā. Šis binoklis veidots, izmantojot Schmidt-Pechan prizmas veidu, kuras pamatā ir jumta prizmas ideja, bet šis risinājums ļauj izveidot binokli daudz kompaktāk, nekā izmantojot, piemēram, Porro tipa prizmas. Laba ir arī ražotāja norādītā gaismas caurlaidība – 91%.

Kopumā jāsaka, ka binoklis atstāja ļoti labu iespaidu. Tas gan varēja būt lētāks, un tas, visticamāk, būs lielākais binokļa mīnuss, jo zīmols nav zināms, cena nav zema, tādēļ mednieks, iespējams, izvēlēsies zināmākus zīmolus un pārbaudītas vērtības. Tomēr jāsaka, ka šis risinājums ir pietiekami cienīgs, lai pievērstu konkurentu uzmanību.

Specifikācijas

Prizma: Schmidt-Pechan
Redzeslauks 1000 metros (m): 105
Izejošo lēcu diametrs (mm): 50
Ideālais attālums līdz acij (eye relief) (mm): 19,5
Tuvākā vērošanas distance (m): 3
Ūdensizturība (mbar): 500
Svars (g): 940

LA.lv