Laukos
Bizness

Latgales granulu ražotājs ar Eiropas līdera ambīcijām0


Romāns Vdovičenko
Romāns Vdovičenko
Foto – Gundega Skagale

“Mana pirmā publiskā uzstāšanās latviešu valodā bija pagājušā gada nogalē pieņemšanā pie Valsts prezidenta. Ja izrādīts gods, apbalvojot ar tik augstu novērtējumu kā eksportspējīgākais Latvijas uzņēmums, man bija jārīkojas atbilstoši un runa jāsaka latviešu valodā. Tas nebija tik vienkārši, bet tas bija pareizi,” teic kokskaidu granulu ražotāja SIA “NewFuels” un koģenerācijas stacijas SIA “Energy Resources CHP” valdes priekšsēdētājs Romāns Vdovičenko. Viņš no Ukrainas uz Latviju pārcēlās pirms pieciem gadiem. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Ekonomikas ministrija Rēzeknes uzņēmumu “NewFuels” atzina par 2017. gada eksportspējīgāko komersantu lielo un vidējo komercuzņēmumu grupā.

Kā jūsu biznesu varētu ietekmēt iespējamās gāzes tarifa izmaiņas, ko apspriešanai iesniegusi AS “Latvijas gāze” meitasuzņēmums AS “Gaso”?

Nedomāju, ka tie mūs kādā veidā ietekmētu, jo 100% visas saražotās kokskaidu granulas eksportējam. Savukārt elektroenerģijai, ko saražo koģenerācijas stacija, ir fiksēts tarifs.

Šā brīža paaugstinātais granulu pieprasījums vairāk saistīts ar dabas apstākļu izraisīto izejvielu deficītu. Latvijas valdība dabas katastrofas rezultātā mežizstrādē izsludināja krīzes stāvokli.

Paaugstinātais pieprasījums taču nav tikai Latvijas lokāla parādība, šķeldas trūkst arī citur Eiropā…

Arī Eiropā izejvielas trūkums tomēr pirmām kārtām saistīts ar dabas kataklizmām. Tagad tirgus nomierināsies – apkures sezona tuvojas noslēgumam un patēriņā iestāsies tradicionālā vasaras pauze. Rudenī gan prognozējams paaugstināts granulu pieprasījums, jo daudzas valstis ir apņēmušās pildīt Eiropas Savienības prasības ogļu aizvietošanai ar videi draudzīgākiem materiāliem. Ogļu un gāzes vietā arvien vairāk tiek izmantoti alternatīvi apkures līdzekļi – kokskaidu granulas.

Pērn “NewFuels” kļuva par Latvijas eksportspējīgāko uzņēmumu. Vai šie procesi granulu tirgū liecina, ka arī šogad varētu pretendēt uz šo balvu?

Es šo Latvijas valsts apbalvojumu uztveru kā augstāko uzņēmuma darba novērtējumu – tas ir ļoti pagodinoši un negaidīti. Tas ir pusotra gada darba rezultāts. Tas ir rezultāts investīciju programmai 2015. un 2016. gadā, kas tieši saistīta ar ražošanu, tehnoloģiskajām līnijām, iekārtām izejvielu sagatavošanai, produkcijas kvalitātes nodrošināšanu, kā arī infrastruktūras sakārtošanu.

Vai iegūsim šo balvu šogad? Mēs strādājam ne jau balvu dēļ. Ja no ārpuses mūsu darbu novērtē, tas ir ļoti patīkami. Īpaši, ja šīs balvas patrons ir Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Arī šogad esam sākuši investēt ražošanas paplašināšanā. Rudenī palielināsim ražošanas jaudas par 20%. Tas ir daudz. Īpaši, ņemot vērā, ka esam pietiekami liels uzņēmums ne tikai Baltijas līmenī, bet arī Eiropā. Esmu pārliecināts, ka “NewFuels” ražotne ir lielākais industriālo kokskaidu granulu ražotājs visā Eiropā. Jā, atsevišķām ražotnēm nominālās jaudas ir lielākas nekā mums, bet pēc saražotā daudzuma mēs esam tirgus līderi. Un es domāju, šo vietu saglabāsim.

Vai tad SIA “Latgran” tomēr nav lielāks granulu ražotājs nekā “NewFuels”?

Kā grupa AS “Latgran” ar četrām ražotnēm ir lielāka, bet kā atsevišķa vienība mūsu ražotne Rēzeknē saražo visvairāk. Es, protams, varu kļūdīties, jo oficiālu datu nav un esošie ir pretrunīgi. Katra ražotāja deklarētas nominālās jaudas var atšķirties no reālajām ražošanas jaudām. Šobrīd mūsu nominālā jauda ir 240 tūkstoši tonnu granulu gadā, rudenī mūsu nominālā jauda sasniegs 290 tūkstošus tonnu.

Izejvielu trūkumu jūs neizjūtat?

Tā kā mūs stratēģiskais partneris ir VAS “Latvijas valsts meži”, ar izejvielu esam nodrošināti. “Latvijas valsts meži” piegādā mums līdz 60% izejvielas. Mums ir ilgtermiņa attiecības. Šī ir vienīgā kompānijas, kas no piegādātājiem spēj izpildīt šā gada piegādes kontraktus. Kad lielākā daļa Latvijas mežizstrādātāju nevarēja iebraukt mežā un izvest koksni, jo visur stāvēja ūdens, “Latvijas valsts meži” savu kontraktu varēja izpildīt, jo viņi izstrādē nav saistīti reģionāli. Tas arī mums ļāva izpildīt savus kontraktus.

No kā ir atkarīgs pieprasījums pēc industriālajām kokskaidu granulām?

Industriālajām granulām tāpat kā premium granulām ir noteiktas kvalitātes prasības, kuru ievērošanu apstiprina noteikti sertifikāti. Mūsu ražotās granulas atsevišķos parametros ir ar augstākām kvalitātes prasībām, nekā tās izvirza kvalitātes sertifikāti. Mums ir ilgtermiņa līgumattiecības ar stratēģisko partneri Eiropā, kuram piegādājam granulas atbilstoši viņa specifikācijai. Šīs granulas atsevišķos parametros ir augstākas kvalitātes nekā standarta industriālās granulas.

No kā tad jūs granulas gatavojat – no koksnes vai šķeldas?

Granulu izgatavošanas procesā tiek izmantoti pilnīgi visi koksnes izejvielu veidi – gan zāģskaidas, gan citi koksnes atlikumi, šķelda tostarp. Mums ir pašiem sava izejvielu sagatavošanas līnija – varam sasmalcināt visu nepieciešamo, līdz ar to ražošanas procesā varam iekļaut visu veidu materiālus.

Jūsu uzņēmums ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Latgalē. Vai pašreizējā nodokļu reforma ir ietekmējusi jūsu darbu?

Būtiskas nodokļu sistēmas izmaiņas, kas ietekmētu uzņēmuma darbību un liktu mainīt kādus investīciju plānus, es nevaru nosaukt.

Vai arī jūsu uzņēmums saskaras ar darbinieku trūkumu?

Abos uzņēmumos kopā, jo tie ir saistīti, nodarbinām mazliet vairāk nekā 80 darbiniekus. Viņi ir ne tikai no Rēzeknes, bet arī tuvākas un tālākas apkārtnes. Mūsu uzņēmumos nav faktiski nekādas kadru mainības – darbiniekiem ir stabila darba alga, sociālās garantijas.

Kā sevi pozicionējat – esat vairāk kā Latgales jeb Latvijas uzņēmējs?

Visi runā, ka Latgale ir depresīvs rajons. Es šim uzskatam nepiekrītu. Protams, nevaru runāt par visu Latgali, varu runāt par pilsētu, kurā atrodas mūsu ražotne. Un Rēzekne sen vairs nav nekāds depresīvais rajons. Uzņēmumi, ne tikai mūsu, bet arī citi, attīstās, stabili strādā, tostarp arī Rēzeknes speciālajā ekonomiskajā zonā. Tāpēc vispirms “NewFuels” būtu jāuztver kā Latgales uzņēmums. Mēs esam viens no tiem uzņēmumiem, kas dod iespēju attīstīties Latgales reģionam un neļauj runāt par Latgali kā depresīvu rajonu. Taču eksportspējīgā komersanta balva mums tika pasniegta nevis kā Latgales uzņēmumam, bet kā Latvijas uzņēmumam. Mums ir būtisks ieguldījums ne tikai Latgales ekonomiskajā un sociālajā attīstībā, piedalāmies kopējā Latvijas tautsaimniecības attīstībā.

Es negribētu dalīt Latgales un Latvijas patriotus. Es varbūt domāju subjektīvi, jo esmu Ukrainas pilsonis, neesmu ne dzimis, ne audzis Latvijā, taču neredzu atšķirību starp Latgali un Latviju. Latgale – tas nozīmē Latvija.

Jūsu uzņēmuma mājaslapā informācija ir piecās valodās – bez tradicionālajām angļu, krievu, latviešu, arī latgaliešu un ķīniešu.

Tas ir vēsturiski izveidojies un no tradīcijas informāciju dot latgaliešu valodā neplānojam atteikties arī nākotnē.

Manuprāt, svarīgi gan mūsu klientus, gan potenciālos darbiniekus informēt ne tikai par uzņēmuma jaunumiem, bet arī par Latvijas valstij būtiskiem notikumiem. Tāpēc sniedzam informāciju ne tikai par sertifikātiem un ražoto produkciju, bet arī par mūsu atbalstu gan sportam, gan labdarībai. Mums ir svarīgi sveikt mūsu mājas lapas lasītājus arī Latvijas valstij svarīgos notikumos, piemēram, Neatkarības dienā. Arī mūsu uzņēmums ir Latvijas sastāvdaļa.

Kas jūs no Ukrainas atveda uz Latviju?

Kopš 2008. gada es sāku interesēties par alternatīvo enerģētiku kā biznesa iespēju. Sāku izskatīt iespējas realizēt projektus zaļās enerģētikas jomā. Izanalizējot Latvijas normatīvos aktus, kas regulē koģenerācijas staciju būvniecību, konstatēju, ka tie ir pietiekami skaidri un caurspīdīgi. To es neredzēju citās valstīs, ko skatīju kā alternatīvu Latvijai. Ne mazāk svarīgs faktors kā sakārtota tiesiskā vide bija arī jautājums par izejvielu pieejamību. Trešais – investīciju vides stabilitāte un drošība. Ņemot vērā visus šos faktorus, es pieņēmu lēmumu strādāt Latvijā.;

Vai jūsu cerības attaisnojās?

Mans sākotnējais mērķis bija koģenerācijas stacijas būvniecība. Es uzskatu, ka mums pirms divarpus gadiem izdevās uzbūvēt Latgalē noteikti, bet, iespējams, arī Latvijā vienu no tehnoloģiski attīstītākajām stacijām “Energy Resources CHP”. Šajā laikā esam izveidojuši vēl vienu uzņēmumu – kokskaidu ražotni “NewFuels”.

Paralēli strādājam ne tikai pie esošās ražošanas paplašināšanas, domājam arī par jaunu biznesa veidu attīstību. Pagaidām vēl nevaru sīkāk par to runāt. Protams, attīstību turpināsim un laiks paradīs, kurā virzienā tas notiks.

2016. gadā “NewFuels” 50,04% akciju iegādājās Grieķijas pilsonis Andreass Tserni. Kam šobrīd pieder kokskaidu ražotne?

No 2017. gada uzņēmums 100% pieder alternatīvo ieguldījumu fondam SIA “EcoEnergy AIFP”.

LA.lv