×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Graudu audzētāji: Šogad graudu raža būs virs vidējā līmeņa

LETALETA

Šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, graudu raža būs virs vidējā līmeņa, liecina Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas apkopotās biedru, graudkopības lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvu sabiedrību vadītāju prognozes.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža prognozē, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu šogad graudu raža būs par 15-20% zemāka salīdzinājumā ar pagājušo gadu, taču kopumā virs vidējā līmeņa. “Graudu kvalitāte patlaban izskatās laba, bet precīzi redzēsim tad, kad sāksies graudu kulšana.”

“Runājot par graudu cenām, varu teikt, ka patlaban tās ir nostabilizējušās, Eiropas lielākās – “Matif” – biržas cena patlaban vidēji ir 200 eiro (140 latu) par tonnu, taču, vērojot kopējo tirgus situāciju, prognozēju, ka cenas šogad kritīsies. Ja ņemam desmit ballu skalu, tad astoņas balles dotu par to, ka cena kritīs, un divas par to, ka cena varētu kāpt,” norāda Ruža.

LPKS “Vidzemes agroekonomiskā kooperatīvā sabiedrība” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons atzīmē, ka patlaban par ražu vēl ir grūti spriest, taču viņš pieļāva, ka tā būs vidēja raža, vidēji par piektdaļu zemāka nekā pērn, jo nav izdevušies ziemāji – kvieši un rudzi -, taču ziemas rapsis ir ļoti labā kvalitātē. “Ražas novākšanai esam gatavi jau tagad un varam sākt kaut no šodienas, taču nopietna novākšana varētu sākties ar 25.jūliju.”

Savukārt LPKS “Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča skaidro, ka, tā kā Latvija ir maza valsts, katru gadu var redzēt, ka katrā reģionā situācija ar graudu ražu var būtiski atšķirties.

“Pie mums Dienvidkurzemē ir saimnieki, kuri prognozē vēl labāku ražu nekā pagājušogad, jo laikapstākļi mūs ir lutinājuši. Problēmas varētu būt ar ziemas rapsi, kurš varētu būt sliktāks ieilgušā pavasara dēļ. Vasarāji vērtējami kā ļoti labi, un ražas novākšanu plānojam sākt jūlija beigās. Spriežot pēc tā, ka krītas cenas minerālmēsliem, tad prognozēju cenu krišanos arī graudiem,” atzīst Bēča.

Pateicoties labajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem maijā un jūnijā, šajā sezonā gaidāma vidēji laba vasarāju raža. Tomēr izņēmums ir vasaras rapsis, kam nozīmīgus kaitējumus nodara kaitēkļi, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis.

Kā ziņots, pagājušajā sezonā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju ziemāju sējumu platības 2012.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieaugušas par 67 800 hektāriem jeb 27,9%, tai skaitā ziemas kviešu – par 57 100 hektāriem jeb 28,4%, rudzu – par 8600 hektāriem jeb 30,7%. Pagājušajā gadā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+