Grīda var kļūt par mājas centrālo apskates vietu 0

Pateicoties jaunākajām trīsdimensiju (3D) apdares tehnoloģijām, grīdu iespējams pārklāt ar telpisku ilūziju izraisošiem zīmējumiem. Par moderno 3D grīdu apdares tehnoloģiju idejisko avotu uzskata 1972. gadā Itālijā dzimušo ielu mākslu (angļu val. – Street Painting) – mākslinieki ar krītiņiem uz asfalta tik smalki izēnojuši zīmējumus, ka radusies telpiskuma ilūzija.

Reklāma
Reklāma

 

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Ideja iepatikās dizaineriem, un viņi sāka izmantot interjerā telpiskus grīdas zīmējumus. Lai tos aizsargātu un padarītu efektīgākus, zīmējumus apsedza ar caurspīdīga polimēra slāni.

Agrāk 3D grīdu apdares tehnoloģiju atļāvās nakts klubi un grezni restorāni, bet tagad ielejamās 3D grīdas nereti redz vies­istabās, vannas istabās, virtuvēs, retumis arī guļamistabās. Tiesa, tagad 3D iepatikušos attēlus izprintē uz speciālas plēves un uzlīmē uz grīdas pamatnes, nevis zīmē ar roku. Zīmējumu pietiekami labi var saglabāt, noklājot ar parketa laku, bet vēl labāk izmantot caurspīdīgu stikla masu, kas rada dziļuma un telpiskuma ilūziju. Dekoratīvo grīdu atdzīvina vizuļi, mirgojošas akrila pārslas, floki, gliteri, perlamutrs, gaismas diodes un gaismas dzīslas, ko novieto starp slāņiem un nostiprina ar epoksīda sastāvu, piemēram, “Peran STC”. Grīdas dizainam jābūt pārdomātam, jo tas kalpos vismaz 15 gadus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visefektīgākā ir patiesi telpiska 3D grīda, kurā ar stiklam līdzīgo masu 2 – 4 cm biezā kārtā iekausē reālus telpiskus priekšmetus: monētas, gliemežvākus un jūras zvaigznes, akmentiņus, koraļļu gabaliņus un priekšmetus, kas reaģē uz ultravioleto vai saules gaismu.

No šo elementu biezuma atkarīgs caurspīdīgā slāņa biezums. Grīdas pamattoni veido epoksīda krāsa, bet dekoratīvo apdari var veikt tāpat kā parastajai 3D grīdai, tikai ar krietni lielākām mākslinieciskajām iespējām.

3D grīdu var veidot ar roku darbu, izmantot printētu plēvi, telpiskus dekorus vai arī jaukt tehnikas, apvienojot zīmējumu ar priekšmetiem. Printētu attēlu uz pašlīpošas vinila plēves iespējams pasūtīt dizaina aģentūrā. Zīmējumu uz grīdas glezno ar akrila vai polimēru krāsām. Izmantojot dažādas detaļas (krelles, monētas, gliemežvākus u. tml.), pirms grīdas ieliešanas pārbauda tās līmeni. Ja nepieciešams, izmanto pašizlīdzinošo cementa bāzes špakteļmasu. Lai kompensētu grīdas izplešanos sienas–grīdas sadurē, apkārt telpai vispirms aplīmē speciālu putupolietelēna pašlīmējošo amortizācijas lenti. Atsevišķus bojājumus pie­špaktelē ar cementa bāzes grīdas špakteļmasu, piemēram, “Schonox RR”. Ja grīdas pamattoni vēlas krāsot, gruntē ar tonētu epoksīda grunti “Flowcoat SF-41”, bet, ja vēlas saglabāt betona struktūru, ar caurspīdīgo “Peran STC”. Ja attēls ir uz papīra, pārbauda tā reakciju uz polimēra sastāvu: ja zīmējums maina krāsu vai izplūst, to noklāj ar PVA līmi, kas aizkavē polimēra iesūkšanos. Grīdas izveidošanai izmanto caurspīdīgu divkomponentu epoksīda sveķu polimēru. Par šķīdinātāju noder acetons vai 646. Pirmo reizi epoksīdu uznes plānā kārtā ar rulli, pēc nožūšanas veic starpslīpēšanu, virsmu ideāli iztīra ar putekļusūcēju un pārslauka ar šķīdinātājā samitrinātu lupatu. Otro kārtu uznes ar zobaino špakteļlāpstiņu 2 – 3 mm biezumā. Kamēr otrā kārta svaiga un šķidra, to pārrulē ar adatu veltnīti. Ja pa svaigo epoksīdu nepieciešams pārvietoties, izmanto speciālas adatu kurpes. 3D grīdas ir nodiluma, mitruma un ķīmiski noturīgas, praktiskas, higiēniskas un ekoloģiskas. Tiesa, tām nepieciešama kopšana ar mazgājamo mašīnu un speciāliem ķīmiskiem līdzekļiem, turklāt arī uzklāšana ir samērā dārga. Toties ieguvums ir iespēja radīt izcila noformējuma grīdu ar zīmējuma ilūziju, kas vizuāli paplašina telpu.

Reklāma
Reklāma

“Grīdas izveide var aizņemt piecas līdz septiņas dienas, un tas nebūs vienkārši paveicams,” stāsta SIA “Ritols” projektu vadītājs Pēteris Cābulis. “Drošāk kontaktēties ar uzņēmumiem, kas specializējušies šāda klājuma veidošanā. Liela grīdas izmaksu daļa attieksies uz zīmējumu, foto iespiedumu un dažādiem rotājumiem.”

 

 

Padoms

* Sarežģītus zīmējumus ar telpisku 3D efektu izmanto renesanses un rokoko stila interjerā, bet dzīvas reālistiska sižeta ainiņas izmanto postmodernisma un Hi-tech telpās. Klasiskam dizainam piemērotākas ir mozaīkas vai akmens tekstūras zīmējumi.

* Lai zīmējumu labāk uztvertu, to veido gar garāko telpas sienu, bet lielās telpās attēlu novieto telpas centrā, kam jābūt brīvai no mēbelēm.

* Bērnu istabai piemērotas spilgtas krāsas, jautri zīmējumi, kaut vai ar multfilmu varoņiem. Guļamistabā izmanto mierīgu zīmējumu, piemēram, zaļa zāle vai mākoņainas debesis. Vannas istabās iecienītas ir 3D grīdas ar akvārija tematiku: ūdens, jūras iemītnieki.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.