Latvijā
Novados

Iedzīvotāji slīkst paši savos atkritumos, lai arī maksā par to izvešanu0

Kadrs no video

Jaunjelgavas novada iedzīvotāji neizpratnē, kāpēc par atkritumu apsaimniekošanu atbildīgie ilgstoši neiztukšo atkritumu konteinerus. Tvertnes pārpildītas, iedzīvotāji spiesti kraut atkritumu maisus kaudzē. Dažam to darīt kļuvis neērti, tāpēc drazu uzglabā dzīvokļos. ”Par ko mēs maksājam?” vaicā iedzīvotāji. “Bez Tabu” izzina, kāpēc firma, kas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu no pašvaldības saņēmusi vairāk nekā 300 tūkstošus eiro, nedara savu darbu.

Jaunjelgavas novada Sērsenes iedzīvotāji lepojas, ka dzīvo sakoptā vidē: ciema pļavas un pagalmi līdzeni nopļauti, atkritumi nekur nemētājas, arī vairāku daudzdzīvokļu namu kāpņu telpas perfekti tīras.

Saņem trešdaļu miljona eiro, bet darbu nepadara

Ar vispārējo tīrību ļoti kontrastē skats pie daudziem atkritumu konteineriem, tie ir pārpildīti ar sadzīves atkritumiem, iedzīvotāji krauj atkritumu maisus vairākās kaudzēs.

Sērenieši stāsta, ka atbildīgie par sadzīves atkritumu savākšanu jau ilgi nav savākuši drazu. Par atkritumu apsaimniekošanu Jaunjelgavas novadā gadiem ilgi atbild vietējā firma ”Euro Concord A”. Pērnā gada beigās pašvaldība ar to pagarināja līgumu uz pieciem gadiem, par pakalpojumu maksā vairāk nekā 340 tūkstošus eiro nodokļu maksātāju naudas.

”Mēs te cenšamies uzturēt tīrību, bet viņi pat nemāk darīt savu darbu. Kas notiks, ja te parādīsies suņi un iznēsās atkritumus? Tuvojas siltais laiks, būs mušas. Plosās arī slimības. Mēs maksājam naudu par atkritumu izvešanu!” sašutusi par šmuci ir Sēreniete Antonija.


Atkritumus vairs ārā nenes, atstāj mājās, pieliekamajā

Cita iedzīvotāja – Vizma – teic, ka skats ir tik bēdīgs, ka vairs neceļas roka papildināt atkritumu maisu krāvumus.

”Mani tas satrauc, protams. Es atstāju mājās miskastes maisus pieliekamajā. Man neceļas roka nest ārā. Tāpēc krāju mājās, pieliekamajā. Vienkārši sirdsapziņa vairs neļauj izmest tur,” stāsta Vizma, kura “Bez Tabu” komandai arī demonstrē, kā uzglabā miskastes saturu savā pieliekamajā, tādējādi rūpējoties par vidi.

“Bez Tabu” komandai Sērenē, netālu no dzīvojamām mājām, izdodas sastapt arī Sērenes pagasta pārvaldes vadītāju Aivaru Strazdiņu. Lai gan sākotnēji sakās, ka ir uz slimības lapas, tāpēc neveic darba pienākumus, nedaudz paskubināts, viņš arī komentē ”Euro Concord A” atkritumu izvedēju darbu.

”Vispār tas jājautā novada domē, bet ir versija: iepirkums veikts, uzvarētājam ir apakšuzņēmēji, kas ved un kas neved. Tad viņi ved, tad vispār neved divas nedēļas. Tāda tā situācija. Galīgi nav saprotama tā situācija. Tagad atkritumi nav izvesti jau divas nedēļas. Paldies Dievam, ka nav silts laiks!” teic Aivars Strazdiņš.

Sazvanīta, ”Euro Concord A” pārstāve sakās, ka ”mēs mēneša laikā sakārtosim visu”. Kad žurnālists pārvaicā, vai savākt drazu nevar ātrāk, viņa atbild: ”Nē, nu, tuvākajā laikā.”

Jaunjelgavas novada domes pārstāve Evija Vectirāne skaidro, ka pašvaldība arī nav apmierināta ar izveidojušos situāciju. Domnieki pieprasījuši atkritumu izvedēju skaidrojumu:”Pakalpojumu sniedzējs skaidroja, ka tehnisku iemeslu dēļ Sērenes pagasta daudzdzīvokļu mājas nebija iekļautas GPS maršrutā, tāpēc līdz šim bijušas aizkavēšanās.”

Nākamajā dienā pēc “Bez Tabu” viesošanās Sērenē atkritumu konteineri beidzot iztukšoti.

LA.lv