×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
22. decembris, 2014
Drukāt

Ierēdņi pārcentušies (14)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lauksaimnieki uzskata, ka ar Akcīzes nodokļa likumā paredzētajiem grozījumiem nākamgad valsts viņiem uzkrauj prāvus papildu izdevumus.

Vēl pirms Saeimā tika iesniegti budžeta un ar to saistīto nodokļu likumprojekti, viņi iebilda pret prasību iekrāsot lauksaimnieciskām vajadzībām paredzēto dīzeļdegvielu, kurai piemērotu samazinātu akcīzes nodokļa likmi. Tas nozīmē, ka kādai daļai zemnieku nākamgad būs jāpērk atsevišķas tvertnes iekrāsotās degvielas uzglabāšanai. Finanšu ministrijā skaidro, ka degvielas iekrāsošanu prasot Eiropas Savienības direktīva, kaut arī zināms, ka direktīva nemaz nav obligāta, tai ir tikai ieteikuma raksturs.

Kā atklājusi Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes Finanšu katedras lektore Līga Leitāne, bažas rada ne tikai šī prasība, bet arī pati akcīzes nodokļa likme dīzeļdegvielai.

“Eiropas Savienības direktīvā teikts, ka minimālā akcīzes nodokļa likme nedrīkst būt mazāka par 21 eiro uz 1000 litriem dīzeļdegvielas,” stāsta Līga Leitāne, “bet nekur nav teikts, ka tai jābūt vairāk nekā divas reizes lielākai – 50 eiro, kā to noteikusi Finanšu ministrija.”

Samaksās trīsreiz vairāk

Līga Leitāne aprēķinājusi, kādas sekas izraisīs šī likme: “Piecdesmit eiro par tūkstoš litriem nozīmē to, ka nākamgad lauksaimnieki būs spiesti samaksāt 5,13 miljonus eiro akcīzes nodoklī un vēl 1,08 miljonus eiro pievienotās vērtības nodoklī (PVN). Ja likme būtu 21 eiro, kā ieteikts direktīvā, tad lauksaimnieku izdevumi būtu tikai 2,15 miljoni eiro akcīzes nodokļa veidā un 0,45 miljoni eiro PVN. Tādējādi lauksaimnieki nodokļos samaksās 6,21 miljonu eiro – aptuveni trīs reizes vairāk, nekā ieteikts Eiropas Savienības direktīvā.” Viņasprāt, šāds papildu nodokļu slogs nav saprotams, īpaši pašlaik, kad Krievijas aizliegums ievest pārtiku no ES dalībvalstīm skāris arī Latvijas lauksaimniekus.

Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš saka, ka zinājis gan par direktīvā ieteikto minimālo akcīzes nodokļa likmi, kas nedrīkst būt mazāka par 21 eiro uz 1000 litriem dīzeļdegvielas, gan par Finanšu ministrijā gatavoto plānu noteikt likmi 50 eiro apmērā, tāpat par degvielas iekrāsošanu, kas, skatot Akcīzes nodokļa likumprojektu, galu galā tika pieņemts Saeimā.

“Finanšu ministrijas pievienotajos paskaidrojumos likumprojektam lasu, ka šādai likmei nebūšot tā sauktās fiskālās ietekmes, tātad neradīs papildu izdevumus. Taisni otrādi – radīs un lielus lauksaimniekiem. Arī prasība iekrāsot dīzeļdegvielu radīs papildu izdevumus,” uzskata Juris Lazdiņš.

No abu teiktā var secināt, ka patiesībā akcīzes nodokļa likme lauksaimniecības dīzeļdegvielai ir nevis samazināta, kā tas skaisti pasniegts 17. decembrī Saeimā pieņemtajā Akcīzes nodokļa likumā, bet ir noteikta krietni lielāka, nekā to mums prasa.

Valstij rastos zaudējumi

Finanšu ministrs Jānis Reirs gan publiski vairākkārt paudis, ka nākamgad nodokļi nepieaugšot. Kad, tiekoties ar viņu, “LA” jautāja, kā būs ar akcīzes nodokli lauksaimniecības dīzeļdegvielai, viņš solīja to pārbaudīt. Ministrijas Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis vēlāk paskaidroja, ka, piemērojot akcīzes nodokļa likmi (21 eiro par 1000 litriem), valstij rastos zaudējumi 4,1 miljons eiro no plānoto PVN ieņēmumu samazinājuma. Ņemot vērā gadam piešķirto maksimālo dīzeļdegvielas daudzumu (102,6 milj. litru), noteikta minētā akcīzes nodokļa likme – 50 eiro par 1000 litriem.

Pēc Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas sniegtajām ziņām, degvielas iekrāsošana gadā maksātu 100 000 eiro, tādējādi iekrāsotās degvielas izmaksas būtu lēšamas aptuveni 1 cents uz litru.

Lauksaimniekiem sola atbalstu

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Armands Krauze mierina lauksaimniekus, solot būtiski vairāk dīzeļdegvielas ar pazeminātu akcīzes nodokļa likmi nekā līdz šim. Piemēram, augkopības nozarē lauksaimnieki hektāram saņemšot 100 litrus dīzeļdegvielas ar pazeminātu likmi, lopkopības nozarē – 130 litrus. Tādējādi 2015. gadā augkopjiem tikšot par 27 litriem, bet lopkopjiem par 57 litriem uz hektāru vairāk nekā šogad. Lai dīzeļdegviela tiktu izmantota tikai traktortehnikā un lauksaimniecības pašgājējmašīnās lauksaimniecības produkcijas ražošanai, tā gan būšot jāiekrāso. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs no savas puses sola domāt, kā citādi pabalstīt lauksaimniekus, kam iekrāsotās degvielas uzglabāšana nākamgad radītu papildu izdevumus.

Uzziņa

Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli” no 2015. gada 1. jūlija paredz:

1) lauksaimniecības degvielai piemērot nevis atbrīvojumu, kā tas bijis līdz šim, bet samazinātu akcīzes nodokļa likmi – 50 eiro par 1000 litriem;

2) lauksaimniecības degvielas iegādes limitus pēc lauksaimniecības nozarēm (60 – 130 litri/ha);

3) noteikt lauksaimniecības tehnikas veidus, piemēram, traktortehnika un lauksaimniecības pašgājējmašīnas, kuros atļauts izmantot lauksaimniecības degvielu;

4) lauksaimniecības degvielas marķēšanu (iekrāsošanu).

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Salīdzinājumā ar Lielbritāniju,Latvijā piens tiek mākslīgi sadārdzināts vēl ar 21% PVN,jo piens Latvijā tiek uzskatīts par luksusa preci un aplikts ar tik pat augstu nodokli kā cigāri un viskijs!

 2. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Traktoriem bākām būs jābūt caurspīdīgām, lai var redzēt kādā krāsā degviela.

 3. krāsojiet krāsojiet,tauta jau ta jūs ir inīdusi un nīdīs vēl vairāk,ka nesanak ta kā Grieķijā

 4. Lai saprastu kā Latvijas zemnieki mūs visus apkrāpj minēšu tikai vienu faktu. Anglijā pērkam pienu par 1 mārciņu ( 1 eiro 20 centu) – pudelē 4 pintes ( tas ir 2,27 litri) ,tas ir 6 % piens. Salīdziniet cik maksā Latvijas veikalos …Iznāk gandrīz divreiz dārgāk! Tāpat ar citām pārtikas precēm …Mēs uzturam ar Valsts dotācijām blēžus = zemniekus , kuri sacēluši piena fermas uz katra stūra un lej pienu grāvjos, jonav tik daudz kur likt ,- ne ārstus un skolotājus !!!

  • Varu tevi apbēdināt, tevi čakarē veikals ar ražotāju, jo pienu tu pērc no viņiem, tāpat kā naftu tu nelej bākā pa 48 dolāri par barelu, bet pa 1.06 eiro litrā!

 5. ŠĪ IR MŪSU PŪSTOŠĀ VALSTS IEKĀRTA. PARAZITĒJOŠA UZ NODOKĻU MAKSĀTĀJU UN ES NAUDAS LĪDZEKĻIEM. PRETĪ TIEK DOTI TUKŠI SOLĪJUMI. KAD TAUTA ATMODĪSIES? ĀBOLS NO ĀRPUSES ARĪ SKAISTS, BET IEKŠPUSE JAU SAPUVUSI. VAI LATVIJAS MILZIS UZ MĀLA KĀJĀM IZTURĒS PIRMO PAVASARA PĒRKONU AR LIETU??? ALKATĪBA IR TĀ, KAS PAZUDINA. MUMS JĀĻAUJ LAI SATRŪD, UN JĀDIBINA JAUNA KOPIENA AR AUGSTU APZIŅAS STĀVOKLI.

 6. dīzeļkrāsotāju firma būs kāda politiķa radinieka biznesa plāns .protams otkats nebūs lēts….

 7. Beidziet te gaudot! Nu nevarēs uz priekšu dīzeli, kas domāts lauku darbiem, liet džipos un vizināties uz Rīgu, lai lobētu savas intereses. ES jau sen dīzeli iekrāso un neviens tādēļ nav izputējis. ZSA sacelta kārtējā brēka, un žurnālists Dzedzulis steidzas viņiem palīgā.

 8. Zinu, ka šādu krāsotu degvielu par lētāku cenu lieto Norvēģijas lauksaimnieki. Šis likums pie viņiem reāli darbojās.

 9. Nederīgus un nevajadzīgus likumus vienmēr pieņem ātri, bet sasāpējušus jautājumus muļļā gadiem ilgi un galīdi sačakarētus, tad arī pieņem!

 10. Kad beidzot kadam neiztures nervi un saks bliezt pa saeimas klauniem?!

 11. Mani vairs nekas šai valstī neizbrīna! Ierēdņiem varbūt vajadzētu piedāvāt kādus kursus, lai mācās pareizi tulkot Eiropas prasības. :))))))))))

 12. Par mūsu ierēdņiem tas nav nekāds brīnums,vienmēr kā sunīši pārcenšas luncinādami astes eiropas svilpītei.

 13. KUNGI SACENŠAS PAR LIELĀKĀ IDIOTA NOSAUKUMU

Draugiem Facebook Twitter Google+