×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2015
Drukāt

Iespējams, sirsnīgākais Raiņa gada notikums – “Saulīte slimnīcā”

Foto: LETAFoto: LETA

Trešdien Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā pirmizrādi piedzīvoja muzikāla izrāde bērniem “Saulīte slimnīcā. Atveseļošanās 10 ainās”, kuras pamatā ir Raiņa dzejas krājums bērniem “Saulīte slimnīcā” (1928),pastāstīja Latvijas Nacionālā kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika.

Izrādes libreta autore ir Inese Zandere, režisore – Margo Zālīte. Mūzikas jaundarbus radījuši komponisti Imants Zemzaris un Rihards Dubra. Video veido Austra Hauks, bet gaismu partitūru – Jānis Sniķers. Vokālās pedagoģes ir Līga Veisa un Kristīne Circene, koncertmeistare Rita Poļaka, altists Dāvis Sliecāns, bet scenogrāfiskās ieceres īsteno Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi pedagoģes Daces Pudānes vadībā.

Bērnus – slimnīcas pacientus – iestudējumā atveidos Rīgas Doma kora skolas audzēkņi Agate Grīnhofa, Anna Stolere, Emīlija Melbārde, Evelīna Liepiņa, Gustavs Nīmanis, Lāsma Švemberga, Nikolass Funo, Patriks Tabaks, Pēteris Kalniņš un Viktorija Veldre. Raiņa tēlā iejutīsies aktieris Romāns Bargais, savukārt dakteru lomās piedalīsies pavisam īsti dakteri – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas jauktā kora grupa diriģenta Česlava Batņas vadībā.

Muzikālā izrāde tapusi Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas programmā “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”.

Kad Rainis saslima, viņu ārstēja draugs, toreizējais Bērnu slimnīcas direktors un sociāldemokrāts Andrejs Priedkalns. Bērnu slimnīcā, kur tolaik bija arī ārstu dzīvokļi, Rainim tika ierādīta istaba, kas joprojām tiek saukta par Raiņa istabu.

Vērojumus un pārdomas slimnīcā Rainis pārvērta krājumā: desmit dienas, gaidot izveseļošanos un izrakstīšanos, bērni cits citu uzmundrina ar dzejoļiem un sarunām. Noder viss, ko var atrast atmiņā, izlasīt no jauna vai uzzināt no pieaugušajiem – māsiņām, ārstiem, kas palīdz sagatavot šo ikdienas priekšnesumu.

Raiņa izteiktās ierosmes, kuras viņš savulaik pārsprieda arī ar saviem draugiem – ārstiem -, mūsdienās ir plaši akceptētas, tās īsteno labdarības kustība, kuras ideju ģenerators un sabiedrības aktivizētājs ir Bērnu slimnīcas fonds. Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā un līdzīgi arī citās Latvijas slimnīcās notiek visdažādākie kultūras pasākumi un radošas nodarbības, kuru mērķis ir atvieglot bērnu veseļošanos, uzmundrināt viņus morāli un intelektuāli.

Arī koncertuzvedums tiek veidots ar mērķi, atgādinot ģimenes un skolu auditorijai mazāk zināmu Raiņa literārā mantojuma daļu, aktualizēt šo mūzikas un dzejas saulaino funkciju, spēju uzturēt garīgu un fizisku spēku. Koncertuzvedums nav adresēts tikai bērniem, kas ārstējas slimnīcās, tam ir patstāvīga mākslinieciska vērtība.

Nākamajā gadā muzikālo izrādi iecerēts izrādīt arī citviet Latvijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+