×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
10. maijs, 2013
Drukāt

Ilvess: ES federalizācija ir Igaunijas interesēs

Foto - LETAFoto - LETA

Igaunijas intereses labāk tiktu aizstāvētas federālā Eiropas Savienībā, publiskajās debatēs secinājis Igaunijas prezidents Tomass Ilvess un bijušais tieslietu ministrs Jiri Raidla.

 

“Bez šaubām, Igaunijas pievienošanās ES tolaik bija pareizs lēmums. ES nav Igaunijai problēma, bet gan ir risinājums,” sacīja Raidla, kurš tagad ir advokāts. “ES var un tai jākļūst federālākai, tas atbilst mūsu nacionālajām interesēm,” viņš uzsvēra. “Igaunijas intereses labāk tiktu aizstāvētas federālā ES. Demokrātisks federālisms aizstāv mazākos,” viņš sacīja. Viņaprāt, ES konfederācija apliecina līdzšinējo neizlēmību. “Arī vēsturē nevar atrast funkcionējošas konfederācijas piemērus,” viņš norādīja.

Raidla atzīmēja, ka cilvēki bieži vien jauc demokrātisku un diktatūras federāciju. “Jo vairāk noteikumu, jo labāk ir aizsargātas mazāko intereses,” viņš teica.

Igaunijā cienītā jurista viedoklim par federālu ES piekrita arī Igaunijas prezidents Ilvess. “Federālisms ir instruments, kā vienlīdz aizsargāt lielu un mazu valstu intereses. Sadarbības un federālisma stiprināšana ir Igaunijas interesēs,” paziņoja prezidents.

“Eiropas Komisijas loma ir aizsargāt mazās valstis, un vislabākā aizsardzība mazajām valstīm ir noteikumu ievērošana,” sacīja Ilvess. Viņš uzsvēra, ka tam nepieciešams divpalātu parlaments, kas, viņaprāt, labāk varēs nodrošināt tiesiskumu.

Ilvess un Raidla piekrita, ka federāciju nevar izveidot uz esošo valstu bāzes, bet viņu domas atšķīrās par to, vai Eiropai jau piezogas federalizācija. Ilvess uzsvēra, ka tas nav iespējams, bet Raidla uzstāja, ka Eiropā jau veidojas federācija.

Gan Igaunijas prezidents, gan bijušais tieslietu ministrs pauda pārliecību, ka Igaunija var būt federalizācijas procesa līdere. “Tomēr šai tendencei nepieciešams spēcīgāks ES politiskās elites atbalsts,” atzina Raidla.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+