Dabā
Zaļā dzīvošana

Īpatnējs, rets atradums Latvijā – “matainais” liellūpas vīngliemezis 16

Foto – mammadaba.lv

Tie, kuri bērnības dienas pavadījuši laukos, iespējams ir saskārušies ar vecvecāku uzticēto uzdevumu – salasīt visus atrodamos gliemežus. Tie ir parka vīngliemeži, un bieži vien šī gliemežu suga ir vienīgā, kuru cilvēki atpazīst, atrodoties dabā. Turpretim AS “Latvijas valsts meži” vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš nesen sastapis kādu īpatnēju gliemezi, kurš Latvijā sastopams ārkārtīgi reti – liellūpas vīngliemezi (Isognomostoma isognomostomos), kas pārsteidz ar savu neierasto izskatu.

“Liellūpas vīngliemezis ir Latvijā ļoti reti sastopams gliemezis. Tā čaulas diametrs var sasniegt 1 cm, taču kopumā ir viens no nelielajiem un grūti pamanāmajiem gliemežiem. No Latvijā sastopamajām sugām tik izteikti un labi redzami matiņi uz čaulas ir tikai šim gliemezim. Latviskais nosaukums – liellūpas – radies no čaulas ieejas, kuras malas veido uzbiezinātu un izliektu “lūpu”, kas ir reta parādība citām sugām,” ziņo Mārtiņš Kalniņš.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Šie gliemeži dzīvo tikai gravu mežos, kuros ir pastāvīgs mitruma režīms un daudz gobu. Līdz šim Latvijā suga atrasta tikai dažās gravās, Daugavas lokos starp Daugavpili un Krāslavu. Latvijas atradnes ir Eiropā vistālāk uz ziemeļiem zināmās liellūpas vīngliemeža atradnes. Citviet Eiropā šī suga mitinās Alpu, Pireneju, Karpatu un Sudetu kalnos un atsevišķās vietās arī citur.

Liellūpas vīngliemezis pieder mīkstmiešu jeb gliemju tipam. Tas ir iekļauts arī Latvijas Sarkanās grāmatas trešajā kategorijā. Šajā kategorijā ietilpst sugas, kuru indivīdu skaits samazinās un areāls vairākus gadus sašaurinās dabisku cēloņu dēļ vai cilvēka darbības rezultātā, vai arī abu minēto faktoru ietekmē.

LA.lv