×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
23. septembris, 2016
Drukāt

Agris Liepiņš: Deputāti izdarījuši kļūdu – tauta neveidojas vienīgi pa etnisko līniju (34)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Mūsu Saeimas deputāti nobalsoja, ka tie sveštautieši, kuri vēlētos pieskaitīt sevi latviešu tautai, to tomēr juridiski izdarīt nevarēs un pasē ierakstīt tautību – latvietis – arī nedrīkstēs. Šādas tiesības būšot vien tiem, kuri pierādīšot savas latviskās saknes.

Manuprāt, deputāti izdarījuši lielu kļūdu. Tauta neveidojas vienīgi pa etnisko līniju, tauta aug, arī iekļaujot sevī cittautiešus. Tos, kuri ieprecējušies latviešos, apguvuši valodu un vēlas savus bērnus redzēt kā Latvijas pamattautai piederīgus. Tos sveštautiešus, kuri šeit dzīvo vairākās paaudzēs, ir pilnībā iekļāvušies vietējā sabiedrībā un jūtas tai piederīgi. Tas ir visnotaļ dabisks process un viens no veidiem, kā tauta iet vairumā. Mēs katrs varam nosaukt vismaz pāris latviešus ar zviedriskiem uzvārdiem – Jansoni, Pētersoni, Johansoni (Jāņa dēls, Pētera dēls, Johana dēls – tipiski skandināvu uzvārdu paraugi). Tie visi šodien ir latvieši, kaut senčos vismaz viens no vecākiem, ja ne abi divi, ir bijuši skandināvu izcelsmes. Tāpat mūsu vidū ir ne mazums latviešu ar krieviskiem uzvārdiem – nu kaut vai mūsu slavenais komponists Jānis Ivanovs. Varam uzskaitīt arī poļu uzvārdus – dziedātāja Antra Stafecka, aktrise Zane Jančevska utt. Ne mazums latviešu ir ar vācu uzvārdiem. Daudzi tautā iemīļoti ļaudis, par kuru latviskumu nevienam nav ne mazāko šaubu, nāk no jauktām ģimenēm – Eduardam Pāvulam, piemēram, māte bija krieviete. Ar latvisko sakņu pierādīšanu nevajag pārspīlēt – daudzi krietni latvieši, savas valsts patrioti un Latviju mīloši cilvēki, parakņājoties pagātnē, konstatēs, ka viņu latviskās saknes ir zviedriskas, poliskas vai vāciskas. Kā jau valstī, kurai daudzi kari un valdnieki gājuši pāri. Tas netraucē šiem krietnajiem ļaudīm būt kārtīgiem latviešiem.

Latvietības pieņemšana būs dziļi personisks un dvēselē izauklēts lēmums. Pilnībā piekrītu Viļa Vītola paustajam, ka tos krievus, kuri apguvuši latviešu valodu, iekļāvušies latviskajā sabiedrībā, pieņēmuši mūsu tradīcijas un ir lojāli Latvijas valstij, būtu jāsauc nevis par krieviem, bet gan par krievu izcelsmes latviešiem. Nav īstas skaidrības, no kā baidās deputāti. Vai viņi domā, ka, paveroties iespējai sveštautietim pasē ierakstīt – latvietis –, to izmantos citu valstu specdienesti un liks saviem pilsoņiem masveidā doties uz pasu galdiem pēc latvietības? Stipri šaubos, vai Krievija par šāda ieraksta uzrādīšanu maksās lielākas pensijas, lai pēcāk no ANO tribīnes bļautu, ka Latvijā cilvēkus dala pēc tautības un latviešiem maksā lielākas pensijas nekā krieviem. Tāpat neticu, ka latvietība tiks pieprasīta masveidā. Ieraksts – latvietis – nekādus papildu materiālus labumus nedod, tas patiešām būs dziļi individuāls pozicionēšanās akts. Par kāda sveštautieša vēlmi piederēt pamatnācijai būtu jāpriecājas.

Var jau būt, ka maldos, bet lielā mērā es spriežu pēc sevis. Sit mani kaut ar koku nost, es nerakstīšu pasē, ka esmu krievs vai igaunis! Nejūtos es nedz viens, nedz otrs, gribu būt latvietis. Lai personas pamatdokumentā ierakstītu citu tautību, manī būtu jānotiek kādai ļoti kardinālai pārmaiņai. Un šī pārmaiņa nebūtu saistīta ar konjunktūras apsvērumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Te daži laužas latviešos.
  Interesanti, kāpēc tik zooloğiski ienīst savu iedzimto tautību ???

 2. Šeit piesauktie piemēri ir neatbilstoši. Uz Eduardu Pāvulu, vai arī uz kādu, kam senčos skandināvi, likums nemaz neattiecas.

  Juridiski, lai man kaut 7 no 8 vecvecākiem ir Norvēģi, tad tas viens, kurš ir latvietis man dod tiesības saukties par latvieti.

 3. Zviedriskās, krieviskās u.c. nelatviskās cilmes uzvārdi ne tuvu ne vienmēr nozīmē, ka to nēsātāji būtu zviedri, krievi vai kādi citi “nelatvieši”. Iesaku palasīt par uzvārdu došanas tradīcijām Latvijā, kad tā laika pastāvošās varas lietveži saviem latviešu pavalstniekiem piešķīra vāciskus/krieviskus/zviedriskus/poliskus uzvārdus vai dokumentos vāciskoja/krieviskoja/zviedriskoja/poliskoja jau iepriekš iedotos latviskos uzvārdus.

  Piesaukt Eduardu Pāvulu un citus latviešus no jauktām ģimenēm arī diez kas nav. To, ka māte bija krieviete uzraksta, bet kas bija tēvs? Latvietis! Tātad, arī Pāvulam ir latviskas saknes, un nav ko muldēt, ka latvieši varot būt tikai kaut kādi “tīrasiņu latvieši”. Šādas puspatiesības un faktu sagrozījumi diemžēl nenāk par labu autora visādi citādi cēlajam nolūkam.

 4. Te tak lojālu latvieti atrast nevar, kur nu vēl cittautieti!

 5. Starp citu, vārdu savienojumu “īstenie letiņi” ieviesa ne-latvieši …
  Parasti, lai savā vidē radītu alerģiju pret latviešiem.

 6. Starp citu, vārdu savienojumu “īstenie letiņi” ieviesa ne-latvieši …
  Parasti, lai savā vidē radītu alerģiju pret latviešiem.

 7. Nav runas’ana par to ka’ds uzva’rds kam , bet vai vin,am ir naciona’la’ pas’apzin,a !!!! Jo pa’ri ejot karu ve’tra’m daudz bija sajukumu !!! PE’C rusu iebrukuma PE’TERIS LIELAIS izslepkavoja Vidzemi ,bet kurzeme’ ievaza’ja me’ri ! Tad ari iena’ca zviedri un citas tauti’bas ,kas apvienojoties ar latvies’iem iekl,a’va’s latvies’u tauta’ !!! Ka’ teica mans te’vs ,; -” Esmu vaira’k Latvietis neka’ daz’s labs latvietis ! Jo man ir stingrs mugurkauls !!!”

 8. Vai te ka’ds n,aude’ja ka grib bu’t cittautietis !? BET lu’dzu laimi’gu tacin,u ,- uz neatgriezs’anos !!! LaTVIJA LATVIES’IEM !!! ,– Ne n,audul,iem un diegabiks’iem !!!

 9. Kas tie par cilvēkiem,kuri grib mainīt savu tautību un noliedz savas saknes?

 10. Lūk kā viens pokemons iekviecās …
  Ko nozīmē tauta !? Ir latviešu tauta,ir lietuviešu tauta,ir krievu tauta ir poļu tauta un t.t.Par kādu mistisku tautu iet runa !?Jā ,multikultrālismu ar šo likumu neuzcelsi,un tāpēc jau izskanēja kvieciens.Pa etnisko līniju tauta neveidojas .Tā ir vistīrākā taisnība.Pa etnisko līniju veidojas tikai un vienīgi latviešu ,igauņu,lietuviešu un citas tautas.Tātad konkrēta tauta.
  Tam tā būs būt ! (Ēvalds Valters)

 11. Nu gan pokemons iekviecās…
  Pilnīgi pareizi iekviecās,jo multikulturālsmu ar šādu likumu neizveidosi…
  Kas tas par apzīmējumu”tauta”!?Ir Krievu tauta ,ir latviešu tauta,ir poļu tauta,ir lietuviešu tauta un t.t.Jā ,tauta neveidojās tikai cauri etniskajai līnijai,bet latviešu tauta tikaiun vienīgi veidojas cauri etniskajai līnijai.Tam tā būs būt !(Ēvalds Valters)

 12. Randy, Latvija & BR-Deutschland, €U Atbildēt

  Taa nav (nebija) kljuuda. Tas bija IDIOTISMS no Latvijas Saeimas deputaatu puses! Precizeejot – tuvredziiga Latvijas nacionaalo intereshu NODEVIIBA!!! Cik STULBAM jaabuut cilveekam, Latvijas Republikas PPilsonim vai pat Saeimas Deputaatam, lai balsotu par kaut ko shaadu!!! Man ir PILNIIGI pie dirsas un pie anaalaas atveres, kaada cilveekam ir aadas kraasa, acu sliipums/taisnums, vai ticiiba! Ja vonjsh/vinja grib buut Latvietis (1), ir Latvijas Republikas Pilsonis (2), kursh paarvalda un lieto Latvieshu valodu ikdienaa (3), vinjam/i ir saprotama un pienjemama/tuva Latvijas kultuura un veesture (4), TAD SHII PERSONA MANAA IZPRATNEE IR 100% LATVIETIS!!! !00%, ko nekaadaa gadiijumaa es nevaru atiecinaat uz lielu dalju no Saeimas deputaatiem, neskatoties uz jabkadiem ierakstiem vinju pasees!!!

  • EU un “Doiclande” nav tā vieta no kuras velamies iepludināt ideoloģiju.
   Ipaši jau nu multikulturismu.
   Tas visā Eiropā ir ļoti ļoti nepopulari starp pilsoņiem.
   Līdzsinējai praksei nav nekāda vaina, lai būtu tā jāmaina tagad ar Merkeles Doičlandes padomiem.
   Nodod Doičlandei lūdzu lai beidz piesārņot Eiropu!! Nepietiek, ka jau krustnešu laikos tie bij kā bezsmadzeņu tranzits, ar kuru rikām tika nīcināta indoeiropiešu un somuguru senkultūra. sev par ļaunu. Jo nesajēdz, ko dara.

 13. Ļoti labs raksts.Paldies.
  Nacionālā apvienība jau neko citu neprot kā vien ņemties ap šādiem jautājumiem.
  Vai tagad latviešus šķiros vadoties pēc asinsanalīzēm?
  Latvieši ir bijuši vosi, pugo, alkšņi…

  • Latvies'u Strelnieks Atbildēt

   Nevajag jaukt civilizetu dazadu tautu sadzivosanu ar musu zemes rusifikaciju: tolerances prasiba musdienu Latvija praktiski ir vienpuseja. Tas ir nozelojami mums pasiem, turklat viduslaiku saprasanas “iedzivotajiem” tas tikai pastiprina imperisko “3-as romas” apetiti. Latviesu nacijas apzinai jabut veseligai (nevis nikuligai). Cienisim pasi sevi, tad citi cienis!

  • vosi, pugo, alkšņi – latvieši ?
   Izbeidz demagoģiju !

 14. Multikulturisit nepadodas.. 8) Jaunais uzstādījums – mēģinat ieborēt tautai, ka tādas lietas kā dzimumu un tautību var sev izvelēt, zvaigzņotā naktī paceļot pirkstu vējā. un kāpēc pret tautību sakam vērsties? Jo tautības vienmēr ir bijusas traucēklis imperialismam.
  Atcerieties: Pirmais solis lai izbidītu cauri jebko, ir mēģināt sākt to apspriest.Kad to labi apzinasieties, izstrādāsies imunitāte un jo vairāk jums kaut ko “stums” virsū jo spēcīgaka izveidosies siena gluži kā pret Krema propagandu.
  Kuš vel nezin psihotehniku, ko vara pret mums izmanto, noteikti uzmeklējiet googlē “Overtona logs”. Minēto tehniku liktu pie sirds iemācīties atšifrēt refleksu līmenī katram.
  Nupat redzējam šo eksperimentu uz homoseksualitātes piemēra. tā ka multikulturalistiem ir agresīva uz masu migrāciju un karu pret etnosu, pret ģimeni, pret dzimumiem balstīta ideoloģija, sādi ideoloģiskās apstrādes meģinājumi būs vēl.

  • Mums vajadzētu vairāk informēt tautiešus, ka ir lietas, par kurām sarunās nevajag ielaisties. Vienk. dod prettriecienu bez lielam diskusijām. Viss.

 15. ĻOTI STRĪDĪGS, DELIKĀTS JAUTĀJUMS!?? TAČU NETICU NEVIENAM PATRIOTAM TIKAI VĀRDOS! MANI PĀRLIECINA TIKAI DARBI! UN – LAI KĀ BARO VILKU, VIŅŠ TOMĒR SKATĀS UZ MEŽU! BEZ TAM CILVĒKS NEKAD NEVAR AIZMIRST SAVU TAUTĪBU, LAI KĀ VIŅŠ TO VĒLĒTOS VAI TĒLOTU BAIGO LATVIETI!!! TĀ IR ĢIMENE, KAS LIEK PAMATUS VISAI DZĪVEI! DIEMŽĒL!?

 16. parādiet man kaut vienu ETNISKO latvieti un apsolu apēst savu cepuri . Tikai pēdējais nelga var iedomāties, ka gadsimtiem dzīvojot “caurvējā” ir iespējams veidoties tīrs etniskums. Mums senčos visiem ir krievi, baltkrievi, vācieši, poļi, lietuvieši, igauņi, zviedri , arī ebreji un Dievs vien zina kas vēl.. tas ir tikai paaudžu jautājums Bet, es nesaredzu tur nekā ļauna

  • Ommm 1 Ju’s kundze esat no izskaloto smadzen,u partijas ,- ka’ Saeimas disputa’ti ! Ja jums vienalga kas ju’s par necilve’ku tad ja’dzivo ka’ jau bezs’k,irnes sun,iem !Un na ko ba’zties cilve’ku saruna’s !!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. un etniskā piederība nav jājauc ar valstisko:):) cilvēks ar latvija s pasi veido tautu, lai arī nav etnisks latvietis. nez kā deputātam liekas?

 18. juridiski tautibas ieraksts nenozime neko visu so jezgu taisa tuu76ksgalji politikanigyt

 19. Ja viens no vecākiem ir latvietis, lūdzu, vari izvēlēties, jo tāda ir tava ģeneoloģija. Un viss. Kuru tu vienkārši nevari izmainīt. Deputāti to saprot, bet Liepiņš nē! Vai tad tamdēļ krievs vai vācietis nevar būt Latvijas patriots? Viņš būs pat pārāks, jo būdams cittautietis, viņš darbos apliecinās, ka ir piederīgs šai zemei. Vajag kaut nedaudz cienīt arī savu tautību, nevis to dāļāt pa labi vai pa kreisi tikai tāpēc, ka pēkšņi kāds tā grib vai iedomājas.

 20. Agris padziļi auzās !
  Pieņemsim, krievs ar pasē “latvietis”, gadījumā, ja raše uzbruks, uz kuru pusi šaus ? Ne jau aiz labas dzīves viņš mainīja dzīves vietu. Bet, zinot krievu izteikto kopības sajūtu, savējos jau nu nešaus, lai gan ar prātu sapratīs, ka ir netaisni pret latviešiem. Neviens arī nedrīkst pieprasīt, lai šauj uz savējiem ! Ar rakstu darbiem šīs problēmas neatrisināt !
  Dzīvosim katrs savā valstī un cienīsim viens otru !

 21. Tikai nezinu,kas izmainās cilvēkā,kas ieguvis ierakstu pasē-latvietis.Domāju,ka zemeslodes ziemeļu puslodē cilvēkus vairs nešķiro pēc tautības,bet varbūt ka kļūdos.

  • Smagi kļūdies !
   Pasē latvietis bet klusām dzīvo pa savai tautībai un ienīst naivos iedzimtos.

  • sādi komentāri ka “maunu” rada aizdomas par imperiālistisko spēku propagandistiem.
   Imperiālisti ir pieteikuši karu tautām!!!
   Kārtējo reizi vētojam šīs slimības uzliesmojumu pasaules vēsturē.

 22. Vienotības sarotisms, tautu žīdiskais sajaukšanas paveids. Jārada pirmatnējais bezpersoniskais šķidrums.
  Atcerēsimies, kā izņēma vispār tautiskuma rakstīšanu pasēs.
  ‘Pierādījums, kāpēc minu žīdus? Žīdiem nav tautības- tā Maskavas rabīns atbildēja žurnālistei, jo ir tikai ideoloģija un INTERESES!

 23. Paldies, Agri! Šis viedoklis pilnībā sakrīt ar manējo. Tā ir milzīga kļūda, ja mēs atstumsim mūsu valstij lojālus cilvēkus. Tas vjetnamiešu puisis, kurš ir ilustrējis “Lāčplēsi” ir daudz cienīgāks saukties par latvieti nekā daudzi vietējie…

  • Kāpēc viņam būtu jāsaucas par latvieti? Kur loģika, tāpēc, ka viņš ilustrēja LV eposu, viņš uzreiz ir latvietis? Tik viegli ir kļūt par latvieti? Tad jau Reiniks ir Igaunis, jo viņš savu dziesmu igauniski pārtulkoja. doh.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+