Pasaulē
Eiropa

Itālijā piesakās “pilsoņa algai”0


Vicepremjers Luidži Di Maijo februārī demonstrē pirmo “pilsoņa algas” karti. Tādas izdotas trīs miljoni.
Vicepremjers Luidži Di Maijo februārī demonstrē pirmo “pilsoņa algas” karti. Tādas izdotas trīs miljoni.
Foto: Frencesco Fotia/AGF/SIPA/SCANPIX

900 tūkstoši ģimeņu jeb 2,7 miljoni itāļu ir pieteikušies valdības izsludinātajai shēmai, otrdien “The Local” vēstīja Itālijas Pensiju un sociālā nodrošinājuma aģentūras INPS direktors Paskāle Tridiko. Vietējo mediju vērtējumā tas ir krietni mazāk, nekā gaidīts, jo šī solījuma dēļ populistiskā “5 Zvaigžņu” kustība tika valdībā.

Itāļu “pilsoņa alga” atšķiras no Somijas eksperimenta ar garantēto minimālo ienākumu, kas noslēdzies, lai neturpinātos. Atšķirībā no Somijas, kur neatkarīgi no tā, vai strādā vai ne, 2000 iedzīvotāju garantēti saņem 560 eiro mēnesī, Itālijas shēma ir vienkāršota sociālā palīdzība. Tai var pieteikties mājsaimniecība, kas gadā nopelna mazāk par 9360 eiro (mēnesī 780). “Pilsoņa alga” būtībā turpina iepriekšējo ienākumu atbalsta shēmu un pabalstu mājoklim. Tas vairāk domāts pensionāriem un mazapmaksātiem strādājošajiem. Bet strādājošajiem ir jāpieņem atbilstošs piedāvātais darbs, pretējā gadījumā pilsoņa algu zaudēs.

Turklāt ne visi iesniegumi tiek apmierināti – noraidīta tiek apmēram ceturtdaļa. Kopš februāra shēmā iekļautās ģimenes saņem vidēji 520 eiro. Realitātē tikai 5% no iesniedzēju ģimenēm var pretendēt uz maksājumiem, kas pārsniedz tūkstoš eiro, liela daļa saņem vien 40–50 eiro piemaksu mēnesī, 70% iesniedzēju saņem virs 300 eiro.

LA.lv