Pasaulē
Eiropa

Itālija reģistrēs viendzimuma pārus3

Foto – AFP/LETA

Pēc gadiem ilga strupceļa Itālijas Senāts ar uzticības balsojuma palīdzību pieņēmis likumu par viendzimuma pāru civiltiesisko savienību legalizāciju, kas tagad nodots galīgajai apstiprināšanai parlamenta apakšpalātā.

Lai gan geju laulības Itālijā joprojām netiks legalizētas, likums paredz homoseksuāļu pāriem piešķirt līdzīgas tiesības kā heteroseksuāliem pāriem, tostarp tiesības apmeklēt partneri slimnīcā vai cietumā, tiesības uz mantojumu un tiesības uz daļu no mirušā partnera pensijas. Lai izmantotu šīs tiesības, homoseksuāļu pāriem būs jāreģistrē kopdzīve pašvaldībā divu liecinieku klātbūtnē.

Itālija, kur liela ietekme ir katoļu baznīcai, ir pēdējā no Rietumeiropas valstīm, kur līdz šim nekādā veidā nav juridiski atzīta geju kopdzīve. Taču to darīt Romu mudinājusi gan Itālijas Konstitucionālā tiesa, gan Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT), kas aizvadītā gada jūlijā atzina par pamatotu triju Itālijas homoseksuālu pāru prasību par diskrimināciju un piesprieda Itālijai samaksāt šiem pāriem morālo kompensāciju. Toreiz Itālijas valdība apsolīja sakārtot šo jautājumu gada laikā.

Sākotnēji Itālijas premjerministrs Mateo Renci noteica aizvadītā gada beigas kā galējo termiņu jaunā likuma pieņemšanai, tomēr iecere izrādījās nerealizējama, jo pret viendzimuma pāru civiltiesisko savienību legalizāciju iestājās ne tikai komiķa Bepes Grillo vadītā “Pieczvaigžņu kustība”, bet arī citas partijas pārstāvošie katoļu politiķi, izraisot šķelšanos arīdzan premjera vadītās kreisi centriskās Demokrātiskās partijas iekšienē.

Renci, kurš, pats būdams katolis, 2007. gadā atbalstīja protestus pret iepriekšējo mēģinājumu atzīt geju savienības, paziņoja, ka dod tiesības likumdevējiem uz brīvu balsojumu atbilstoši katra pārliecībai. Tomēr šādā veidā nonākt pie kopsaucēja izrādījās neiespējami un pēc vairākas nedēļas ilgušām debatēm Senātā valdība pieprasīja uzticības balsojumu, pirms tam svītrojot no likumprojekta vispretrunīgāk vērtēto pantu, kas paredz atļaut vienam no partneriem adoptēt otra partnera bērnus. Itālijas likumi jau pirms 33 gadiem paredzēja tiesības vienam no laulātajiem adoptēt otra bērnu, ja tas ir bērna interesēs un bioloģiskajam vecākam nav iebildumu, ar laiku attiecinot šīs tiesības arī uz neprecētajiem kopā dzīvojošajiem pāriem, taču tikai uz heteroseksuāliem pāriem. Pēc Itālijas iedzīvotāju aptaujas datiem, kas publicēti konservatīvajā laikrakstā “Il Giornale”, likumu kopumā atbalsta 52% itāļu, taču pret partnera bērnu adopcijas tiesībām iebilst 68% respondentu.

Eiropas Padomes Cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks Itālijas ziņu aģentūrai “Ansa” kritiski izteicās par jauno likumu, kurš “neradīs jaunas tiesības, bet tikai atcels dažas diskriminācijas, kas balstītas uz seksuālo orientāciju”. Komisārs pauda pārliecību, ka “ja neprecēti heteroseksuāli pāri drīkst adoptēt viens otra bērnus, tad arī viendzimuma pāriem tas būtu jāvar”.

LA.lv