×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

Jaunpils pienotavā dubultos siera un biezpiena ražošanu

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Vakar piena ražotāju kooperatīvs “Piena ceļš” Jaunpilī sev piederošajā Jaunpils pienotavā atklāja jaunu siera ražotni, kas ļaus dubultot siera un biezpiena ražošanu. Būs arī jaunas darba vietas un lielāki naudas ienākumi nodokļu maksājumos valstij. Jaunpilī ražoto puscieto “Zelta sieru” un “Bauskas sieru” jau labi zina un ir iecienījuši pircēji Latvijā un tālu aiz mūsu valsts robežām.

 

Jau patlaban 80% no visa Jaunpils pienotavā ražotā siera daudzuma pārdod citās valstīs. Jaunpils pienotavas izpilddirektore Skaidrīte Milča (attēlā) uzsver – pienotavā ražotie sieri ir unikāli ar to, ka tos gatavo ļoti mazos klucīšos – pa kilogramam un puskilogramam. Attēlā redzamā “Zelta siera” nogatavināšanās laiks ir no 14 līdz 32 dienām, turklāt šajā laikā siera klucītis ir 12 reizes jāapgroza.

“Piena ceļam” piederošā Jaunpils pienotava patlaban ik dienu pārstrādā 70 – 75 tonnas piena un ražo aptuveni piecas tonnas siera un 1,5 – 3 tonnas biezpiena. Pārējo pienu pārdod vairākiem Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem, kā arī ved uz Lietuvu. “Jaunajā rūpnīcā pārstrādāsim 140 tonnas piena, tomēr visu mūsu piena ražotāju saražoto paņemt nevarēsim,” teic Jaunpils pienotavas izpilddirektore Skaidrīte Milča. Tas nozīmē, ka aizvien vairāk piena paliks Latvijā, kur tam pievienos papildu vērtību, tā nodrošinot cilvēkiem papildu naudas ienākumus. Uz tālāku sadarbību ar “Piena ceļu” aizvien gan cer lietuvieši, to vakar apstiprināja “Rokiskio suris” valdes priekšsēdētājs Daļus Trumpa.

Jaunais siera cehs darbojas jau kopš jūnija un pakāpeniski ceļ pārstrādātā piena daudzumu.

 

Patlaban 80% no visa ražotā siera piena ražotājiem piederošā pienotavā pārdod citās valstīs, visvairāk – Krievijā. Ik nedēļu uz austrumu kaimiņvalsti sūta vismaz vienu 20 tonnu lielu kravu siera. Krievijā, tāpat kā Latvijā, vislielākais pieprasījums ir pēc puscietā “Zelta siera” un “Bauskas siera”. Jaunpilī ražoto sieru pārdod arī Lietuvā, Izraēlā, ASV un citās valstīs.

 

Jaunpils pienotavas ceha izveidē ieguldīti 3,4 miljoni latu, tostarp 1,7 miljonu liels ES fondu naudas atbalsts. Saņemtais ES atbalsts ir viens no lielākajiem, ko kādam uzņēmumam ir piešķīris Lauku atbalsta dienests. Pienotavas modernizācijas otrajai kārtai sekos vēl trīs.

LPKS “Piena ceļš” piederošajai Jaunpils pienotavai, tāpat kā daudziem citiem Latvijas siera ražotājiem, siera pārdošana eksporta tirgos sokas labi. Eksporta pasūtījumi patlaban jau ir pieteikti divus mēnešus uz priekšu. Sasniedzot maksimālo pārstrādes jaudu, darbinieku skaits pienotavā pieaugs līdz 90 cilvēkiem (patlaban 74 darbinieki).

Veiksmīgi šajā gadā ar siera ražošanu un eksportu sokas arī citiem Latvijas uzņēmumiem. “Tas skaidrojams ar to, ka cilvēki vairāk var atļauties pirkt sieru,” teic a/s “Smiltenes piens” vadītāja Gita Mūrniece. Latvijā viens cilvēks gadā apēd vidēji sešus kilogramus siera (tikpat daudz biezpiena) – par trešdaļu mazāk nekā, piemēram, Polijā un Igaunijā. Dānijā un Grieķijā siera un svaigā siera patēriņš sasniedz attiecīgi 35 un 24 kg, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. Ja pieaugs cilvēku ienākumi, lielāks būs arī patēriņš un labāk klāsies siera ražotājiem. Mediķi ieteic ik dienu apēst 100 gramus siera.

Lielāku siera pieprasījumu un eksporta daudzumu kāpumu vakar apstiprināja arī a/s “Trikāta KS” vadītājs Uldis Krievārs un a/s “Smiltenes piens” vadītāja Gita Mūrniece.”Latvijas Avīzē” jau stāstījām, ka “Food union” (bijušais Rīgas piena kombināts), nespējot apmierināt eksporta pieprasījumu, sieru pat pasūtīja Igaunijā. Centrālās statistikas pārvaldes dati ir pieejami vien par šā gada pirmajiem septiņiem mēnešiem. Tie rāda, ka valstī ir saražots 16 170 tonnu siera un biezpiena – par 9% vairāk nekā gadu agrāk. Tomēr siera imports aizvien pārsniedz siera eksportu. Pērn par gandrīz Ls 3 milj. Vairāk nekā 25 mūsu valsts industriālajiem siera ražotājiem siera importa īpatsvara samazināšana varētu būt svarīgs mērķis.

 

Uzziņa. Siera ražošana, eksports un imports Latvijā


2008. g. 2009. g. 2010. g. 2011. g. 2012. g.
Ražošana (tūkst. t) 33,98 29,1 32,54 27,56 16,17*
Eksports (tūkst. Ls) 31 246 15 929 28 394 34 178 18 870*
Imports (tūkst. Ls) 24 583 29 672 27 807 37 329 19 394*

* 2012. gada pirmajos septiņos mēnešos

Avots: CSP

 

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+