Kultūra
Literatūra

“Jumavu” iesaka uz Londonu nelaist1

Foto – Ieva Čīka/LETA

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija (LGA) nosūtījusi vēstuli Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA), lūdzot no Londonas grāmatu tirgus dalībnieku saraksta izslēgt izdevniecību “Jumava”.

Tā vakar, atbildot uz “Latvijas Avīzes” jautājumu, sacīja Latvijas Grāmat­izdevēju asociācijas izpilddirektore Dace Pugača. Viņa piebilda, ka LGA par savu lēmumu informējusi arī Kultūras ministriju un saņēmusi tās atbalstu, tā kā “apgāds “Jumava” jau iepriekš vairākkārt pieķerts neētiskā rīcībā, par kuru atbildība prasīta no Grāmatizdevēju asociācijas”.

Diskusiju par to, vai ir ētiski no valsts līdzekļiem apmaksāt dalību Londonas grāmatu tirgū apgādam, kurš pieķerts autortiesību pārkāpumos, sociālajā tīklā “Facebook” ierosināja izdevniecības “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka. Proti, sarunās ar Harija Potera grāmatu autores Džoanas Roulingas aģentiem “The Blair Partnership” atklājies, ka patlaban Latvijā nopērkamās Harija Potera sērijas grāmatas tiek izplatītas nelegāli, jo izdevniecībai “J.L.V.”, kuras saimnieki un juridiskā adrese ir tāda pati kā izdevniecībai “Jumava”, autortiesību termiņš uz to izplatīšanu beidzies.

Vija Kilbloka arī “Facebook” uzdeva jautājumu, cik ētiski ir tas, ka “Jumava” Londonas grāmatu tirgū piedalīsies par valsts līdzekļiem, kamēr “Zvaigzne ABC” Latvijas stendā var piedalīties tikai par maksu.

LIAA norāda, ka dalībnieku atlasi dalībai nacionālajā stendā veic LIAA pēc pieteikuma anketā iesniegtās informācijas, un dalībai tiek apstiprināti pretendenti, kuri ieguvuši augstāko punktu skaitu atbilstoši atlases kritērijiem, starp kuriem nav minēta prasība ievērot autortiesības, bet ir prasība, lai dalībnieks būtu mazais vai vidējais komersants, tam nav nodokļu parādu un tamlīdzīgi.

“Dalībai Londonas grāmatu tirgū ar ERAF atbalstu apstiprināti 16 dalībnieki: “Jelgavas tipogrāfija”, “Veiters korporācija”, “Dardedze hologrāfija”, “Jāņa Rozes apgāds”, “Liels un mazs”, “Madris”, “Jumava”, “Not yet”, “Pētergailis”, “Neputns”, “Kur Rodas”, “Arkhipov production”, “Sidi spēles”, “Avantis Publishing”, “BeBody”, kā arī Latvijas Grāmatizdevēju asociācija. Papildus notiek pārrunas ar apgādu “Zvaigzne ABC” par šīs izdevniecības dalību izstādē par maksu, jo komersants nekvalificējas mazā un vidējā komersanta statusam un nevar saņemt atbalstu ERAF programmas “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros,” norādīja LIAA komunikāciju speciāliste Vineta Vilistere-Lāce.

Prasības par autortiesību ievērošanu starp kritērijiem nav, un pat ja būtu, formāli pārkāpumu veicis cits uzņēmums. Tomēr “Jumava”, iespējams, neatbilst citai konkursa prasībai, proti, tai ir nodokļu parādi. Kā liecina informācija VID publiski pieejamajā nodokļu parādnieku datu bāzē, uz 6. februāri SIA “Jumava” nodokļu parāds veidoja 14 155,22 eiro. Savukārt SIA “J.L.V.”, proti, grāmatu par Hariju Poteru izdevējai, nodokļu parāds ir vēl lielāks – 66 029,05 eiro.

Kopējie plānotie LIAA izdevumi Latvijas nacionālajam stendam Londonas grāmatu tirgū, kas notiks pēc diviem mēnešiem, ir 42 000 eiro.

LA.lv