×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. maijs, 2015
Drukāt

Jumta aprīkojums pasargā ēku

Foto - LETAFoto - LETA
Noderīgi

Tērauda ūdens noteksistēmu priekšrocības
-Elementu augstā izturība.
-Montāžas vienkāršība.
-Elementu precīza savienošana.
-Plašs krāsu risinājumu spektrs.
-Sistēmu lietošanas ilgizturība.
-Polimēru pārklājums.
-Augstā izturība pret koroziju.

Klājot vai nomainot jumta segumu, svarīgi izvēlēties ne tikai kvalitatīvu jumta segumu, bet arī jumta papildaprīkojumu un aksesuārus. Joprojām daudzām ēkām jumta aprīkojums ir neatbilstošs vai nav vispār un, mainot jumta segumu, tam netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība. Papildaprīkojumam ir būtiska nozīme, jo daudzi no tā elementiem nodrošina jumta ilgmūžību un pasargā ēku no klimatisko apstākļu ietekmes.

Pērkot jaunu jumta segumu, noteikti jāizvēlas kvalitatīvas lietus ūdens noteksistēmas, teknes, piltuves, kā arī kores, vējmalas, sateknes, ventilācijas izvadi, antenas izvadi, jumta lūkas, jumta tilti, jumta kāpnes un sniega barjeras. Tikpat svarīga ir pareiza un kvalitatīva šo elementu montāža.

Mūsu platuma grādos raizes sagādā gan sniegs ziemā, gan lietus visos pārējos gadalaikos. Tāpēc svarīgs uzdevums ir novadīt ūdeni no jumta virsmas. No jumta līstošais ūdens, atsitoties pret zemi, bojā ne tikai pamatus, bet arī ēkas sienas. Neorganizētā ūdens novadīšana izraisa fasādes elementu bojāšanos, cokola postījumu un pamatu priekšlaicīgu nolietojumu. Šo kļūmi ir jālabo, izmantojot teknes un notekcaurules. Katram jumtam nepieciešama lietus ūdens novadsistēma.

Ūdens novadsistēmu montāžā jāievēro ļoti būtisks nosacījums – teknes ārējai malai jāatrodas apmēram 2 cm zemāk par jumta malu, lai pa jumta plakni slīdošais sniegs to nesalauztu, bet lietus tiktu tajā savākts. Šis nosacījums noteikti jāievēro jebkura materiāla noteksistēmu montāžā. Tikpat nozīmīgas ir sniega aiztures barjeru izvēle un pareiza montāža. Vajadzētu arī uzstādīt ērtu jumta lūku, kas ir vienā tonī ar jumta segumu. To klāsts ir ļoti daudzveidīgs, katrai mājai var atrast piemērotāko risinājumu.

Atbilstoši materiāli


Izvēloties jebkurus materiālus, vispirms jāiepazīstas ar to tehnisko raksturojumu, lai, mēģinot kaut kur ietaupīt, neiznāk zaudēt uz kvalitātes rēķina, kas ātrāk vai vēlāk radīs papildu izdevumus. Ņemot vērā Latvijas klimatu, kad mēdz būt gan daudz sniega un lietainas dienas, viens no galvenajiem priekšnoteikumiem ir pietiekoši slīpa jumta konstrukcija. Ja tomēr jumts ir lēzenāks, nepieciešams izvēlēties pareizos materiālus, kuri efektīvi jumtu aizsargā, ir izturīgi pret apkārtējās vides ietekmi un ir ilgmūžīgi. Problēmas var rasties, ja attiecīgajam jumta slīpumam tiek izvēlēti neatbilstoši materiāli. Arī tad, ja materiāls nav pareizi ieklāts, klāšanas procesā ir radušies defekti, materiāls ātrāk nolietojas un vairs nepilda savu funkciju.

Tā kā uz jumta vismaz divas reizes gadā jākāpj skursteņslauķim, ieteicams pie skursteņa uzlikt speciālas laipas. Tās nodrošinās ērtākus un drošākus darba apstākļus, kā arī pasargās jumta segumu no nejaušiem bojājumiem.

Drošas ūdens novadsistēmas

Modernās ūdens novadsistēmas ir pilnībā nokomplektētas ar visiem nepieciešamajiem elementiem, tajā skaitā ar nostiprinājuma materiāliem. Populārākas ir ūdens novadsistēmas kuru materiāls ir abpusēji pārklāts – ar PUR pārklājumu. Tērauda ūdens noteksistēmām ir vairākas priekšrocības, tostarp elementu izturība pret sniega un ledus iedarbību, kā arī izturība pret koroziju un apkārtējās vides iedarbību, ko nodrošina polimēru pārklājums. Svarīgi, ka to ir viegli montēt, precīzi savienojot visus elementus. Tekņu krāsu vajadzētu pielāgot jumta, logu, palodžu un fasādes krāsai. Ja pēc kāda laika nepieciešams atjaunot krāsojumu, to var darīt, izmantojot metālam un āra darbiem paredzētās krāsas.

Ekspluatācijas gaitā nevajadzētu aizmirst par tekņu kopšanu. Īpaši aktuāli tas ir rudenī, kad nokritušās lapas nosprosto tekni.

Tekņu izvēle un stiprināšana

Nevajadzētu kļūdīties piedāvātajā izmēru un materiālu klāstā. Ja ēkai ir metāla jumts, tad jārēķinās, ka ūdens straume, kas nonāk uz jumta, uzreiz arī notek lejā. Tas nozīmē, ka plūsma ir lielāka nekā citiem jumtiem.
Īpaša uzmanība tiek veltīta ūdens noteksistēmu drošumam – ūdens notekrenes joslas nostiprinājumam, kas izslēdz tās noraušanu ar sniegu vai ledu ziemas periodā. Stiprinājumu veidi ir dažādi, un izvēle ir katra paša ziņā. Speciālisti rekomendē – visus nepieciešamos materiālus iegādāties vienā tirdzniecības vietā. Iemesls – ir būtiskas atšķirības dažādu ražotāju produkcijā, kuras vizuāli nav pamanāmas.

Visus tekņu montāžas darbus var veikt gan pats mājas saimnieks, gan arī speciālists. Protams, labāku kvalitāti nodrošinās speciālists. Bet, ja tomēr montē patstāvīgi, iegādājoties teknes, noteikti jāiepazīstas ar montāžas instrukciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+