×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. jūlijs, 2013
Drukāt

Kā apkarot Kolorādo vaboles ar “bioloģiskiem ieročiem” (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Kā apkarot Kolorado vaboles bioloģiskajā kartupeļu laukā?
 Anna Jurkāne Rēzeknes novadā

 

Ja kartupeļu laukā parādās kartupeļu lapgrauzis jeb Kolorado vabole, bioloģiskajiem zemniekiem kaitēkļu ierobežošanai jāizmanto bioloģiskie pasākumi.

– Bioloģisko produktu ražotājs augu aizsardzībai drīkst izmantot tikai tos līdzekļus, kas minēti EK regulas Nr. 889/2008 II pielikumā. Augu aizsardzības līdzeklim noteikti jābūt reģistrētam Valsts augu aizsardzības dienestā lietošanai valsts teritorijā. Šo līdzekļu izmantošanai īpaša atļauja no sertifikācijas institūcijas nav nepieciešama, taču uzņēmuma pārbaudes laikā kartupeļu audzētājam jāuzrāda dokumentāli apliecinājumi tam, ka uz vietas izvērtēta šo augu aizsardzības līdzekļu lietošanas nepieciešamība. Jāuzrāda arī šo preparātu iegādi apliecinošie dokumenti un izlietojuma uzskaite, – informē SIA „Vides kvalitāte” Kvalitātes vadītāja Gunta Apsīte.

Nelielos stādījumos vaboles un kāpurus var nolasīt ar rokām. Jāiznīcina arī kaitēkļu olas – tās ir oranžā krāsā, izvietotas kolonijās zem kartupeļu vai nezāļu lapām. Lai pasargātu stādījumu, darbs jāveic katru dienu.

Lielākās platībās, der izmantot insekticīdu nīmazals, (īpaši, ja drīz pēc kāpuru izšķilšanās lapu virsma nograuzta 8 – 10 % apjomā). Apstrādi labāk veikt laikā, kad kāpuri tikko izšķīlušies, jo tad tie ir visjutīgākie pret miglojumu. Ieteicamā deva – 2,5 l uz hektāru. Ja nepieciešams, smidzinājumu pret lapgraužiem atkārto pēc 12 – 14 dienām. Insekticīda noteiktais nogaidīšanas laiks ir trīs dienas, sezonā to atļauts lietot divas reizes.

Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule atgādina, ka izvairīties no lapgrauža bojājumiem palīdz arī augu maiņa. Starp iepriekšējā gada un jauno kartupeļu lauku jābūt vismaz 100 m lielam attālumam. Ja vasaras sākumā no kūniņām izšķīlušies kaitēkļi neatrod tuvumā piemērotu barības bāzi, to izplatība aizkavējas vai arī tie iznīkst. Tiesa, vējš (īpaši negaisa laikā) kaitēkļus var pārvietot pat desmitiem kilometru tālu.

Šajā gadā kartupeļu lapgrauži ir labi pārziemojuši (augsne dziļi nesasala), to attīstību veicināja arī ļoti siltais laiks maija otrajā pusē. Vaboles sāka aktīvi baroties un dēt olas uz kartupeļu lakstiem. Pagaidām kaitēkļu izplatība stādījumos nav liela, taču vietām mazdārzos un agrāk apstādītos laukos tie savairojušies ievērojamā daudzumā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. sodien gribeju nopirkt pret kolorado indi bet pateica tikai lielos iepakojumos un ar apliecibam- latviesu stulbums , debilums augstaka mera,vienkarsi naudas lieta jo par kursiem ta saucamajiem jamaksa, mes jau Padomju cilveki un dumji lasit nemakam.

  2. Labs palīgs kolorādo vaboļu kāpuru nolasīšanā ir pērļu vistas.
    Smukas ,dēj olas un iztīra dārzu no kaitēkļiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+