Kā atjaunot koka mizu, ko apgrauzis zaķis? 0

“Zaķis apgrauzis ābelītes. Kādi līdzekļi var palīdzēt atjaunot mizu, lai kociņi nenokalst?”
 Brigita I. Tērvetē

Reklāma
Reklāma

 

FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

Lai zaķu apskādētos kociņus pasargātu no infekcijas, pavasarī grauzumu vietās stumbriņus bagātīgi apstrādā ar varu saturošu preparātu, piemēram, ar 1 % vara sulfātu, lerānu. Kad brūces dezinficētas, ļauj nedaudz apžūt, tad apziež ar potziedi, lai neiekalst.

– Ja brūce ir visapkārt kokam, to var aizaudzēt ar tiltiņu, bet tas jādara pavasarī, kamēr vēl nav sācis iežūt apgrauztā koka zarojums, – atgādina Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētnieks Jānis Lepsis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiltiņus gatavo no nesaplaukušiem, vislabāk – tās pašas šķirnes potzariem. Ja dzinumi griezti ziemā, pirms tiltiņa potēšanas tie pāris dienu jāizmērcē. Vispirms pāri grauzuma vietai pārsmērē lerānu, bet tā, lai neskartu brūces augšējo un apakšējo malu. Grauzumu malas nedrīkst apgriezt līdzenākas, jo brūces sadziedēšanai ir svarīgs katrs uz koksnes saglabājies kambija (zaļā slāņa) laukumiņš.

Brūces virspusē un apakšpusē iegriež mizu: iegriezumus veido visapkārt stumbram, ar 5 – 7 cm intervāliem tieši pretī vienu otram. Apakšpusē mizu iegriež T veidā, augšpusē – otrādi apgriezta T veidā un viegli atloba no koksnes. Tiltiņa potei jābūt tik garai, lai tā sniegtos līdz šiem šķēlumiem un slīpie griezumi ietilptu zem mizas. Katrā potzara galā veido slīpu griezumu, līdzīgi kā potējot zem mizas. Katra potzara galus iebīda zem iepriekš atlobītajām mizas sloksnītēm uz stumbra ar slīpo griezumu uz leju. Kad tiltiņa potes saliktas visapkārt stumbram, visu potējumu vietas gan augšpusē, gan apakšpusē notin ar stingru saiti. Gatavo potējumu apziež ar potziedi, biezā kārtā apsmērē arī pašu grauzuma brūci, tiltiņa potzarus. Koku stipri apgriež, zarus saīsinot uz pusi.

Vasarā ļauj plaukt visiem uz tiltiņa potzariem augošajiem dzinumiem. Jūlija beigās, kad potējums labi pieaudzis, jaunos dzinumus no tiltiņa potēm izlauž. Nākamā gada pavasarī pārgriež apsaitējumus, ļaujot mizai briest resnumā. Ja no stumbra ataug dzinumi, tos izlauž. Parasti 3 – 4 gadu laikā brūce ir labi sadzijusi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.