×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
29. marts, 2016
Drukāt

Starp tomātiem zeļ kaņepes… Vai tās audzēt ir legāli? (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai siltumnīcā starp tomātiem drīkst audzēt dažas kaņepes, lai atbaidītu baltblusiņas? MĀRIS KULDĪGAS NOVADĀ

Kur lai iegādājas, piemēram, kilogramu sējas kaņepju sēklu ? IVETA SMILTENES NOVADĀ

Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Augkopības nodaļas speciālists Adris Bumbuls atgādina, ka Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, kaņe­pes drīkst audzēt tikai uz lauka. Saskaņā ar likuma “Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību” 6. panta otro daļu sējas kaņepes aizliegts audzēt telpās un segtajās platībās, t.i., siltumnīcās vai zem plēves.

Augi satur aromātisko eļļu, tāpēc citviet pasaulē kaņepju ekstraktu veiksmīgi izmanto gan grauzēju, gan kaitēkļu (piemēram, kartupeļu lapgrauža) iznīcināšanai. Augu fizioloģijas katedras profesors Ģederts Ieviņš stāsta, ka arī LU Bioloģijas fakultātē plānoti pētījumi par kaņepēm kontrolētos apstākļos ar pietiekamu atkārtojumu skaitu. Tiesa gan, izmantot kaņepes augu aizsardzības līdzekļu ražošanai Latvijā pagaidām sarežģīti, jo tas izmaksātu diezgan dārgi, pat smaržu cenā…Ja kaņepju audzētājs vēlas saņemt Eiropas Savienības atbalstu, saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 10. marta noteikumiem Nr. 126 “Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem” viņam jāpiedalās kaņepju tetrahidrokanabinola (THC) monitoringā. THC saturs kaņepēs nedrīkst pārsniegt 0,2%. Prasība par THC daudzumu neattiecas uz tām kaņepju platībām, kuras netiek pieteiktas vienotajiem platības maksājumiem.

Sēklu iegāde:

• zemnieku saimniecībā “Adzelvieši” (Burtnieku novada Burtnieku pagastā) pašlaik var iegādāties vietējo sējas kaņepju sēklas par 6 eiro kilogramā. Šīs divmāju kaņepes ir ar pazeminātu TCH saturu, dīdzība – ap 90%. Sēklas ieteicams izsēt jau pirmajā gadā, jo katru gadu dīgtspēja samazinās par 30%. Kaņe­pēm ir aptuveni 50% vīrišķo augu jeb saušņu, kas sēklas neveido, un 50% sievišķo augu, kas tās ražo. Sēklu ieguvei izsēj 20–30 kg/ha;

• SIA “Zalers” (Krāslavas novada Piedrujas pagastā) tirgo divas kaņepju šķirnes, kurām veģetācijas periods ilgst 110–120 dienu. Kilograms sēklu maksā 5,80 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Guntis Vilnītis Atbildēt

  Audzēt kaņepes siltumnīcā no nesertificētām sēklām viennozīmīgi ir riskanti, jo pastāv liela varbūtība, ka narkotisko vielu līmenis pārsniegs atļauto THC normu.

 2. Tak ir vairākas kaņepju šķirnes,tās,kas pie mums brīvdabā aug nekādai zālītei neder.Diemžēl mūsu gudrinieki nešķiro un pat neatšķir kaņepi sviestam un garšai no zālītes. Ungārijā ap Balatonu brīvā dabā aug kā nezāle arī īstā zāle un neviens viņu tur neieikāro un neapbrīno un pat nemēģina iznīcināt.

 3. es domaaju , ka kanjepes noteikti vajadzeetu atljaut ariii siltumniicaaa, kukainiisjus atbaida …lai siem neuznaak velme usmeekeet..

 4. Bet kur tad ņem magones magoņmaizītēm un no kā ražo kaņepju sviestu?

 5. Netika nemaz atbildēts par pāris kaņepju stādiem siltumnīcā starp tomātiem baltblusiņas atbaidīšanai.
  Protams, ka kaņepes siltumnīcā būs jau labas 😀

  • Vai lasīt neesi mēģinājis? Citēju:”….tāpat kā daudzās citās valstīs, kaņe­pes drīkst audzēt tikai uz lauka. Saskaņā ar likuma “Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību” 6. panta otro daļu sējas kaņepes aizliegts audzēt telpās un segtajās platībās, t.i., siltumnīcās vai zem plēves.”

 6. Ne SIA Zalers , ne SIA Adzalvieši nav reģistrēti kā sēklaudzētāji. Viņi vienkārši maldina iespējamos pircējus. Šādam sējmateriālam nav sertifikāta un par THC līmeņa pārsniegšanu var sanākt kārtīgas nepatikšanas , LAD maksājumus par nesertificētu sējmateriāla izmantošanu arī nevar saņemt. Kur skatās VAAD ?

Draugiem Facebook Twitter Google+