×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

Kā rīkoties, ja ilgstoši lietojamām zālēm parādās blaknes? (1)

zaales4

Pēc muguras lūzuma ģimenes ārste nosūtīja uz kaulu blīvuma pārbaudi ar osteodensitometrijas metodi. Slēdziens – osteoporoze, tādēļ vajadzīgas zāles kaulu stiprumam. Izrakstīja Fosavance un pateica, ka būs jālieto ilgi. Līdz šim viss bija labi – braukāju uz pārbaudēm, un katru reizi man sacīja, ka uzlabojums ir jūtams.

 

Šogad janvārī sāka sāpēt locītavas un muskuļi. Kādu vakaru pa TV runāja par zāļu blakusparādībām, sāku lasīt arī savu zāļu instrukcijas. Radās aizdomas, ka pie vainas ir holesterīna samazināšanai domātās Atorvastatin Polpharma, jo par tām teikts, ka vecākiem par 70 gadiem (man ir jau 73!) un, novērojot neizskaidrojamas muskuļu sāpes, krampjus, ir nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu, jo varbūt lietošana ir jāpārtrauc. Aizbraucu pie ģimenes ārstes un par to izstāstīju. Par kaulu stiprināšanas zālēm nebiju iedomājusies, ka tās varētu kaitēt, ja ilgi lieto, tāpēc daktere man izrakstīja kārtējo devu nākamajiem trim mēnešiem. Bet arī Fosavance blakusparādības ir kaulu, muskuļu un/vai locītavu sāpes, dažreiz smagas. Sāpes pieņēmās arvien stiprāk, un no gultas cēlos raudādama, vakarā paņemu pretsāpju zāles, lai naktī var gulēt. Bet visvairāk mani uztrauc, ka “retos gadījumos varētu rasties netipiski augšstilba kaula lūzumi, īpaši pacientiem, kuri saņem ilgstošu osteoporozes ārstēšanu. Ja jums attīstās sāpes, vājums vai diskomforta sajūta augšstilba, gūžas vai cirkšņa apvidū, pastāstiet par to savam ārstam, jo tās varētu būt augšstilba kaula iespējama lūzuma agrīnas pazīmes”. Es gribētu zināt, vai zāles domātas kaulu stiprināšanai vai to bojāšanai? Un varbūt homeopātiskajām zālēm nav blakusparādību? Un kur tagad lai es lieku zāles, ko man izrakstīja trim mēnešiem un par ko samaksāju 32,79 latus? Droši vien – atkritumu konteinerā! 
J. Saleniece Riebiņu novadā

 

Ne velti zāļu lietošanas instrukcijās ir uzsvērts – saglabājiet to, jo var gadīties, ka būs jāpārlasa! Noder arī tad, ja pamana lietošanas blaknes, kā šajā gadījumā. Vēstuli pārlasot, Zāļu valsts aģentūras speciālisti secināja, ka ar zāļu lietošanas instrukciju esat iepazinusies ļoti rūpīgi, un arī jūsu rīcība, griežoties pie ārsta, ir bijusi pārdomāta un loģiska.

Pacientam pieejamā objektīvā informācija par preparāta pareizu lietošanu un iespējamām mijiedarbībām ar citiem medikamentiem vai pārtikas produktiem ir aprakstīta tieši zāļu lietošanas instrukcijā, kas pievienota katram iepakojumam.

Savukārt ārsts, kurš izrakstījis medikamentus, ir kompetentākais cilvēks piemērotākās terapijas izvēlē. Viņa rīcībā ir informācija par jūsu veselības stāvokli un izrakstīto zāļu lietošanas indikācijām.

Ikreiz, lietojot medikamentus, ir risks izpausties zināmai vai, retākos gadījumos, līdz tam vēl neatklātai zāļu blaknei.

Ja medikamenti ir radījuši papildu veselības traucējumus, vēlreiz sazinieties, lai pārrunātu bažas par zāļu blaknēm un vienotos par turpmāko ārstēšanas taktiku – apspriestu iespējas lietot kādu citu medikamentu vai mainīt ārstēšanās metodi.

Vienmēr ir būtiski informēt ārstu par citām zālēm un pat uztura bagātinātājiem, ko lieto vienlaikus, jo tad vieglāk novērst nevēlamas mijiedarbības.

Preparāti var mijiedarboties gan savā starpā (arī ar homeopātiskajām zālēm), gan ar pārtiku, alkoholiskajiem dzērieniem un pat ārējās vides faktoriem, piemēram, ar saules gaismu. Diemžēl arī homeopātiskajiem medikamentiem var būt blaknes, tādēļ ir tik svarīgi tās pārrunāt ar ārstu un par tām ziņot.

Lai iesniegtu informāciju par iespējamu zāļu blakni, ir jāaizpilda pacienta ziņojuma veidlapa. To ir iespējams saņemt pie sava ģimenes ārsta, farmaceita vai izdrukāt no Zāļu valsts aģentūras mājaslapas un aizpildīt kopā ar ārstu, lai ziņojumā ietvertā informācija būtu pēc iespējas precīzāka. Aizpildīta un parakstīta pacienta ziņojuma veidlapa jānosūta pa pastu uz Zāļu valsts aģentūru (Jersikas iela 15, Rīga, LV1003).

Un nekādā gadījumā nemetiet nederīgos medikamentus atkritumos vai kanalizācijā! Ķīmiskie savienojumi nodara lielu kaitējumu videi, tādēļ tie ir jānodod īpašai utilizācijai speciālos pieņemšanas punktos vai aptiekās. Diemžēl ne visur ir šāda iespēja, tādēļ iepriekš pārliecinieties, ka aptiekārs tos pieņems, vai arī prasiet viņam padomu, ko ar tām iesākt.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. mugurkaulu stiprina bet gūžas kauli paliek trausli .V ‘ai tad tiem kauliem dazāds sastāvs.

Draugiem Facebook Twitter Google+