×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. marts, 2015
Drukāt

Juris Ciganovs: Ždanoka un draugi ­ignorē muzeja noteikumus (33)

Foto - LETAFoto - LETA

Tatjana Ždanoka.

Reiz kādas mazas Dzintarzemītes Baltijas jūras krastā pārstāve lielajā Eiropas Parlamentā Tatjana Arkadijevna Ždanoka nolēma savā dzimtajā pilsētā uzrīkot dziļi zinātnisku un analītisku konferenci par to, kā fašisma hidra izceļ savu galvu no Baltijas jūras dzīlēm, par to, kā vēl nenozūmētie nacisti pamazām pārņem varu. Saaicinājusi viņa bija tuvas un tālus viesus, dižus zinātniekus un pētniekus, kuri bija gatavi visai pasaulei izskaidrot, kādi tie latviešu leģionāri bijuši draņķi un ko ar viņiem darīt šodien. Bet nu, ak tu neraža: visi uzrunātie viesu un mielasta nami nemaz nevēlējās uzņemt Tatjanas saaicinātos viesus. Nevarēja tos ne izguldīt latvju linu palagos, ne ar sklandu raušiem pacienāt… Tad nu nolēma matemātikas zinātņu doktore pastaigāties pa Vecrīgu. Arī draugus savus paaicināja paelpot pilsētas senatnīgo gaisu, aplūkot arhitektūras celtnes un visādi citādi izbaudīt saulaino svētdienu. Gāja, gāja un atdūrās pret lielo un stalto Pulvertorni. Torņa pakājē virs durvīm vīdēja uzraksts zelta burtiem: Latvijas Kara muzejs. Nu ko, ieiesim “uz uguntiņu”? Sacīts, darīts – un Tatjana Arkadijevna ar visiem saviem draugiem dodas iekšā.

Kā jau nosaukums vēsta, tad muzejs ir par karu – daudz tādu Dzintarzemītē pagājušā gadu simtenī ir bijis. Un agrākā laikā arī netrūka. Lai neapjuktu skaitļu un vēsturisko personu rindās, Tatjanai Arkadijevnai līdzi bija zinīgs puisis, vārdā Aleksandrs Filejs, kurš viesus pavadīja izzinošajā ekskursijā muzejā, pastāstīja viņiem, ko zināja par vēsturi, par to, kā Ulmanis apspieda latvju zemniekus gan fiziski, gan, vēl trakāk, psiholoģiski, kā visi Latvijas darbaļaudis to tik vien gaidīja, ka Rīgas ielās parādīsies padomju tanki, kurus uzreiz visi apbēra ar ziediem un metās bučot sarkanarmiešiem zābakus un citus apģērba gabalus. Tatjanas Arkadijevnas viesi klausījās, mutes atpletuši. Tik viena nelaime – muzeja darbinieki par tādu Aleksandru Fileju nezināja un tādu personu redzēja pirmo reizi. Arī šā kunga (es atvainojos…) vēsturisko notikumu interpretācija bijusi labāko padomju tradīciju garā un viņa stāstītais muzeja darbinieces vēstures izpratnei nepieņemams. Starp citu – pie ieejas muzejā izlikts jau pa gabalu redzams uzraksts, ka muzejā ekskursijas var vadīt tikai muzeja darbinieki. Tatjanas Arkadijevnas viesi to atklāti ignorēja. Pēc vairākkārtējiem aizrādījumiem, ka ignorēt muzeja noteikumus nav smuki, Aleksandrs Filejs savu titulu muzeja darbiniecei nosaukt tomēr atteicās, vien uzrakstīja uz lapiņas vārdu “Aleksandrs”, pēc tam tūlīt to izraujot no rokām, saņurcīja un nometa zemē. Tatjana Arkadijevna šo skatu esot vērojusi ar cerībām, ka muzeja darbiniece klups virsū nekauņam, taču provokācija palika bez sekām.

Šo pastaigu filmēja un pēc tam atrādīja cienījamā televīzija TV3 žurnālista Anša Pūpola personā, taču sižetiņš sanāca drusku vienveidīgs, jo izpalika stāstījums par to, ka muzejs un tā darbinieki nav nekādā sakarā ar šo Ždanokas, Korena un viņa draugu gājienu uz muzeju un ka Filejs stāstījumu par Latvijas vēsturi veica uz savu galvu, neraugoties uz vairākkārtējiem muzeja darbinieces aizrādījumiem par to, ka muzejs pieļauj tikai savu darbinieku vadītās ekskursijas. Starp citu, tāda prakse pastāv gandrīz visos Eiropas un pasaules muzejos – Tatjanai kā Eiropas Parlamenta pārstāvei jau nu to vajadzētu zināt.

Pati Tatjana Arkadijevna muzeju pametusi sapīkusi – to arī varēja redzēt televīzijas sižetā. Laikam jau viņa piekrīt padomju humora un satīras klasiķim Arkādijam Raikinam: “Domāju, muzejs kā muzejs, bet nē – sliktāks par ieskrietuvi! Bufetē nav otrā ēdiena! Ermitāžā vismaz soļanka bija!” Arī viņas viesi nebija īpaši gandarīti par muzeja ekspozīciju ideoloģisko nostādījumu. Par maz mēs tos fašistus kritizējam!

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Lūgums Latvijas Avīzei- ieprieks brīdināt, ka būs redzams pretīgs, vemšanu izraisošs vieplis! Par asiņainām ainām taču arī brīdina.

 2. Tas Aleksandrs Filejs ir sertificēts tūristu gids, kurš, lai cik briesmīgi tas arī būtu, strādā ar ārzemju tūristu grupām. Varam iedomāties, kādu Baltijas valstu vēsturi viņš stāsta tūristiem. Pēc šī notikuma Kara muzejā, būtu jāanulē viņa gida sertifikāts.

 3. ................... Atbildēt

  Pūpola interviju vajag parādīt Eiropā

 4. Labs raksts,ar humora pieskanju:)))

 5. Labs raksts. Bet runājot par Pūpola sižetu, nu sižets, kā sižets, īsti jau tur papildināt neko nebija jēgas, tāpat jau katram normālam latvietim skaidrs, kas tas par sviestu.

 6. “Pēc kautiņa dūres nevicina” – to tak’ “mīkstmieši” ciganovi apjēdz? Kas te neo-liberālisma apstākļos vispār kādus noteikums ievērot vēlas. Lai dzīvo “brīvība bez robežām”:
  Patlaban Latvijā spēkā ir ap 12 tūkstošiem tiesību aktu, no kuriem daudzus nepilda un nekontrolē
.
  “Likumdošanas šizofrēnija: Virkni tiesību aktu nepilda un nekontrolē” (LA, 28.08.2013.)

 7. Par šo darbību taču ir kriminālpants par okupācijas un okupācijas seku noniecināšanu.Kāpēc Ždanokai un Co netiek pieprasīta atbildība šā panta pārkāpšanas gadījumā.Pēc Putina atklāsmem taču ir skaidrs ka apdraudēta ir katra valsts,kurā ir krievu pasauli atbalstošas organizācijas.Pie darba DP darboņi!

 8. Mrs.Fa,eiropiete,latviete Atbildēt

  Mans ieteikums ir šāda: būtu labi, ja visu žanru topošie skatuves mākslinieki sevī attīstītu satīriķu un humora spēlmaņu talantu un spējas un viņi varētu TV 1 sagatavot satīriskus raidījumus par ždanoku un viņas taku līdzgaitniekiem.Nebūtu nemaz slikti kaut ko pamā
  cīties no aizgājušo laiku paraugiem. Šadus raidījumus varētu demonstrēt reizi mēnesī. Padomājiet par to.Man šķiet, ka asa satīra spēj iztaisnot krunkas jebkurā ģīmī.

 9. Vajadzēja to “Aleksandru” nobildēt, noskaidrot personību, un palūgt Imigrācijas dienestam izraidīt no valsts, ja tik ļoti šī zeme nepatīk.
  Nav nepieciešamības ar šiem provokatoriem auklēties!

 10. Vai tiešäm esam tik nevarīgi un gļēvi, ka nevaram vienreiz pa visām reizēm atbrīvoties no šādiem parazītiem, kuri tikai vēlas naidu un nekārtības?

 11. Vai kāds var garantēt, ka Eirokomisāre nespiego Krievijas labā, jo viņa katru mēnesi 2 reizes baruc uz Maskavu, kur Slovjova raidījumā tikai pasaka kādas 2- 3 teikumus. Vai tas nav aizsegs spiegošanai?

 12. Vai nevar bez bildes? Negribas vērt vaļā LA lapu,jo metas šķērmi!

 13. Nekaunības – labi apmaksātais kalngals –

 14. izskatās pēc reptiļa un drakona krustojuma

 15. Vai apsardze muzeja nav?

 16. Vai nav par daudz no Ždanokas prasīt ievērot uzvedības normas? Tik izcili stulbu radījumu pāraudzināt nav iespējams. Arī līkmuguri tikai kaps iztaisno!!!

 17. Jā, cik ilgi vēl mēs cackāsimies ar šo kremļa ekssemplāru???? Priecājos, ka muzeja darbinieki tik cēli izturēja šo atklāto ņirgāšanos – malači!!!!
  piekrītu: Vajadzētu arkadjevnas izbāzeni muzejā izstādīt, kā informatīvā kara piemēru —- un pašu aiztransportēt uz Maskāviju uz palikšanu tur…………….

 18. Vajadzētu arkadjevnas izbāzeni muzejā izstādīt, kā informatīvā kara piemēru

 19. Nu viss skaidrs. Tikai es drusku nesapratu – kāpēc tad tikai muzeja darbinieki drīkst vadīt ekskursijas?
  Man arī ir maģistra grāds vēsturē – ja es ar savu klasi atnāktu – vai tad man tiešām vēl jāizmanto vietējais gids? Par savām vēstures zināšanām tomēr esmu pietiekami pārliecināts.

 20. LABAIS!

 21. Viens no labākajiem rakstiem, ko esmu lasījis pēdējā laikā… . Paldies autoram !

 22. Kā to bābu LATVIJAS ZEMĪTE vēl piecieš…laikam jau ES tādas savas valsts nīdējas vajadzīgas…Grigule – tā vismaz klusē, saņem naudu – par ko?…

 23. Paldies mūzeja darbiniekiem, provokācija neizdevās. Varbūt kādam atvērsies acis, kas šī par putnu.

Draugiem Facebook Twitter Google+