×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Rakt tradicionālu aku, dzīt spici vai veidot dziļurbumu? (4)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Patiesi kvalitatīvs dzeramais ūdens ir liels dārgums. Tas palīdz uzturēt ne tikai labu veselību, bet arī nodrošina smalku ēdiena garšu. Piemēram, izbaudīt sevišķi smalkas tējas garšu nemaz nevar ar sliktu ūdeni. Uzskata, ka visgaršīgākajam ūdenim vajadzētu būt akā, kas izrakta savām rokām.

Grodu aka

Sava aka, savs dzeramais ūdens ir tikpat svarīgs kā savs pavards. Nosakot akas rakšanas vietu, vēlams par ūdens slāņa dziļumu un augsnes apstākļiem aprunāties ar kaimiņiem. Latvijā raktās akas 90% gadījumu kvalitatīvu ūdeni dos 9 – 13 metru dziļumā. Seklākas, 4 – 5 m dziļas, akas vairāk apdraud ūdens piejaukumi. Rakšanas vietas precīzai atrašanai labāks veids kā rīkstnieks vēl nav izgudrots. Lai arī pats var ar rīkstīti sameklēt āderu krustpunktus, izmantojot pārbaudīta rīkst­nieka pakalpojumus būs drošāk. “Dobelē Naudītes pagastā kāds saimnieks trīs reizes raka aku, ūdeni neiegūstot. Tad izsauca rīkstnieku, kurš ierādīja citu vietu – svaigi izveidotās zemeņu dobēs. Par spīti sievas protestiem šajā vietā izraktā aka deva ūdeni. Prātīgi saimnieki mēģina jau pirms mājas celtniecības aku iegrozīt mājas pagrabā, tā ietaupot divus grodus, ūdensvada izbūvi un atvieglojot ekspluatāciju,” stāsta tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

Akas rok ar rokām. Labāk likt uzreiz grodu uz zemes un tad ierakt. Izrokot dibenu, atbrīvojas augsne zem grodu malas un augšējie grodi, smaguma spiesti, pakāpeniski nosēžas uz leju. Izmantojot līmeņrādi, seko pareizam līmenim. Grodu sašķiebšanos nedrīkst pieļaut. Ja tas notiek, var mēģināt izlīdzināt, lejot tajā vietā, kur grods sašķiebies, no ārpuses ūdeni. Ūdens ieeļļos groda sānu, un tas noslīdēs uz leju. Daži racēji grodu savienojumu blīvē ar virvi. Citi pareizi uzskata, ka spraugas noblīvēsies pašas.

Grodu pacelšanai izmanto autopacēlāju vai to veic pašu spēkiem. Nākamo grodu var atripināt, sagāzt un uzlikt uz iepriekšējā, kas drošības dēļ piesegts ar divām koka līstītēm. Trīs sparīgi vīri grodu vispirms uzliek uz līstītēm, noregulē un līstītes pa vienai noņem. Jaunais grods ieguļas apakšējā gropē. Tā uzliek arī pārējos grodus.

Rakšanas laikā virs groda uzstāda primitīvu, no trīs izturīgām koka plankām sanaglotu trijkāji, pie kura piestiprina trīsi. Vēl labāk ir speciālais trijkājis no metāla caurulēm. Akas rakšanai būtu vēlami trīs cilvēki. Viens akas dibenā rok ar īsu (lai neķeras kāts) lāpstu un saber slapjo grunti spainī. Spaini ar virvi un trīsi augšā uzvelk otrs racējs, trešais racējs satver uzvilkto spaini un turpat to iztukšo. Racēji strādā ātri un visu laiku mainās.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

    Ļoti pareizi un praktiski padomi. Spici gan neiesaku dzīt, bet tikai ieskalot. Tam nolūkam nepieciešams ūdens no kāda rezervuāra un sūknis. Var izmantot pārdošanā esošo sūkni ar spiedkatlu. Vēl nepieciešama metāla caurule aptuveni 3/4 collas diametrā. Ar sūkni dzen ūdeni pa vertikāli uzceltu cauruli no augšas uz leju. Vienlaicīgi cauruli kustinot spiež iekšā zemē. Ūdens zemes izceļ virspusē un tā var ieskalot pat līdz 20 metru dziļumam. Pēc tam urbumā ievieto spici. Ar to var izsūknēt ūdeni tikai no Rīgas tuvuma smiltīm un arī tikai no 8 metru dziļuma. Ja raktā aka ir ļoti dziļa tad vēlams ievietot akā otru sūni bez spiedkatla. Tad viņu pieslēdz paralēli spiedkatlam, kas ir ārpusē siltā vidē.

  2. Luudzu iesakiet man dazhus uznjeemumus, kas shaadus darbus veic Dobeles novadaa. Ciinos ar vecu aizseereejushu sen nekoptu aku. Vajag meistaru padomus un pakalpojumus.

Draugiem Facebook Twitter Google+