Ekonomika
Bizness

Kā Valsts kase var iegūt 800 miljonus eiro?0

Foto: Fotolia

Biržā iekļaujot piecu Latvijas lielāko valsts uzņēmumu 20% akciju, Valsts kase iegūtu vismaz 800 miljonus eiro, paziņojuši “Prudentia” pārstāvji, atsaucoties uz kompānijas jaunāko “Baltijas pirkšanas un pārdošanas (M&A) tirgus apskatu”.

Tajā minēts, ka, ņemot vērā Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 datus, iekļaujot biržā piecu lielāko Latvijas valstij piederošo uzņēmumu 20% kapitāldaļu, no kapitāldaļu pārdošanas Valsts kase iegūtu vismaz 800 miljonus eiro.

Bet ilgtermiņa efekts no ieņēmumiem nodokļu un dividenžu formā, kā arī uzņēmumiem pieejamiem kapitālieguldījumiem pozitīvi ietekmētu Latvijas tautsaimniecību kopumā.

Šobrīd Latvijā kopējā akciju tirgus kapitalizācija pret iekšzemes kopproduktu (IKP) vēl joprojām ir zemākā starp Eiropas Savienības (ES) valstīm.

Tāpat, pēc “Prudentia” minētā, ierobežotās iespējas ieguldīt naudu Latvijas publiski kotētajos uzņēmumos un finanšu instrumentos ir likušas Latvijas pensiju fondiem pēdējo astoņu gadu laikā samazināt ieguldījumu īpatsvaru vietējā ekonomikā no 61% līdz 19%.

“Jāatzīst, ka tajā pašā periodā kaimiņu valstu lēmumi, vērsti uz investīcijas vides uzlabošanu un kapitāla tirgus attīstību, sekmēja to, ka Latvijas pensiju fondu naudas ieguldījums Lietuvā un Igaunijā pieauga, tādējādi būtībā stimulējot kaimiņvalstu ekonomiku,” sacīts apskatā.

Saistītie raksti

Tāpat apskatā minēts – kā jau iepriekš ticis prognozēts, 2018. gads Baltijas pirkšanas un pārdošanas nozarē noslēdzies ar būtisku aktivitāti.

2018. gada laikā tikuši izziņoti 269 pirkšanas un pārdošanas darījumi, kur vienu no darījuma pusēm pārstāv kāda no Baltijas valstīm. Salīdzinot ar 2017. gadā izziņoto pirkšanas un pārdošanas darījumu skaitu, tas ir par 47 darījumiem jeb par aptuveni 21% vairāk.

LA.lv