×
Mobilā versija
Brīdinājums -0.9°C
Jāzeps, Juzefa
Pirmdiena, 19. marts, 2018
4. februāris, 2017
Drukāt

Kā beļģis Kaleijs sāka sapņot latviski, līdz kļuva par Kalēju. Pārsteidzošs dzīvesstāsts (26)

Foto - no privātā arhīvaFoto - no privātā arhīva
Tezē kopiena

* Tezē kopiena (franču: Communauté de Taizé) ir ekumenisks kristiešu mūku ordenis Francijā, Burgundijas reģionā, Tezē ciemā. Tajā darbojas nedaudz vairāk kā 100 katoļu, protestantu un pareizticīgo baznīcām piederoši brāļi. Katru gadu Tezē ciematu apmeklē vairāk nekā 100 000 jauniešu no visas pasaules. Kopš 1978. gada katru gadu miju (parasti no 28. decembra līdz 1. janvārim) kādā no lielākajām Eiropas pilsētām kopienas brāļi kopā ar brīvprātīgajiem rīko jauniešu tikšanās. No Wikipedia.org.

Pagājušā gada beigās Rīgā ieradās ap 15 000 Tezē kopienas jauniešu no visas pasaules, lai ļautos sadraudzībai un kopīgām lūgšanām. Pasākumus apmeklēja arī kāds kungs labākajos gados, kura dzīvi pirms 20 gadiem uz visiem laikiem izmainīja kristīgā nometne Tezē ciematiņā Francijā. Viņu sauc Fransuā Kaleijs (François Calay).

Mēs iepazināmies “Draugos”. Mums ir kopīgi paziņas. Interesi radīja savdabīgais vārda un uzvārda salikums – Fransuā Kalējs (vēlāk noskaidrojās, ka šādi viņš pats latviskojis savu uzvārdu), arī latviešu valoda vēstulēs bija mazliet citāda. Varbūt kāds ārzemēs dzimis latviešu dzimtas pēctecis, kurš interesējas par Latviju un latviešiem? Liels bija pārsteigums, kad uzzināju, ka beļģa Fransuā ģimenei nav nekādas saistības ar Latviju, bet Kalējs latviski skan līdzīgi viņa oriģinālajam uzvārdam. Protams, mana interese iepazīt šo cilvēku auga augumā – no kurienes tik laba latviešu valoda? Un patiešām milzīgā, tas nav pārspīlēts, mīlestība uz Latviju.

Kas esi, Fransuā?

Viņš ir senas inteliģentas un radošas ģimenes atvase. Filozofs un dzīves pētnieks. Ceļotājs un piedzīvojumu meklētājs. Ļoti spēcīga un pretrunīga personība, kurā vīrišķība un cīnītāja gars apvienojas ar izteiktu jūtīgumu un emocionalitāti. Fransuā ir ārkārtīgi daudzpusīgs un talantīgs cilvēks – viņam ir divas augstākās izglītības – inženieris elektroniķis un mūziķis. Viņš runā franču, nīderlandiešu, angļu, vācu un latviešu valodā. Cilvēks, kuram, šķiet, viss pa spēkam.

— Es negribēju strādāt par inženieri, taču izglītība man deva pārliecību – ja nezinu, kā kaut ko izdarīt, varu dabūt informāciju un tad to paveikt. Piecpadsmit gadus restaurēju un tirgoju ekskluzīvus retro sporta automobiļus. Savus auto joprojām remontēju pats. Desmit gadus atjaunoju un tirgoju īpašumus. Piecpadsmit gadus laboju un tirgoju datorus. Savu lauku māju es jau uzreiz “redzēju” – zināju, ko no tās var izveidot, kāda tā izskatīsies. Ar mūziku esmu uz tu jau kopš bērnības, kad mācījos spēlēt klavieres un ērģeles. Vēl spēlēju kontrabasu un basģitāru. Kontrabasu apguvu pirms desmit gadiem, muzicēju kopā ar džeza grupām. Ik gadu ar prieku dodos uz Francijas pilsētu Leviganu, kur nedēļu kopā muzicē no visas Francijas sabraukuši domubiedri.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Domāju, ka cilvēks, kurš nodzīvojis Beļģijā 60 gadus zin par to vairāk kā iebraucējs. Pietiekoši daudz letiņu dzīvo arī Beļģijā un citur Eiropā, jo tur ir labākas finansiālās iespējas, tikai atšķirībā no Jums, tur neviens latviešus nekritizē par labākas dzīves meklēšanu… Bet te….viens beļģis atbraucis…cenšas iedzīvoties mūsu Latvijā…un uztverams kā kaut kas nepareizs. Turklāt kazas un aitas dzīvo Skotijā vai Francijā…nevis Beļģijā…to gan zin daudzi, kuri pat nedzīvo Eiropā. Lūdzu nenoniecināsim citu cilvēku izvēli un nespriedīsim par to, ko nezinām…

 2. Latvietes patīk???

  • Zinu, ka daudzām latvietēm patīk ārzemnieki, vēl jo vairāk, ja nav valodas problēma…jo ne visas brīvi runā citā mēlē. Un tad notiek sacensības…kura pirmā!!!

  • Vienkārši latviete... Atbildēt

   Zinu, ka daudzām latvietēm patīk ārzemnieki, vēl jo vairāk, ja nav valodas problēma…jo ne visas brīvi runā citā mēlē. Un tad notiek sacensības…kura pirmā!!! Un tad jāsāk domāt…kurš kuram skrien pakaļ…

 3. Ļoti dīvaini lasīt šo rakstu. Liekas, ka kungam vienā brīdī vienkārši viss apnika un savajadzējās jaunu sapnīti: kur viss ir ideāli (gandrīz), kur pa mazo beļģa penziju var šikot, utt. Un letiņi uzķeras, – cik pie mums ir forši!!! Un turpina celt pusmūža pusaudžu sabiedrību, kur meklē patīkamo (tas ne vienmēr nozīmē ērtības un baudu), meklē arī kā būt īpašam (ārzemnieks citā valstī), meklē kā iegūt asas sajūtas (pamet visu un sāk no nulles). Lielākā daļa viņa teiktā par Beļģiju ir pilnīgas muļķības. Lidmašīnas lido tikai ap Briseli un Šarleruā. Lauki, – piedodiet, bet tur vēl aizvien ir govis, aitas un kazas. Ir neizmērojami labības, kartupeļu un cukurbiešu lauki, un ne tikai… Un, ja tev ir labi draugi, tad sabiedrība nav ne individuāliste, ne egoiste, jo viss atkarīgs no paša. Vārdu sakot, bezgala banāls raksts par to, ka citur zāle zaļāka un debess zilāka.

 4. Pa ilgiem laikam kas jauks un patīkams lasāms! Lai veicas Fransuā Kalējam mūsu zemē!

 5. Jauki! Ceru ,ka arī mūsu migranti izvēlas valstis ,kas viņiem patīk, labi apgūst valodu ,bauda jaunās zemes labumus.

 6. Visu cieņu! Prieks par šo cilvēku un viņa klātbūtni Latvijā. Tiem, kas viņu uzskata par nevēlamu migrantu, atgādināšu, ka Latvijai sāk pietrūkt cilvēku, kas šo zemi apdzīvo. Fransuā dod pienesumu arī mūsu ekonomikai – nopirka māju, to atjauno (pērk būvmateriālus), dzīvo šeit (tātad pērk pārtiku un citas preces). Sakopj vidi, un Latvijā ir par vienu pamestu viensētu mazāk. Tīri cilvēciski – ciena latviešus, priecājas par mūsu cilvēkiem, saskata mūsu dabas skaistumu. Tajā pat laikā ES uzspiestie t.s. bēgļi Latvijas skaistumu nesaskata! Viņus interesē tikai nauda (naudas dod par maz!) un labi dzīves apstākļi, kurus viņiem Latvijai jādod bez maksas, pie tam nepieciešami dzīvokļi ar visām ērtībām un lielpilsētas tuvumā. Latvijā viņiem ir auksti un zemes darbi riebjas! Bet Fransuā tas viss patīk! Te viņš var mierīgi baudīt eiropeisku gaisotni, bez musulmaņu klātbūtnes, bez melnās lupatās līdz acīm ievīstītām bābām un neadekvāti agresīviem vīriešiem.

  • Tieši tā.Cilvēks īstajā vietā un laikā,un nevienu neaiztiek,bet gan ciena to tautu un valsti,kurā dzīvo.

 7. un es domāju, ka Ziemassvētki jau pagājuši

 8. Atceros, ka vairākus gadus atpakaļ Parīzes latviešu kopienu vadīja latvietis ar uzvārdu “Bonaparts”.

 9. Pacilajos raksts. Un kapec gan cilvekam nevaretu but vairakas zemes, kuras justies labi un kuras saukt par majam?

  • nu nav tak tas nekas jauns. Atbildēt

   Tāpēc ka kā rāda pieredze tad sirds ir sadalīta, domas un darbi arī un beigu beigās nekas nesanāk kārtīgs. Tas ir tāpat kā ja ir vienlaicīgi vairāki partneri. Visūr mētājas, bet jēgas nav nekur.

 10. Atkal politinformacija.. Atbildēt

  Multikultisma reklāma. Apnikusi jau kā mella nave ar savu smadzeņu skalosanu.
  Kā uzplaukst imperiālisma tendences tā paralēli tiek spiesta masu migrācija.
  Tauta neveidojas ar to, ka kāds uzliek vainagu galvā.

 11. Ar šādiem iebraucējiem pat lauku zemi esmu ar mieru dalīt! Kā viñš atškiras no tiem maskačkas lumpeñiem! Nu ja, pats piepildīts un dzīvesgudrs un nāk arī no kulturālas nācijas. Ne tā kā tie – no mūsu austrumu pierobežas vai Eiropas dienvidaustrumu kaimiñi.

  • Atļaušos izteikt atšķirīgu uzskatu.
   Ja ar so cilveku zemēm notiek tas kas notiek, tātad tur ir domāšanas defekti.
   Beļģija vispār ir viens no Eiropas puves epicentrs. Brr…

   • Varbūt tomēr izlasi viña teikto? Saprati? Nu, tad izlasi vēlreiz!

    • Tu patiešām uztvēri pareizi. Man ir selektīvs aklums uz migracijas reklāmām. Es viņas visas uzreiz momenta sabāžu mellā miskastmaisā un izmetu! nemaz nevējojot un nesmirdinot. Tikai tā!
     Lepojos ar cietu raksturu ne ar mīkstu. Un jo vairāk bāžas virsu jo niknāka tikai es palieku un eju uzbrukumā atpakaļ tiem, kas uzbažas lai viņiem nav dzīves. Ja viņi nepārtrauc uzbrukumu MAN.
     Zēl, ka man nav tādas visas tautas tikpat stipras. Ar kuru varētu lepoties un kuru cienītu i paši i naidnieks.
     p.s. ir manīts, ka Tavi komentari man seit patīk:)

    • Un šos smadzeņu skalotaju spēkus vajag vajāt arī pēc tam, kad vinji atkāpjas un iepauzē ar ofensīvu.
     Teiksim vācijā tagad vinji mēģina Merkeli nomainīt uz Junkera labo roku Sulcu un piebremzēt iebraukšanu. Cerot, ka tas līdzēs. Lai notirētos pie varas un pārietu snaudoša režīmā un varētu gaidīt izdevību nākamam uzbrukumam. tātad nedrikst apstāties tikai ar to ka nevest akūto uzbrukumu un atstāt viņus tur sezam.
     Saproti.. mēģina jau iebarot ar tādiem pieņemamakiem piemēriem sakumā..
     sākuma mums ari bij runa tikai par dažiem gejiem. Tā ir pilotprojektu palaišana pakapeniskai graušanai.
     Brīnos, ka sitās elementārās taktikas nesajēdz vismaz 70% sabiedrības.

     • Paldies par komplimentu!
      Jā, piekrītu, ka soli-pa-solim politiku lieto bieži – gan vietā, gan nevietā. Un migrācijas it kā nenovēršamība man nav pieñemama! Bet katrā kaujā ir iespēja cīnīties tā, lai zaudējumi būtu lielāki vai mazāki. Pirmajā gadījumā pat it kā uzvara patiesībā to nekompensē! Pilnīgi noslēgties mēs nevarēsim. Bet uzlikt kārtīgu sietu (iebraukšanas ierobežojumus) un atlasi – par to gan ir jācīnās! Ja jāizvēlas par šādu bełgi, kurš ir atēdies savas dzimtenes “labumus” un kurš nebrauc ar domu šeit uztiept savu religiju vai paradumus vai arī – Eiropas uztieptu migrantu, kurš nemaz nedomā iekłauties vietējā vidē un kultūrā,- tad kura izvēle ir labāka?
      Un vēl. Pat it kā bagātas valsts pārstāvim patiesībā nemaz nevajag pili, asfaltu, džipu utt. Bet mūsu pašu bāleliñi (īpaši tie, kuriem nav ne lāgā profesijas, ne iemañu) saceras pēc nez kādiem dzīves standartiem un komforta, lai šo Dieva zemi par jūdasa grašiem vieglu prātu notirgotu pirmajam svensonam! Kurš pēc pāris desmitiem gadu ar labību apsēs pat mūsu kapus, jo nebūs jau vairs kam tos kopt… Par to pārdomas šī bełga sakarā, viñš redz mūsu zemes neatkārtojamību, ko lielākā dała mūsu lumpeñu nemana. Lai veicas, cien.kundze!

 12. Ļoti labs raksts!
  Paldies autoriem un redakcijai!

Draugiem Facebook Twitter Google+